Česko se rozsvítilo za práva dětí

Publikováno dne 20.11.2020

V pátek 20. listopadu se města v České republice rozsvítila modře. Zapojila se tak do globální kampaně UNICEF u příležitosti Světového dne dětí, která připomíná, že každé dítě má právo na výživu, pitnou vodu, ochranu a vzdělání.

Na Světový den dětí se památné objekty v českých městech rozsvítily do tyrkysové barvy Dětského fondu OSN – UNICEF, aby upozornily na práva dětí po celém světě. V Praze se modře rozzářila Petřínská rozhledna, Tančící dům a Karolinum. V Brně se v barvě UNICEF rozsvítilo Mahenovo divadlo, v Ostravě Most Miloše Sýkory a vyhlídková věž Nové radnice.
Ke kampani se připojil také Český Krumlov, kde se rozsvítil kostel sv. Víta. Česká města se tak přidala k ikonickým objektům po celém světě, jako je budova Opery v Sydney, Empire State Building v New Yorku, Akropole v Athénách nebo Pantheon v Paříži.

20. listopadu 2020: Petřínská rozhledna se rozsvítila modře za práva dětí.
© Stanislav Hemrle

Před 31 lety přijalo Valné shromáždění OSN Úmluvu o právech dítěte, která zaručuje právo na dětství pro každé dítě. Důsledky pandemie COVID-19 však ohrožují celou jednu generaci dětí. Omezený přístup k lékařské péči, výpadky ve vzdělání a prohloubení chudoby v některých zemích mohou mít pro děti fatální následky. Cílem letošního Světového dne dětí je na tato rizika upozornit a konkrétními projekty zdravé a šťastné dětství podpořit,“ uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

20. listopadu 2020: Tančící dům se rozsvítil modře za práva dětí.
© Stanislav Hemrle

Je nesmírně důležité upozorňovat a poukazovat na práva dětí a na to, že ne všem dětem na světě se dostává péče, kterou potřebují,“ zdůvodnil Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova.

Co bych za Prahu rád popřál dětem na celém světě? Především bezpečné prostředí pro jejich rozvoj. Žádné dítě na světě by nemělo trpět hladem nebo strádat kvůli nedostatečné zdravotní péči či překážkám ve vzdělávání,“ uvedl Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy.

20. listopadu 2020: V Praze se k Petřínské rozhledně a Tančícímu domu letos přidalo Karolinum. © Michal Novotný
20. listopadu 2020: Budova Karolina v Praze. © Michal Novotný
20. listopadu 2020: Budova Karolina v Praze. © Michal Novotný

Jsem ráda, že se Brno nasvícením Mahenova divadla zapojuje do mezinárodní akce, která má upozornit na práva dětí. Zvláště v dnešní složité době musíme dbát na to, aby byla dětem věnována potřebná pozornost a péče. Díky sbírce spuštěné při příležitosti Světového dne dětí bude moci UNICEF zajistit například terapeutickou výživu nebo tablety na čištění vody. Každá snaha může dětem pomoci,“ uvedla ke kampani primátorka města Brna Markéta Vaňková.

20. listopadu 2020: Mahenovo divadlo v Brně se rozsvítilo modře za práva dětí.
© Tereza Menclová
20. listopadu 2020: Mahenovo divadlo v Brně se rozsvítilo modře za práva dětí.
© Tereza Menclová

„Žijeme v zemi, kde se nemusíme obávat, že by se dětem nedostalo vzdělání nebo patřičné lékařské péče. Bohužel mnohé země na pokraji chudoby si to nemohou dovolit anebo jejich priority směřují do jiných oblastí, postiženy jsou i děti v místech vojenských konfliktů. Velice si proto vážím dlouholeté aktivity UNICEF – Dětského fondu OSN, který v těchto zemích zajišťuje základní vybavení nemocnic, léky, ale také zdroje pitné vody, zlepšuje životní podmínky dětí, stará se o jejich vzdělání, dokončení školní docházky i o osvětu mezi matkami. Považujeme snahu o zajištění zdravotní péče i vzdělání pro děti za mimořádně důležitou, a proto se také připojujeme k celosvětové kampani Light Up Blue a rozsvítíme ostravské dominanty modrým světlem,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

20. listopadu 2020: Nová radnice v Ostravě svítí modře.
20. listopadu 2020: Most Miloše Sýkory v Ostravě.

Na Světový den dětí v pátek 20. listopadu startuje také 18. ročník benefiční Aukce pro UNICEF, která v letošním roce proběhne poprvé online. Dražit se bude do 24. listopadu 20:00 hodin na www.aukceunicef.cz. Mezi uměleckými díly je například signovaná fotografie Jana Saudka, obraz Jiřího Suchého nebo originální panenka držitelky ceny Czech Grand Design Hany Zárubové.

auction
Aukce pro UNICEF 2019: Ředitelka UNICEF Pavla Gomba, moderátor Karel Voříšek a patronka aukce Liběna Rochová.
© Stanislav Hemrle
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci:
Vaše pomoc je pomocí dětem
Takto můžete pomoci: