Naděje pro siamská dvojčata v Jemenu

Publikováno dne 19.03.2021

Siamská dvojčata v Jemenu potřebovala urgentní operaci, která by jim zachránila život. Náročný chirurgický zákrok bohužel není v podmínkách válkou zmítané země proveditelný.

Jemen zůstává tím nejhorším místem na Zemi, kde se děti mohou narodit.

Občanská válka v zemi trvá už šest let. Každodenní realita, které zde děti a rodiny čelí, je v této největší humanitární krizi na světě mnohem zoufalejší než kdykoli předtím. Kvůli omezenému přístupu k očkování, chybějícím službám a nedostatečnému hygienickému zázemí je v zemi vysoký výskyt infekčních nemocí. Už tak křehký zdravotní systém čelí náporu pandemie COVID-19, kvůli které je nyní lékařská pomoc v Jemenu ještě nedostupnější než když dřív.

Narodit se v této zemi s tak obrovským zdravotním hendikepem se rovná téměř rozsudku smrti. V UNICEF ale věříme, že každé dítě má právo na život, bez ohledu na to, kde se narodí. Díky našim pracovníkům a laskavým dárcům můžeme pomáhat i těm nejzranitelnějším dětem v Jemenu.

Siamská dvojčátka, která se narodila v Jemenu krátce před Vánoci, potřebovala urgentní operaci.
© UNICEF/Haleem

Pomoci dětem v Jemenu můžete příspěvkem na projekt „Humanitární krize v Jemenu“.

Chtěli bychom se podělit o příběh plný naděje, kterou jsme díky našim dárcům mohli přinést do  života jedné rodiny. Pět dní před Vánoci kontaktoval Philippe Duamelle, zástupce UNICEF v Jemenu, evropskou centrálu UNICEF v Ženevě s neobvyklou žádostí o pomoc. Pouhé tři dny předtím se v dětské nemocnici Al Sabaeen ve městě Saná narodila siamská dvojčata. Pro chlapečky, kteří se narodili během nelítostné občanské války v zemi se zdevastovaným zdravotnickým systémem, bylo jedinou šancí na přežití absolvovat specializovaný chirurgický zákrok mimo Jemen. Pro jejich matku, 35letou Nawal, jejíž rodina si vydělává na živobytí pouličním prodejem na tržišti, to byla skličující vyhlídka. I tam, kde existují rozvinuté systémy zdravotní péče, jsou chirurgické operace novorozenců složité. Zdravotní stav dvojčat byl stabilní, ale lékaři věděli, že bez okamžité reakce oběma dětem hrozí smrt.

Mezi podporovatele UNICEF patří také filantropové, kteří reagují na mimořádné žádosti z terénu a v kritických případech umožňují dětem přežít a prospívat. Naši kolegové věděli, že jde o vše –  v podobném případě o rok dříve v Jemenu došlo k úmrtí siamských dvojčat krátce po narození. Tým UNICEF v Ženevě se proto rozhodl oslovit soukromé dárce, kteří by dokázali pokrýt náklady na lékařský transport miminek a jejich včasnou operaci.

Jako nejlepší možnost pro záchranu dvojčat se ukázalo Jordánsko, a to díky své geografické blízkosti a zkušenosti zdejších nemocnic s náročnými operacemi tohoto typu. Díky pomoci naší pracovnice Tanyi Chapuisatové, zástupkyně UNICEF v Jordánsku, nemocnice v Ammánu nejen přijala dvojčata, ale věnovala část lékařské péče jako dar, což pomohlo výrazně snížit náklady.

Zdravotnice drží v náručí dva malé chlapečky uvnitř sanitky na letišti města Saná v Jemenu.
© UNICEF/Haleem

Těsně před Vánoci se pracovníci UNICEF z týmu globální filantropie podělili o příběh dvojčátek a požádali o mimořádnou pomoc osm filantropů v Německu, Itálii, Velké Británii a USA. Žádný z nich nezaváhal. Během dvou týdnů se podařilo získat potřebné prostředky na evakuaci i operaci.

Jakmile byl zákrok finančně zajištěný, Philippe a jeho tým se pustili do náročného procesu získávání povolení, aby dvojčata i jejich rodiče mohli opustit město Saná. Když zajistili potřebné dokumenty, zdálo se, že rodině už nic nestojí v cestě. Pak se stalo neštěstí.

31. prosince došlo na letišti v Adenu ke smrtelnému útoku, při kterém zahynulo 22 lidí a dalších 50 bylo zraněno. Lékařské evakuační lety byly pozastaveny, takže osud dvojčat zůstal viset na vlásku.

Dvojčátka jsou na palubě letadla během transportu do nemocnice v Jordánsku.
© UNICEF/Haleem

Chlapečci jsou ale velcí bojovníci a svůj zápas o místo na světě nevzdávají. Měli jsme velkou radost, když jsme dostali zprávu, že 6. února se dvojčata podařilo bezpečně dopravit do nemocnice v Jordánsku.

Pro chlapce však jejich cesta teprve započala. Musí nyní podstoupit řadu vyšetření. Pravděpodobně bude nutné provést několik operací a dvojčátka se budou po zákroku dlouho zotavovat. Kromě lásky a podpory rodičů jim ale bude na každém kroku pomáhat také štědrost a laskavost dárců UNICEF, kterým tímto velice děkujeme.

Držte spolu s námi dvojčátkům palce.

UNICEF v Jemenu

UNICEF je jednou z mála organizací, které v Jemenu působí. Humanitární strategie UNICEF v Jemenu se soustředí jednak na přímou pomoc při záchraně životů dětí, jednak na posílení místních struktur a rozvojovou pomoc. Humanitární pracovníci UNICEF čelí bojům, blokádám a byrokratickým překážkám, aby pomohli milionům dětí, které urgentně potřebují pomoc. Díky své trvalé přítomnosti, znalosti místního prostředí a síti pěti regionálních pracovišť UNICEF může i nadále poskytovat bezprostřední pomoc strádajícím dětem a zároveň pracovat na posílení místních kapacit a struktur.

Více o aktuální situaci v Jemenu a pomoci UNICEF najdete na:

Jemen: akutně podvyživená je polovina dětské populace

Pracovnice UNICEF drží 8měsíčního Omar a, který se zotavuje na dětské klinice v nemocnici ve městě Saná v Jemenu. UNICEF po celém Jemenu dodává léky a zdravotnický materiál, s místními partnery zajišťuje psychologickou pomoc traumatizovaným dětem a osvětu o odpovědném rodičovství.
© UNICEF/Huwais AFP Services
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci:
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci: