Na každém životě záleží

Publikováno dne 15.09.2020

Před dovršením prvního roku života ve světě umírá 2,6 milionu dětí. Drtivé většině těchto tragédií je přitom možné předejít.

Během posledních tří desetiletí zaznamenal svět pozoruhodný pokrok ve snižování dětské úmrtnosti. Počet dětí, které zemřely před pátým rokem věku, se snížil více než o polovinu. Tento pokrok se však netýká novorozenců. Děti, které umírají v prvním měsíci života, tvoří 47 % všech úmrtí mezi dětmi do pěti let.

Každý den umírá 7 000 novorozených dětí. Miminka narozená v krizových oblastech světa umírají z příčin, kterým lze snadno předcházet – na udušení, podvýživu a běžné infekce. Pomozte nám zajistit těmto dětem i jejich maminkám kvalitní lékařskou péči.

Malý Hassan se drží na prstu své matky Iftikhar na novorozenecké jednotce intenzivní péče v nemocnici Al Sabeen ve městě Saná v Jemenu.
© UNICEF/AlGhabri

Hassanův příběh

Malý Hassan se drží na prstu své matky Iftikhar na novorozenecké jednotce intenzivní péče v nemocnici Al Sabeen ve městě Saná v Jemenu. Hassan, kterému je na fotografii pouhých 11 dní, se narodil předčasně. Přestože teprve přišel na svět, už nese břemeno probíhající humanitární krize v Jemenu. 

Jeho rodiče se při hledání práce přestěhovali do města Hudajdá, ale když zde došlo k eskalaci násilí, museli město opustit. „Válka se zhoršila, všichni lidé kolem zemřeli při náletu, naši sousedé byli zabiti. Museli jsme utéct hned, všechno jsme nechali doma. Můj manžel se do té doby živil jako řidič. Vzali jsme s sebou všechny, kteří byli ještě naživu, nasedli do jeho autobusu a odjeli do Saná. Po příjezdu sem jsme s manželem spali dva měsíce v autobuse. Tehdy jsem ještě nevěděla, že jsem těhotná,“ říká Iftikhar, zatímco k sobě pevně tiskne malého Hassana. 

Předčasně narozená miminka potřebují včasnou a odbornou péči, aby přežila a nenesla si do života žádné trvalé následky. Speciálně proškolení zdravotníci na novorozenecké jednotce nemocnice Al Sabeen denně pečují o nejzranitelnější novorozence.
© UNICEF/AlGhabri

Poté, co zjistila, že čeká miminko, prodala své zlaté náušnice, aby si mohli dovolit pronajmout malý pokoj na okraji Saná. Ona i její manžel byli v zoufalé životní situaci. Ve válkou rozvrácené zemi se jim nedařilo zajistit si obživu. Kvůli nedostatku zdravotníků v Jemenu Iftikhar nemohla získat přístup k žádné formě předporodní péče. Neměli ani dostatek jídla a Iftikhar musela chodit pěšky několik kilometrů, aby domů přinesla čistou vodu. Jednoho dne začala krvácet – došlo ke komplikacím s její placentou. Brzy poté porodila malého chlapečka, který kvůli předčasnému příchodu na svět bojoval o život. Naštěstí se miminko podařilo včas dostat na novorozeneckou jednotku intenzivní péče v nemocnici Al Sabeen podporovanou UNICEF, kde se mu dostalo včasné a odborné péče. 

Iftikhar nyní každý den cestuje dvě hodiny do nemocnice Al Sabeen, aby se o svého syna mohla starat. Přestože válka kolem ní pokračuje, Iftikhar věnuje veškerou svou energii tomu, aby její dítě bylo zdravé a mohlo co nejdříve opustit nemocnici. “Než jsem otěhotněla, prosila jsem Boha o dítě. Celý den jsem se modlila,“ říká. “Byla jsem tak šťastná, když jsem zjistila, že čekáme miminko. A jsem šťastná i teď – navzdory tomu, co se kolem nás děje. Máme syna. Je zdravý. A vrátí se se mnou domů.“

Zdravotní sestra Hindia Al-Zoubah kontroluje pětidenní holčičku na novorozenecké jednotce intenzivní péče v nemocnici Al Sabeen ve městě Saná v Jemenu.
© UNICEF/AlGhabri

