Rozhovor s Janem Žákem | UNICEF Česká republika

Rozhovor s Janem Žákem

Publikováno dne 03.12.2021

Příroda se bez nás obejde, ale my bez ní ne,” říká Jan Žák, jeden ze dvou vítězů ankety Dítě Česka. Čtrnáctiletý Jan je zapálený do biologie a zorganizoval v době lockdownu akci ZPRCHA, v rámci které vytvořil dvě únikové hry na internetu. Po jejich dohrání bylo možné zaslat příspěvek na podporu tehdy zavřených zoologických zahrad, které se ocitly v tíživé situaci. Jeho úspěch inspiroval další k tomu, aby zoo v ČR podporovali, ať už vytvořením dalších her nebo jinými způsoby. Ve svém oboru se také účastnil již mnoha olympiád a konferencí.

Jan na slavnostním vyhlášení ankety
© UNICEF

Popiš prosím stručně, čemu se věnuješ. Jaký přínos pro druhé Tvoje aktivity mají?

Věnuji se především biologii, hlavně pozorování zvířat. Nejraději pozoruji ptáky a hmyz. Také hraju basket a jsem kapitánem našeho týmu BK Sokolov. Letos na začátku listopadu jsem začal vést biologický kroužek pro děti z lesní školy Skulina v Karlových Varech, kde se u dětí snažím rozvíjet kladný vztah k přírodě.

Co Tě k tvým aktivitám přivedlo?

Zvířata mám rád už odmala. Věnuji se jim skoro pořád. Ani nevím proč, prostě mě to baví.

Jan s žirafou v Zoo Praha © archiv Lenky Žákové

Je něco v rámci Tvých činností, co Tě nebaví a nerad/a to děláš?

Nerad brzy vstávám. Ale jinak všechno, co dělám, mě baví. Kdyby mě to nebavilo, nebo mi to nedávalo smysl, tak to nedělám.

Kolik máš volného času a jak ho trávíš?

Volného času mám dost a věnuji se v něm pozorování zvířat a sportu. Rád také sleduji dění ve světě a občas hraju PC hru Planet ZOO.

Krmítko, na kterém Jan pozoruje ptactvo. © archiv Lenky Žákové

Podporuje Tě rodina ve Tvých činnostech? Pokud ano, jak?

Ano, hlavně rodiče. Především mi radí, jak vylepšit mé prezentace. Dávají mi nápady, co bych mohl dělat a pomáhají mi to potom i realizovat.

Jak Tě ovlivnila pandemie covid-19? Co se pro Tebe změnilo?

Možná to zní zvláštně, ale pandemie mi více přinesla, než vzala. Bez ní by se zoologické zahrady neocitly v tísni a nevznikl by tak projekt ZPRCHA. Navíc jsem se začal mnohem více věnovat ptákům. Díky spoustě volného času jsem je pozoroval na našem krmítku, které jsem dříve moc nesledoval. Ptáci mě začali hodně bavit, a tak jsem na ně udělal i přednášku na Přírodovědeckou juniorskou konferenci.

Jaká osobnost Tě inspiruje? Proč právě on/a?

Asi nemám žádný konkrétní vzor. Snažím se ale vnímat drobné každodenní inspirace kolem sebe.

Jaký byl Tvůj největší úspěch v letošním roce?

Určitě akce ZPRCHA, pro kterou jsem vytvořil dvě únikové hry na počítači a učitelé z naší školy pořádali jeden víkend procházky pro veřejnost. Celou akci potom uzavřely dvě moje on-line přednášky na téma Zoo v ČR a Ptáčci na krmítku. Celkem se vybralo přes 125 000 Kč, které jsme rozdělili mezi devět institucí, sedm z nich byly zoologické zahrady.

Ukázka z únikové hry akce ZPRCHA © archiv Lenky Žákové

Myslíš si, že se pomoci druhým v Česku věnujeme dostatečně?

Myslím, že v krizových situacích si pomáháme hodně – finanční pomoc zvířatům v době lockdownu, šití roušek, pomoc lidem postiženým tornádem apod. V každodenním životě nám obětavost a ochota pomáhat druhým trochu chybí. Přesto si myslím, že je mezi námi spousta hodných lidí.

Je něco, co bys vzkázal/a svým vrstevníkům?

Chtěl bych jim vzkázat, aby chránili přírodu, protože ona se bez nás obejde, ale my bez ní ne.

Jan pozoruje ptáky na Anenských rybnících © archiv Lenky Žákové

Jaké máš plány do budoucna?

V současnosti plním úkoly do chemické olympiády a připravuji se na biologickou a zeměpisnou olympiádu. Taky se připravuji na přijímačky na střední školu. Ve volném čase vytvářím na PC virtuální ZOO Sokolov, kterou chci pomocí QR kódů zpřístupnit veřejnosti.

Jana baví také zeměpis. Zde získal 3. místo v geografické soutěži map. © archiv Lenky Žákové

Co pro Tebe znamená vítězství v anketě Dítě Česka?

Znamená to pro mě, že se mi otevírají nové možnosti. Třeba zaujmout i jiné lidi a ukázat jim krásy přírody nebo prostřednictvím UNICEF ČR ukazovat moje aktivity.

Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci:
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci: