Publikováno dne 02.12.2025
Český výbor pro UNICEF vyhlašuje mimořádnou sbírku na pomoc zemím v jihovýchodní Asii. Země v jižní a jihovýchodní Asii – Srí Lanka, Thajsko, Vietnam, Filipíny a Indonésie, čelí v posledních dnech masivním záplavám nebo sesuvům půdy, které si vyžádaly mnoho obětí. Situace je kritická. V Thajsku po záplavách potřebuje okamžitou humanitární pomoc 3 miliony lidí, z toho 519 000 dětí. Děti a jejich rodiny na Filipínách čelí následkům úderu tajfunu Fung-wong, který ohrozil 1,7 milionu dětí. Další, letos již třináctý tajfun, zasáhl Vietnam, podle úřadů si přírodní živly od počátku roku 2025 vyžádaly více než 300 obětí. Tragická situace je také na Srí Lance v jižní Asii, východní pobřeží země zasáhl cyklón Ditwah – pomoc potřebuje více než 1,4 milionu lidí, úřady mluví o 400 obětech.
Jak můžete pomoci dětem v jihovýchodní Asii:
- Prostřednictvím tohoto formuláře.
- Přímo na účet 11771177/0300 s variabilním symbolem 837.
- Zakoupením soupravy první pomoci za 934 Kč.
Za Vaši pomoc dětem, Děkujeme!

Týmy UNICEF jsou přímo na místě a distribuují humanitární pomoc, kde je to nejvíce potřeba. Potřeby rodin zasažených přírodní katastrofou jsou ale obrovské.
Situaci pro vás sledujeme.
Listopad byl pro děti v jižní a jihovýchodní Asii nesmírně náročný. Zimní monzunové období s sebou přineslo katastrofální tajfuny, které v regionu způsobily rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy. Sedm tajfunů v řadě a čtrnáct dalších bouří za sebou způsobily rozsáhlé škody na domech, školách a zdravotnických zařízeních.
„Bouře a záplavy vyhnaly v Thajsku, Malajsii, Vietnamu a na Filipínách z domovů miliony. Nyní přicházejí zdrcující zprávy z Indonésie: komunity jsou odříznuté od světa, domovy smetené vodou a stovky životů ztraceny. Objevuje se nebezpečný nový klimatický vzorec – a děti za něj platí nejvyšší cenu. Klimatická změna uvězňuje rodiny v nekonečném cyklu katastrof, s minimem času na zotavení se nebo obnovu. Potřebujeme silnější ochranu, přizpůsobení se změně klimatu a dlouhodobé investice, a to hned a pro každé dítě,“ uvedla June Kunugi, ředitelka regionální kanceláře UNICEF pro východní Asii a Tichomoří.
- Thajsko čelilo masivním záplavám v devíti jižních provinciích, kde vysoká hladina vody zaplavila celé komunity a ochromila základní služby.
- Filipíny už letos zasáhlo 21 tajfunů, které ovlivnily životy milionů dětí a rodin; poslední silný systém, Fung-wong, ještě prohloubil celkové škody.
- Současně Indonésie bojuje s ničivými záplavami a sesuvy půdy na části Sumatry, k nimž se přidala sopečná aktivita a zemětřesení v oblastech už dříve postižených.
- Malajsie zažila týdny vydatných dešťů, které vyvolaly záplavy v několika severních a východních státech a donutily tisíce lidí k evakuaci do nouzových center.
- Katastrofální situace je rovněž na Srí Lance v regionu jižní Asie, ostrovní stát na konci listopadu zasáhl cyklón Ditwah. Okamžitou pomoc potřebuje 275 000 dětí.
Tyto události dohromady ukazují rostoucí četnost a intenzitu katastrof souvisejících s klimatem i dalších pohrom, které zasahují země napříč regionem. Východní Asie a Tichomoří patří k nejvíce katastrofami ohroženým regionům světa a stojí v první linii klimatické krize: extrémní počasí je čím dál častější, intenzivnější a méně předvídatelné. Letos jsme byli svědky toho, jak – zejména na Filipínách a ve Vietnamu – tyto stupňující se události opakovaně zasahují stejné komunity. Pro miliony dětí tento neúprosný cyklus krizí způsobených klimatem oslabuje jejich schopnost zotavit se, vytváří obrovský tlak na rodiny a ohrožuje budoucnost dětí.
A v tuto chvíli děti znovu čelí vážným narušením každodenního života: poškozeným školám, přetíženým zdravotním a výživovým službám, kontaminovaným zdrojům vody, rizikům ohrožení v přeplněných evakuačních centrech a dlouhým přerušením výuky i pocitu stability. Každá nová povodeň nebo tajfun tyto zranitelnosti ještě prohlubuje, zvyšuje riziko nemocí, vykořisťování a traumatu a zároveň vyčerpává rodiny, které mají jen málo času na obnovu mezi jednotlivými katastrofami.
Děti nejvíce potřebují: pitnou vodu, hygienické prostředky, obnovení výuky, psychologickou pomoc a podporu duševního zdraví, bezpečné prostory, sociální ochranu, přístup k lékařské péči a výživovým službám.
Jihovýchodní Asie
Stav v jihovýchodní Asii (ke dni 2. prosince 2025)
V Thajsku, na Filipínách a ve Vietnamu UNICEF podporuje postup tamní vlády a distribuuje životně důležité humanitární pomůcky, zajišťuje obnovou přístupu ke vzdělávání. UNICEF společně s tamními vládami také poskytuje mimořádnou finanční pomoc nejzranitelnějším rodinám a posiluje ochranu dětí i psychosociální podporu v postižených oblastech. S tím, jak se klimatické hrozby stupňují, UNICEF zároveň pracuje na budování odolnějších služeb a komunit, aby se děti mohly i přes rostoucí rizika zotavit, učit se a rozvíjet svůj potenciál.
V Indonésii, kde reakci na krizi vedou vláda a občanská společnost, UNICEF úzce spolupracuje s ministerstvy zdravotnictví, školství, sociálních věcí a ministerstvem pro posílení postavení žen a ochranu dětí na identifikaci prioritních potřeb a je připraven rychle navýšit podporu, pokud o to bude požádán.
V Malajsii UNICEF sleduje vývoj situace a zůstává připraven spolupracovat s vládními partnery, pokud to bude potřeba.

Jižní Asie
Stav v jižní Asii (ke dni 3. prosince 2025)
Podle posledních zpráv úřadu si přírodní katastrofa vyžádala 410 obětí, 336 osob se pohřešuje a 233 015 bylo vysídleno. Dodávky vody jsou přerušeny po celé zemi, nemocnice jsou zatopené a mají problémy s provozem, mnoho škol je poškozeno. Přístup a doručení humanitární pomoci zůstává velmi obtížné, což komplikuje pátrací, záchranné a humanitární operace.
Týmy UNICEF ve spolupráci s partnery včetně srílanských úřadů dodává balenou vodu do odlehlých oblastí a distribuuje hygienické potřeby. Další zásoby, včetně chloru na úpravu vody a tablet na její čištění, jsou na cestě. Prioritou je zajištění přístupu k čisté vodě a hygieně včetně distribuce hygienických souprav, dále pak také přístup k lékařské péči, výživě, vzdělání a ochrana dětí.
Stav v jižní Asii (ke dni 2. prosince 2025)
Zásah cyklónu Ditwah ještě prohloubil humanitární krizi, které děti na Srí Lance čelí. Po svém úderu na východní pobřeží 28. listopadu způsobil rozsáhlé záplavy a ničivé sesuvy půdy. Podle prvních zpráv živelní katastrofa zasáhla životy 1,4 milionu lidí z toho 275 000 dětí. Úřady varují, že počty budou narůstat v důsledku přerušení komunikačního spojení a zablokovaní přístupových cest.
„Děti nutně a okamžitě potřebují pomoci. Je to závod s časem, abychom včas doručili pomoc těm nejohroženějším rodinám. Přestože cyklón už odezněl, jeho následky nikoli a UNICEF je hluboce znepokojen ničivými dopady, které cyklón způsobil. Děti a jejich rodiny jsou ve velkém ohrožení,“ uvedla Emma Brigham, ředitelka kanceláře UNICEF na Srí Lance.

„Živel poškodil životně důležitou infrastrukturu a omezil přístup ke službám, na nichž závisí zdraví, vzdělání, bezpečí a pohoda dětí. Vyjadřujeme solidaritu rodinám, které utrpěly ztráty a byly nuceny opustit své domovy. Naše myšlenky jsou se všemi, kdo přišel o své blízké,“ dodala Emma Brigham.
Těžké poškození domovů a klíčové infrastruktury spolu s přerušením základních služeb způsobilo masové vysídlení. To zvýšilo riziko propuknutí nemocí, podvýživy, nebezpečných životních podmínek a vážného psychického traumatu u dětí. Cyklón a jeho následky ještě více prohloubí krizi, které čelí obzvláště ty nejzranitelnějších komunit na Srí Lance. Ty se stále vzpamatovávají z opakovaných otřesů, včetně hospodářské krize v roce 2022. Podle zprávy Světové banky z roku 2025 se míra chudoby od roku 2019 více než zdvojnásobila – z 11,3 procenta na 24,5 procenta.
UNICEF na Srí Lance úzce spolupracuje s tamní vládou, národními orgány a partnery, vyhodnocuje situaci a již zahájil poskytování životně důležité pomoci. Aby mohl reagovat na naléhavé potřeby dětí a rodin v nejvíce postižených okresech, UNICEF dále posiluje své úsilí na zajištění pitné vody, základních výživových prostředků, psychosociální podpory a nouzových vzdělávacích souprav pro vysídlené děti a matky, které je nejvíce potřebují.