Nejcennější dar: zdravé dítě

O tom, že zdravé dítě je pro rodiče ten nejcennější dar, se přesvědčili i vyslanci dobré vůle UNICEF Katy Perry a Orlando Bloom. Těm se 27. srpna 2020 narodila dcera, která dostala krásné jméno: Daisy Dove Bloom. Katty a Orlando se rozhodli sdílet tuto šťastnou novinu prostřednictvím UNICEF spolu se vzkazem:

„Jsme šťastní za bezpečný a zdravý příchod naší dcery na svět. Víme ale, že každý nemůže prožít tak klidný porod jako my. Na mnoha místech světa děti stále trpí nedostatkem zdravotníků. Každých 11 vteřin umírá těhotná žena nebo novorozenec z příčin, kterým lze předcházet. Jako rodiče nyní víc než kdy dřív hluboce soucítíme se všemi rodiči, kteří nemají možnost zajistit pro své dítě adekvátní lékařskou péči. A jako vyslanci dobré vůle víme, že UNICEF dělá vše pro to, aby každému miminku zajistil co nejlepší start do života.“

Vyslanci dobré vůle UNICEF se svou novorozenou dcerkou Daisy Dove.
© Katy Perry a Orlando Bloom
Orlando Bloom podporuje UNICEF již 12 let. Vyslancem dobré vůle byl jmenován v roce 2009 a od té doby intenzivně navštěvuje programy UNICEF v terénu a podává svědectví o životě dětí v nejchudších zemích a krizových oblastech světa.
© UNICEF/Georgiev

Jak pomáhá UNICEF nejmenším dětem?

UNICEF rozvíjí jednoduché, ale přitom velmi účinné programy, které zachraňují životy nejmenších dětí v kritickém období během a po narození. Klíčem k trvalému zlepšení situace je dostatek zdravotnických zařízení, odborného personálu a vybavení, které bude snadno dostupné co největšímu počtu obyvatel. UNICEF proto v nejchudších zemích a krizových oblastech školí místní zdravotníky zajišťuje nezbytné vybavení do nemocnic, jako jsou základní léky, pomůcky pro bezpečný a sterilní porod, ale také bezpečný zdroj pitné vody, který v mnoha nemocnicích v nejchudších zemích stále chybí. 

Komplikace během těhotenství a porodu jsou ročně příčinou úmrtí přibližně 300 000 žen a dívek. Přítomnost vyškoleného zdravotníka snižuje riziko komplikací u porodu až o 20 %. Osvětové programy UNICEF zaměřené na vzdělávání matek navíc přispívají k trvalému snížení porodnosti.

Terapeutické mléko obsahuje syrovátku, rostlinné tuky, sacharidy a celou řadu minerálů a vitaminů a je připravováno pouze pod dohledem vyškolených zdravotníků ve zdravotnických zařízeních.
© UNICEF/Vishwanathan

Kolik stojí dětský život?

156 Kč zajistí hřejivou vlněnou deku, která miminku během prvních hodin a dnů života poskytne teplo, pohodlí a pocit bezpečí.

655 Kč zajistí resuscitační sadu pro novorozence, která obsahuje speciální zdravotnické pomůcky a léky pro záchranu života novorozence v krizových podmínkách

1 032 Kč zajistí 15 monitorů dechu, které zachraňují životy nejmenších dětí.

2 061 Kč zajistí terapeutické mléko F-100 pro děti trpící podvýživou (90 sáčků na výrobu 54 l mléka). Mléko obsahuje syrovátku, rostlinné tuky, sacharidy a celou řadu minerálů a vitaminů a je připravováno pouze pod dohledem vyškolených zdravotníků ve zdravotnických zařízeních.

Každé dítě si zaslouží dobrý start do života.

Pokud můžete, prosíme, pomozte zabránit zbytečným ztrátám dětských životů prostřednictvím tohoto formuláře.

Každý den umírá 7 000 novorozených dětí – to je téměř 5 ztracených životů každou minutu.
© UNICEF/Mawa

Děkujeme za Vaši pomoc.

Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci:
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci: