Humanitární krize v Jemenu

Situace v zemi je kritická, pandemie COVID-19 vedla k dramatickému zhoršení lékařské péče.

Po více než pěti letech války čelí obyvatelé Jemenu nejhorší humanitární krizi na světě. Právě teď potřebuje akutní humanitární pomoc 12 milionů dětí. V důsledku pandemie je zdravotnický systém v Jemenu na pokraji zhroucení.

Děti jsou v pokračující válce nadále zabíjeny a mrzačeny, kvůli chudobě a nedostatku lékařské péče strádají hladem a nemocemi. Válka je vyrvala z bezpečné náruče rodičů a vrhla je do světa, kam děti vůbec nepatří. Podvýživou trpí 2 miliony nejmenších dětí. Kvůli ozbrojenému konfliktu je většina nemocnic i škol uzavřená, což připravilo děti o přístup k lékařské péči a také o možnost chodit do školy. Před pandemií COVID-19 nemohly v Jemenu chodit do školy 2 miliony dětí. Kvůli uzavření všech zbývajících škol se ocitlo mimo školu dalších 5 milionů dětí. 

Pokud můžete, pomozte prosím dětem v Jemenu ještě dnes.

Pomoci může jakákoliv částka.

5. února 2020: Šestiměsíční Diala se léčí s akutní podvýživou v nemocnici ve městě Saná v Jemenu.
5. února 2020: Šestiměsíční Diala se léčí s akutní podvýživou v nemocnici ve městě Saná v Jemenu. © UNICEF/Alghabri

Jelikož se COVID-19 nyní šíří po celé zemi, ocitá se válkou sužovaný Jenem v zoufalé situaci. V zemi nejsou dostatečné hygienické standardy. Funguje méně než polovina nemocnic a mnoho z těch, které stále ještě zůstávají v provozu, postrádá základní léky a jakékoli ochranné pomůcky. Řada zdravotníků a učitelů v Jemenu už několik let nedostává žádný plat.

Jak pomáhá dětem v Jemenu UNICEF?

Pracovníci UNICEF působí po celém Jemenu, zachraňují životy dětí před podvýživou a běžnými nemocemi, snaží se zmírňovat dopady války na jejich životy a umožnit jim pokračovat ve vzdělání.

UNICEF pomáhá léčit akutní dětskou podvýživu poskytováním nezbytných terapeutické výživy a léků. UNICEF i nadále podporuje nemocnice a zdravotnická zařízení. Místní zdravotníci poskytují dětem očkování proti infekčním nemocem. Na pomoc proti pandemii COVID-19 dodal UNICEF do začátku června do Jemenu více než 33 000 respirátorů N95, 33 000 obličejových štítů a 18 000 plášťů pro ochranu zdravotníků v první linii. V rámci osvěty o prevenci šíření nákazy jsme prostřednictvím tradičních i nových médií oslovili 16 milionů obyvatel.

Mezi dětmi šíří UNICEF osvětu o nebezpečí nevybuchlé munice – učí dětí, jak miny rozpoznat a jak se jim vyhnout. Mezitím pracuje s místními partnery také na opravách poškozených škol a nemocnic a pomáhá budovat bezpečné prostory pro vzdělávání dětí.

5. února 2020: Čtyřměsíční chlapec trpí těžkou podvýživou v nemocnici ve městě Saná v Jemenu.
5. února 2020: Čtyřměsíční chlapec trpí těžkou podvýživou v nemocnici ve městě Saná v Jemenu. © UNICEF/Alghabri
5. února 2020: Čtyřměsíční Ethar se díky terapeutické výživě vyléčila z akutní podvýživy. V nemocnici ve městě Saná byla pouze dva dny, teď bude pokračovat v ambulantní léčbě.
5. února 2020: Čtyřměsíční Ethar se díky terapeutické výživě vyléčila z akutní podvýživy. V nemocnici ve městě Saná byla pouze dva dny, teď bude pokračovat v ambulantní léčbě. © UNICEF/Alghabri

Výsledky práce UNICEF v Jemenu v roce 2019

Humanitární pomoc v Jemenu komplikuje rozvrácená infrastruktura, špatná bezpečnostní situace, omezený přístup do některých oblastí, nedostatek potravin, paliva i nestabilita místní měny. UNICEF vyjednává s místními orgány a spolupracuje se Světovým potravinovým programem a dalšími partnery na efektivní pomoci dětem.

Navzdory těmto výzvám UNICEF v Jemenu ve spolupráci s partnery během roku 2019:

  • zajistil přístup k čisté pitné vodě pro 6,9 milionu lidí
  • vyléčil z podvýživy více než 340 000 dětí do 5 let
  • proočkoval proti spalničkám a zarděnkám více než 11,8 milionu dětí 
  • poskytl osvětu o nebezpečí min a nevybuchlé munice pro 2,1 milionu lidí
  • zajistil základní lékařskou péči pro 2,5 milionu dětí do 5 let
  • zajistil psychosociální podporu pro 620 000 dětí a jejich rodičů.
5. února 2020: Sedmiměsíční chlapec dostává terapeutickou výživu v nemocnici ve městě Saná v Jemenu.
5. února 2020: Sedmiměsíční chlapec dostává terapeutickou výživu v nemocnici ve městě Saná v Jemenu. © UNICEF/Alghabri
K léčbě podvýživy dodává UNICEF do Jemenu terapeutické mléko F-100 a F-75 a terapeutickou výživu Plumpy‘Nut®. Pro děti trpící dehydratací dodává také orální rehydratační sůl.
K léčbě podvýživy dodává UNICEF do Jemenu terapeutické mléko F-100 a F-75 a terapeutickou výživu Plumpy‘Nut®. Pro děti trpící dehydratací dodává také orální rehydratační sůl. © UNICEF/Alghabri

Jak může Váš příspěvek pomoci?

262 Kč zajistí 2 500 tablet na čištění vody, z nichž každá zajistí až 5 litrů pitné vody.

407 Kč zajistí 50 balení terapeutické výživy Plumpy‘Nut® pro léčbu akutní podvýživy. 

701 Kč zajistí soupravu první pomoci pro mobilní zdravotnické týmy.

2 061 Kč zajistí terapeutické mléko F-100 v prášku pro nejmenší děti, které kvůli pokročilému stadiu podvýživy nemohou přijímat jinou stravu.

4 535 Kč zajistí školu v krabici, kompletní sestavu učebních a vzdělávacích pomůcek, která umožní dětem pokračovat ve školní docházce v krizových situacích. Obsahuje vše potřebné pro 40 žáků a 1 učitele – knihy, sešity, tužky, pastelky, gumy, pravítka, křídy, třídní knihu, vysílačku, solární lampu a plechovku černé barvy, díky které se víko boxu promění v tabuli.

Děkujeme všem dárcům, kteří již přispěli na pomoc strádajícím dětem v Jemenu.

Tisk