Představujeme dobrovolníky: Jarmila Zapletalová

Publikováno dne 21.08.2017

Bazar oblečení, který v roce 2013 založila dobrovolnice UNICEF Jarmila Zapletalová, dosud přinesl na programy pomoci dětem výtěžek 133 776 Kč.

„Na začátku byla moje mylná představa, že bych prostřednictvím UNICEF mohla poslat nepotřebné oblečení dětem v Africe. Záhy jsem se dozvěděla, že UNICEF věcnou pomoc nepřijímá, protože skladování a doprava na místo je mnohem dražší než pořízení oblečení, hraček nebo třeba přikrývek přímo na místě, což navíc ještě podpoří místní výrobce. Vzala jsem to tedy z jiného konce a rozhodla se, že oblečení prodám v Česku a dětem potom poputují peníze, které za něj utržím,“ popisuje začátky projektu Bazar na podporu UNICEF Jarmila Zapletalová.

Bazar funguje od počátku na stejném principu – kdokoliv může do prodeje darovat nejen oblečení a obuv pro děti i dospělé, ale také kabelky, tašky nebo hračky, které jsou po vytřídění zařazeny buď do letního, nebo do zimního bazaru. Bazar ale do Kroměříže kromě charity přináší i zábavu a osvětu – pravidelnou součástí akce jsou informační nástěnky a výstavy, z nichž návštěvníci získají informace o UNICEF a pomoci dětem, na nejmenší návštěvníky čekají zábavné hry a atrakce.

Informační stánek UNICEF je součástí každého bazaru.

„Lhala bych, kdybych tvrdila, že všechno šlo od začátku jako po másle, ale paradoxně mě počáteční neúspěch hnal dopředu,“ popisuje Jarmila a dodává: „Teď po desátém ročníku můžu říct, že se to vyplatilo.“

Výtěžek každého z bazarů organizátorka věnuje na konkrétní program UNICEF. V minulosti tak bazar pomohl například dětem ve válečných oblastech, v zemích postižených ebolou nebo výživovou krizí. Celkový obnos získaný z deseti doposud konaných bazarů je úctyhodných 133 776 Kč, zatím nejúspěšnější byl s výtěžkem 32 200 Kč ten letošní, který se na Velkém náměstí v Kroměříži konal 14. června.

Bazar se stal pravidelnou součástí života v Kroměříži i širokém okolí.

„Už jsem skoro smířená s tím, že u nás doma snad nebude nikdy pořádně naklizeno, protože věci pro bazar přebírám a třídím tady,“ přiznává s úsměvem Jarmila. „Rozhodně to ale stojí za to a budu jej pořádat, dokud budu moci, protože to není jen o oblečení, ale i o poznání nových lidí, učení se novým věcem a o změně postoje k životu, to znamená radování se z maličkostí, mých dětí,  rodiny a přátel, které mám. Přála bych si, aby byl náš bazar inspirací a návodem pro všechny, kteří by chtěli dětem pomáhat, ale nemají odvahu,“ říká Jarmila Zapletalová.

Pro velký zájem založila Jarmila Zapletalová i facebookový bazárek, z jehož výtěžku se nakupují Dárky pro život – více na stránkách BAZÁRKY NA PODPORU UNICEF, kde se také včas dozvíte datum konání dalšího kroměřížského bazaru.

I Vy můžete pomáhat dětem, tak jako Jarmila Zapletalová.

Inspirovalo Vás odhodlání a nadšení Jarmily Zapletalové k organizaci vlastní charitativní prodejní akce? Napište nám na unicef@unicef.cz a společně se můžeme nad Vaším nápadem zamyslet.

Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci:
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci: