Víte, že pomáhat můžete i online?

Publikováno dne 16.04.2021

Současná doba klasickému dobrovolnictví příliš nepřeje: pandemická opatření neumožňují využívat dobrovolníky v naší kanceláři, nemůžeme pořádat ani obvyklé benefiční akce, přednášky a další aktivity v terénu. Do dobrovolnických aktivit je však možné se zapojit i z vašeho domova. Stačí mít počítač nebo mobil a pár volných chvil 🙂

Aktuálně hledáme dobrovolníky, kteří pomohou získat prostředky na programy UNICEF vyplňováním dotazníků na aktuální společenská témata.

Do dobrovolnických aktivit je však možné se zapojit i z domova.
Zdroj: Pixabay

Dobrovolnice Irena, která takto pomáhá už od února, říká: „Dotazníky většinou vyplňuji během víkendu. Nijak mě to neobtěžuje, protože dotazník spustím, když mám zrovna čas. Potěšilo mě, že jsem se mohla vyjádřit např. ke kvalitě pražské MHD  nebo k zázemí pro rodiny na Petříně, v jehož blízkosti bydlím. Pro UNICEF jsem takto zatím získala 30 Kč. Možná se to nezdá moc, ale pár dávek terapeutické výživy za to už bude.“

Ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, která dlouhodobě realizuje výzkumné projekty pro UNICEF, nabízíme našim příznivcům a dobrovolníkům možnost pomáhat prostřednictvím Českého národního panelu, který má u nás 55 000 respondentů a slouží pro kvalitní sběry dat o internetové populaci. Dotazníky se zabývají různými celospolečenskými tématy, na která mohou dobrovolníci vyjádřit svůj názor. Zapojením do projektu mohou dobrovolníci nejen pomáhat dětem, ale zároveň přitom aktivně ovlivňovat dění kolem sebe.

Hledáme dobrovolníky, kteří budou pomáhat prostřednictvím Českého národního panelu.
Zdroj: Pixabay

Jak velký to má smysl?

Každý názor se počítá. Čím více dobrovolníků se zapojí, tím více dětem společně pomůžeme.

Dobrovolníci vyplní v průměru 2–3 dotazníky měsíčně.

Odměna za vyplnění dotazníku se odvíjí od jeho náročnosti. Vyplnění většiny dotazníků zabere okolo 15 minut, průměrný respondent tak za rok může získat cca 500 Kč. Za tuto částku můžeme zajistit tablety pro vyčištění 27 500 litrů pitné vody nebo 62 dávek terapeutické výživy pro děti trpící podvýživou.

Dobrovolníci vyplní v průměru 2–3 dotazníky měsíčně.
Zdroj: Pixabay

Co říkají naše dobrovolnice?

Položili jsme pár otázek dvěma dobrovolnicím, které ve svém volném čase dotazníky pro ČNP vyplňují:

Jak náročné je vyplňování dotazníků, kolik času (přibližně) Vám to měsíčně zabere?

Tereza: Osobně mám vyplňování dotazníků ráda, takže mi činnost nevadí. Měsíčně mi to odhadem dohromady zabere tak 2 hodiny. Opravdu se jedná jen o pár minutek jednou či dvakrát do týdne.

Petronela: Zatiaľ mi to zabralo cca 45 minút, keďže sa mi nahromadilo veľa iných povinností do školy a podobne a niektoré dotazníky sú naozaj dlhé. Ale snažím sa nájsť čas aspoň cez vikend.

Je pro Vás na projektu zajímavé i to, že můžete vyjádřit svoje názory na různé oblasti společenského dění?

Tereza:Určitě, často se jedná o aktuální témata, která jsou pro mne relevantní.

Petronela: Určite áno. Takéto prieskumy považujem za veľmi dôležité, pretože môžu pomôcť zlepšiť služby alebo celkovo identifikovať problémy v jednotlivých oblastiach.

Co říkáte na to, že za každý vyplněný dotazník UNICEF dostane na programy pomoci dětem předem určenou částku?

Tereza: Myslím, že se jedná o velmi rychlou a jednoduchou cestu, jak alespoň trochu přispět. Finanční odměny nejsou nijak velké, ale odpovídají práci vyložené za vyplnění dotazníků.

Petronela: Je to dobrý nápad, hlavne pre ľudí, čo si nemôžu dovoliť priamo prispievať finančnými prostriedkami. Preto sa mi páči, že sa Unicef snaží hľadať aj iné cesty, ako zapojiť ľudí, ktorý by síce chceli prispieť, ale finančne si to nemôžu dovoliť. Týmto spôsobom v podstate iba venujú čas, ale súčasne dokážu pomôcť aj finančne.

Připojte se i Vy. Registrujte se zde a pomáhejte online.

Při registraci vyplňte, že odměny za výzkumy, kterých se zúčastníte, věnujete na podporu UNICEF. Děkujeme!

Každý názor se počítá. Čím více dobrovolníků se zapojí, tím více dětem společně pomůžeme.
Zdroj: Pixabay
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci:
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci: