Publikováno dne 06.07.2026
Je brzy ráno. Zatímco se jinde děti chystají do školy, miliony dalších po celém světě berou do rukou kanystry a vydávají se na cestu pro vodu. Nečeká je krátká zastávka u kohoutku ani několik kroků ke studni na návsi. Často musí ujít kilometry po rozpálených cestách, přes vyschlá pole nebo nebezpečné oblasti. A než se vrátí domů, může uplynout několik hodin.

Pro mnoho z nich tak den nezačíná učením, hrou nebo setkáním s kamarády. Začíná povinností zajistit vodu pro celou rodinu. Přístup k pitné vodě stále nemá 634 milionů dětí.
Pokud můžete, pomozte nám prosím ještě dnes zajistit dětem přístup k vodě prostřednictvím tohoto formuláře.
To byl případ i Ahdama z jemenské vesnice Dar Al-Shuja. Každé ráno se místo do školy vydával na dlouhou cestu k jezeru, odkud nosil s kamarády vodu domů. Díky UNICEF a jeho partnerům se však podařilo vybudovat nový vodní zdroj blíže k vesnici. Chlapci sice stále vyrážejí pro vodu na oslících, cesta je však krátká a bezpečná.
„Máme radost, můžeme chodit do školy a máme čas si něco zahrát… ale snad nám ta voda nedojde,“ říká Ahdam. Jeho příběh ukazuje, že změna může mít velmi konkrétní podobu. V jeho vesnici pomohl UNICEF vybudovat nový vodovodní systém, díky kterému už děti nemusí trávit celé hodiny hledáním vody.

Projekt zahrnuje solárně poháněný systém pro čerpání vody využívající 60 solárních panelů. Součástí je také 25 kilometrů dlouhá rozvodná síť, která přivádí vodu přímo do místních komunit. Díky obnovitelným zdrojům energie je systém spolehlivější a dostupný i v oblastech, kde je elektřina nedostatková.
Voda v číslech:
- 634 milionů dětí nemá přístup k pitné vodě.
- 436 milionů dětí žije v oblastech s vážným až extrémním nedostatkem vody.
- 2,1 miliardy lidí stále nemají bezpečný přístup k pitné vodě.
- 7 z 10 domácností, které nemají vodu přímo doma, spoléhají při jejím obstarávání především na ženy a dívky.
- 200 milionů hodin denně stráví ženy a dívky po celém světě cestami pro vodu.
- Více než 442 000 dětí mladších pěti let ročně umírá na průjmová onemocnění spojená se závadnou vodou, nedostatečnou hygienou a sanitací.
- 34 milionům lidí zajistil UNICEF v uplynulém roce přístup k pitné vodě.
- 15 milionů lidí získalo díky UNICEF přístup k hygienickému zázemí.
- 17 milionů lidí získalo přístup k sanitačním službám.
Když voda ohrožuje život
Pro miliony rodin není problémem pouze nedostatek vody, ale také její kvalita. Tam, kde není dostupný bezpečný zdroj, lidé často pijí vodu z řek, mělkých studní nebo jiných nezabezpečených zdrojů. Voda, která má zachraňovat život, se pak stává zdrojem nemocí.
Za 671 Kč můžeme zajistit celých 50 000 litrů čisté vody.
Závadná voda přispívá k šíření cholery, tyfu, hepatitidy i dalších infekčních onemocnění. Je také jednou z hlavních příčin průjmových onemocnění, která každoročně připraví o život statisíce malých dětí. Nedostatek bezpečné vody zároveň omezuje pěstování potravin, zvyšuje riziko podvýživy a oslabuje odolnost celých komunit.
Nejzranitelnější jsou děti. Stovky milionů z nich žijí v oblastech, které čelí vážnému nebo extrémnímu nedostatku vody, a každý den jsou vystaveny rizikům spojeným s používáním nebezpečných zdrojů.
První pomoc po katastrofě? Voda
Když udeří sucho, povodně, zemětřesení jako na konci června ve Venezuele nebo ozbrojený konflikt, voda se stává jednou z nejdůležitějších potřeb. Bezpečný zdroj může být během několika hodin zničen. Studny mohou vyschnout, vodovodní sítě přestat fungovat a zdroje kontaminovat nebezpečné látky nebo odpadní voda.

Právě proto patří zajištění přístupu k pitné vodě mezi hlavní priority UNICEF při humanitárních krizích.
Pracovníci UNICEF a jejich partneři dodávají do postižených oblastí cisterny s vodou, distribuují tablety na její čištění, poskytují kanystry pro bezpečné skladování a rozdávají hygienické balíčky. Cílem je zabránit šíření nemocí a pomoci rodinám překlenout období, kdy místní zdroje selhávají. Na řadě míst je UNICEF jedinou organizací, která dokáže zajistit dětem a jejich rodinám přístup k pitné vodě i základní výživě.
Aby cesta pro vodu skončila
Nejdůležitější pomoc však nekončí u nouzových dodávek. UNICEF buduje vrtané studny, obnovuje vodní zdroje a vytváří systémy, které přivádějí vodu blíž k domovům, školám a zdravotnickým zařízením. Školí zdravotníky i místní komunity v hygieně a správném hospodaření s vodou. Využívá moderní technologie, satelitní mapování i inovativní postupy, které pomáhají chránit zdroje vody pro budoucí generace.
Díky těmto programům získalo jen v uplynulém roce přístup k pitné vodě více než 34 milionů lidí.
Pro děti, jako je Ahdam, to znamená mnohem víc než jen vodu. Znamená to více času ve škole, méně nemocí, větší bezpečí a větší šanci na lepší budoucnost. Pro jejich rodiče znamená jistotu, že nebudou muset každý den bojovat o to nejzákladnější. Protože voda není luxus. Je základem života. A žádné dítě by nemělo začínat svůj den několikahodinovou cestou pro jediný kanystr vody.
