Kdo jsou Přátelé dětí UNICEF?

Publikováno dne 20.01.2021

Přátelé dětí jsou dárci, kteří v České republice podporují programy UNICEF na pomoc dětem pravidelnými měsíčními příspěvky.

Pravidelná podpora Přátel dětí UNICEF nám umožňuje rozvíjet dlouhodobé programy pomoci dětem v nejchudších zemích a krizových oblastech světa a také okamžitě pomáhat v případě přírodní katastrofy nebo válečného konfliktu. V současnosti nás v České republice podporuje 19 483 Přátel dětí, díky nimž můžeme právě teď pracovat všude tam, kde nás děti potřebují nejvíce. Někteří z nich se rozhodli sdílet s námi svůj příběh a napsali nám, proč pomáhají dětem právě prostřednictvím UNICEF.

16měsíční Israel si hraje ve zdravotnickém centru ve Williamsville ve městě Abidžan na Pobřeží slonoviny. Každé dítě má právo na zdraví. © UNICEF/Frank Dejongh

Co říkají naši Přátelé dětí?

S vděčností sdílíme autentické výpovědi našich pravidelných dárců:

Nejsem lékařka ani učitelka, kdybych byla, jela bych pomáhat sama… Mít taky volné ruce, tzn. bez dětí a být mladší. Jsem už ale babičkou a sama mám v péči jednoho hendikepovaného mrňouse. Ze všech svých zkušeností vím, jak důležitý pro celý další život je jeho začátek dětství. Jak nás formuje a ovlivňuje. Je nejdůležitější částí našeho života. V dětství bychom neměli strádat láskou ani  hladem. V dnešní době to je absurdní. Osobně mohu pomoci jen tomu prckovi, o kterého se starám. Příspěvek je to nejmenší, čím mohu pomoci druhým dětem. Taky si myslím, že je to hodně o empatii.
Iveta Lhotová

Rozhodl jsem se stát Přítelem dětí UNICEF, protože jsem přišel o svého syna. Uvědomil jsem si, že můj syn prožil sice krátký, ale snad i krásný život s milující rodinou  v míru, a měl všeho dostatek. A proto, že jsou na světě děti, které nemají často ani co jíst, pít a nemají možnost vzdělání,  chtěl bych, aby se tyto děti měly lépe. Aby měly budoucnost. Protože teď jsou maličtí, ale když jim pomůžeme, tak to zvládnou.“
Jiří Nárožný

10letý Karim si hraje v prostorách centra přátelského k dětem v libanonském Bejrútu. Po tragických explozích, které otřásly městem v srpnu 2020, UNICEF vybudoval bezpečné prostory pro vzdělávání dětí, které se po explozích nemohly vrátit do škol.
© UNICEF/Choufany

„S radostí pozoruji, jak dokážete pomáhat tam kde je to nejvíce potřeba. V této nelehké době, si člověk o to více uvědomuje, jak mu schází některé maličkosti, a naopak uvědomuje co je v životě zcela nepodstatné. Nejvíce to vidíme na našich dětech, jak jim nyní chybí kontakt s kamarády, spolužáky, ale i s učiteli. Snad každý z nás si někdy, když byl malý, říkal, jaké by to bylo fajn mít pořád prázdniny a nemuset chodit do školy. A teď, když něco podobného nastalo, jak všem škola chybí. Nejen dětem, ale i nám rodičům. Není lehké chodit do práce a v odpoledních hodinách ještě vzdělávat své děti.

I na tomto příkladu je vidět, jak důležitou práci děláte. Nejen že pomáháte stavět školy, aby vůbec měly kam děti chodit a jak je to pro ty děti důležité. Pomáháte ale i s takovými věcmi, které jsou pro nás i přes všechna omezení samozřejmostí, a to je hygiena a především pitná voda. Je smutné, že i dnes je na světě spousta lidí, pro které toto bohužel samozřejmostí není.

Moc díky za vše co děláte a jsem rád, že k tomu alespoň symbolicky můžu přispět nejen já, ale celá naše rodina.“
Lukáš Martínek s rodinou

V mém případě to bylo velice prosté. Loni touto dobou jsem si uvědomil, že mám prostor a možnosti pomoci někde, kde je to potřeba, o čemž jsem uvažoval již několik let. Možnost pomáhat z povolání se bohužel nenaskytla, rozhodl jsem se tedy pro finanční dárcovství. Uvažoval jsem i o jiných institucích, když jsem se však podíval na celý svět a viděl, co v některých zemích zažívají ti nejzranitelnější, pocítil jsem hned, že UNICEF bude ta správná volba. Opravdu si totiž myslím, že děti jsou naší budoucností a jejich ochrana a podpora jejich rodin tam, kde ji UNICEF zajišťuje, je zásadní pro celý náš svět. To, že upřímně věřím ve Vaši práci a že se na něčem takovém mohu byť jen vzdáleně podílet, mi dává . . . naději.“
Jakub Šíma

Pracovnice UNICEF pomáhá s očkováním proti dětské obrně ve vesnici Gonzagueville na jihu Pobřeží slonoviny.
© UNICEF/Dejongh

Zaprvé: věřím v reciprocitu a tudíž v to, že to co člověk dává, tak i dostává a to cokoli, nejen peníze (dávat se mohou jak peníze, tak činy, úsměv, jakákoli nefinanční pomoc; stejně tak někteří lidé dávají zlé věci a ty se jim mohou také vracet)

Zadruhé: má finanční situace se zlepšila a tudíž jsem i navýšil výši příspěvků, a jelikož v budoucnu očekávám opět zvýšení mých příjmů, chci tomu uzpůsobit i výši výdajů na dobročinné účely

Pro UNICEF jsem se rozhodl proto, že pomáhá dětem, které jsou naší budoucností, a hlavně pomáhá tam, kde je pomoc opravdu potřeba, kde jde o život. V bohatých zemích zemře hladem málokdo.
Karel Matouš

Je mi líto dětí na celém světě, které neprožívají dětství šťastně. Myslím, že za to v jakém stavu je dnešní svět, jsme zodpovědní i  my z Evropy. Jsem rád, že mohu, díky UNICEF , alespoň pár dětem pomoci. Pokud můžete, pomozte i vy 🙂
Václav Zámek

Jak můžete měnit životy dětí?

  • 365 Kč měsíčně zajistí za rok pitnou vodu pro 11 dětí
  • 425 Kč měsíčně zajistí za rok terapeutickou výživu pro vyléčení 4 podvyživených dětí
  • 600 Kč měsíčně zajistí za rok očkování proti šesti smrtelným nemocem pro 12 dětí

Výše měsíčního daru však zcela závisí na Vašem rozhodnutí.
Výši příspěvku můžete kdykoliv změnit nebo přispívání zcela zrušit.

Každý den podpora Přátel dětí UNICEF umožňuje zajistit pracovníkům UNICEF přístup do krizových oblastí, hloubit studny v oblastech bez pitné vody, poskytnout terapeutickou výživu podvyživeným dětem nebo dostat do školních lavic děti, které by jinak musely pracovat. 

Pravidelné příspěvky Přátel dětí vždy pomáhají tam, kde to je nejvíce zapotřebí.

Přidejte se k nám a staňte se Přítelem dětí UNICEF. Budete překvapeni, co dokážeme.

Jako Přítel dětí UNICEF máte nárok na odpočet svého příspěvku ze základu daně z příjmu, souhrnné potvrzení o přijetí daru Vám zašleme vždy na začátku příštího roku.

Pokud máte otázky, kontaktujte nás na unicef@unicef.cz nebo na telefonním čísle 255 711 822.

Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci:
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci: