Dítě Česka: Spisovatelka, budoucí politik nebo nadšený biolog

Publikováno dne 12.11.2021

Projekt Dítě Česka, za kterým stojí česká pobočka UNICEF, se v ČR uskutečňuje poprvé. Jeho cílem je podpořit rozvoj mladé generace. Dětem a mladým lidem chce UNICEF dát bezpečný a inspirativní prostor, ve kterém se mohou dále rozvíjet a jít druhým příkladem. Kdo se bude o titul Dítěte Česka ucházet? Poznejte naše kandidáty.

Projekt si klade za cíl nalézt mladé osobnosti se zájmem o své okolí, které dlouhodobě dělají pro druhé něco přínosného a inspirují své vrstevníky. Vítězi ankety se stanou dvě děti vybrané porotou – jeden chlapec a jedna dívka. Celkem se přihlásilo 17 dětí, 8 z nich jsou chlapci, zbývajících 9 dívky. Nejmladším účastníkům je 10 let, nejstarší jsou ve svých 17 letech již na prahu dospělosti. „Rozsah aktivit nominovaných dětí je velice různorodý, často se objevují dobrovolnické a charitativní činnosti, ale pozadu nezůstávají ani sportovní činnosti nebo ekologické aktivity. Přihlášené děti se také často angažují ve školních a studentských projektech,“ popsala Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Několik kandidátů je součástí programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, zkráceně také DofE, který funguje pod záštitou britské královské rodiny. Účelem projektu je osobní rozvoj mladých lidí ve věku 14–24 let, a to v oblasti pohybu, dovedností a dobrovolnictví. Program lze plnit v bronzové, stříbrné a zlaté úrovni, které se liší dobou plnění a minimálním věkem pro účast. Výstupem jednotlivých úrovní je prestižní certifikát, kterým lze své dovednosti prokazovat potenciálním zaměstnavatelům nebo při přijímacím řízení na univerzitu.

Programu DofE se věnuje například 17letá kandidátka Šárka F., která úspěšně absolvovala bronzovou a stříbrnou úroveň, aktuálně plní zlatou. V oblasti pohybu plní cíle během, hlavně se ale zaměřuje na dobrovolnictví – v první vlně pandemie pomáhala seniorům s nákupy a dodávala jim roušky. V rámci dovednosti v DofE sepsala také román s názvem „Láska je sestrou smrti“. „Záleží na každém kroku, úsměvu i slově a já se podle toho snažím chovat,“ dodává ke svým aktivitám.

Zlatou úroveň plní také 17letý Ondřej N., který je mimo jiné předsedou České středoškolské unie. „Když byl zvolen do předsednictva tohoto spolku, udeřila pandemie. To byla jedna z největších překážek na jeho cestě, kterou Ondra musel překonat. Ale ani to ho nezastavilo a pomáhal středoškolákům tuto zvláštní a novou situaci zvládnout,“ popisuje Natálie, kamarádka, která Ondřeje nominovala. Je nadějným budoucím politikem – jako druhý nejlepší se umístil v projektu DofE, který vytvořil politickou simulaci amerického kongresu v českém kontextu. Ondřejovi se jako poslanci podařilo zásadně proměnit zákon o školství.

Řada nominovaných exceluje ve sportu. Šestnáctiletá Magdaléna S. se narodila s Downovým syndromem, ten jí ale nebrání v tom excelovat v řadě sportů. Ve své kategorii se stala mistryní světa ve skoku dalekém a vicemistryní v atletickém triatlonu a běhu na 100 m. Aktuálně se připravuje na paralympiádu v Paříži. Se zdravými vrstevníky provozuje tenis a alpské lyžování. Mezi kandidáty se objevila také závodní plavkyně, jezdkyně na koni nebo tanečnice.

Mnoho přihlášených dětí se v nějaké formě věnuje charitativní a dobrovolnické činnosti. Marcel V., kterému je teprve 10 let, se zúčastňuje se svou maminkou charitativních akcí a pomáhá seniorům s jejich denními činnostmi. „Pomáhám dědovi s oblékáním, krmím ho a jezdím s ním na procházky,“ popisuje Marcel. Oblíbil si také čtení osamělým seniorům v LDN. „Je potřeba, aby si mladí lidé a děti vážili starých lidí a dokázali jim pomoci,“ vysvětluje Marcelova maminka. S dobrovolnictvím začal již ve svých 7 letech, kdy u Havlíčkova Brodu pomáhal prodávat panenky pro UNICEF.

Marcel jako dobrovolník UNICEF s panenkami

Čtrnáctiletý nadšený biolog Jan Ž. v době lockdownu pomohl vybrat peníze na pomoc zoologickým zahradám prostřednictvím vytvoření 2 velice úspěšných únikových her na počítači. „Je ten, kdo zapaluje tím, že sám hoří. Inspiruje ostatní k tomu, aby dělali dobré věci a viděli v tom smysl,“ popisuje maminka Jana. Dobročinným aktivitám se věnuje i 11letý Kristián S., který přispívá na pomoc dětem z vlastních úspor, a stejně jako 17letá Tereza L. si nechává narůst vlasy pro onkologicky nemocné děti.

V porotě ankety Dítě Česka najdete například školského ombudsmana, rektora Univerzity Karlovy, předsedkyni Akademie věd, ředitele televizní stanice Déčko, ale také herečku Jitku Čvančarovou nebo hokejovou legendu Patrika Eliáše. Na jakém vítězi se shodnou?  O tom se rozhodne na slavnostním vyhlášení 20. listopadu na Světový den dětí ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy.

Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci:
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci: