Pandemii navzdory: zůstáváme v krizových oblastech a pokračujeme v našich programech

Díky podpoře dárců můžeme pokračovat v našich dlouhodobých programech a zůstávat tam, kde nás děti potřebují nejvíce.

UNICEF bojuje proti koronaviru na několika úrovních: dodává hygienické, ochranné a zdravotnické potřeby do nemocnic, pracuje na zmírnění vedlejších důsledků pandemie, šíří osvětu o zásadách prevence nákazy a snaží se zajistit dostupnost ochranných osobních pomůcek pro zdravotníky v první linii. Zároveň zůstáváme v nejchudších zemích a krizových oblastech světa, kde nás děti potřebují nejvíce.

I v těch nejodlehlejších oblastech budujeme zdroje pitné vody a hygienického zázemí. Ukazujeme dětem, jak si správně mýt ruce, a vzděláváme komunity o tom, jak se mohou chránit před nákazou. Pokračujeme v léčbě podvýživy i v očkovacích programech proti smrtelným nemocem. Pomáháme dětem, aby mohly pokračovat ve vzdělání. Posílili jsme hygienická opatření ve zdravotnických a výživových centrech a proškolili místní zdravotníky o zásadách prevence. 

Navzdory pandemii COVID-19 zůstává prioritou pracovníků UNICEF záchrana dětských životů.

2. dubna 2020 pracovník UNICEF umisťuje informační plakát o symptomech a prevenci koronaviru v lékárně ve město Aleppo.
2. dubna 2020 pracovník UNICEF umisťuje informační plakát o symptomech a prevenci koronaviru v lékárně ve město Aleppo. © UNICEF

Děkujeme laskavým dárcům, kteří nám umožňují nadále pomáhat těm, na které se v době pandemie zapomnělo. Přinášíme aktuální informace a fotografie z několika zemí, kde UNICEF působil před vypuknutím pandemie a kde zůstáváme i nyní, abychom pokračovali v naší pomoci nejpotřebnějším dětem.  

Sýrie

UNICEF šíří v Sýrii osvětu o zásadách prevence nákazy v celém guvernorátu Hamá. Aby se informace dostaly k co největšímu počtu rodin, dobrovolníci a zdravotníci UNICEF umisťují informační štítky na obaly potravin a čisticích prostředků a vylepují osvětové plakáty v lékárnách, supermarketech a pekárnách. Osvětové informace obsahují zásady správného mytí rukou a péče o lidi vykazující příznaky, upozorňují na sociální distancování, nutnost vyhledání lékařské pomoci při projevení příznaků a bezpečné postupy při vaření. Dobrovolníci se také pohybují po čtvrtích a šíří osvětové informace pomocí mikrofonů.

6. dubna dobrovolnice UNICEF lepí osvětový štítek o prevenci proti COVID-19 na igelitové sáčky, které se vydávají spolu s nákupem v obchodě s potravinami ve městě Hamá v Sýrii.
6. dubna dobrovolnice UNICEF lepí osvětový štítek o prevenci proti COVID-19 na igelitové sáčky, které se vydávají spolu s nákupem v obchodě s potravinami ve městě Hamá v Sýrii. © UNICEF/Mouti
6. dubna dobrovolnice UNICEF lepí osvětový štítek o prevenci proti COVID-19 na obaly čisticích prostředků v supermarketu ve čtvrti Al-Jalaa ve městě Hamá v Sýrii.
6. dubna dobrovolnice UNICEF lepí osvětový štítek o prevenci proti COVID-19 na obaly čisticích prostředků v supermarketu ve čtvrti Al-Jalaa ve městě Hamá v Sýrii. © UNICEF/Mouti

V guvernorátu Aleppo UNICEF už oslovil prostřednictvím informačních štítků a plakátů více než 250 000 lidí. UNICEF ve spolupráci s partnery šíří osvětu o zásadách prevence také do pěti táborů a kolektivních úkrytů, ve kterých žije přes 8 000 vysídlených obyvatel Aleppa. 

2. dubna si 12letý Najah odnáší chléb s osvětovým štítkem o prevenci COVID-19 z pekárny ve čtvrti al-Zebdieh ve městě Aleppo v Sýrii.
2. dubna si 12letý Najah odnáší chléb s osvětovým štítkem o prevenci COVID-19 z pekárny ve čtvrti al-Zebdieh ve městě Aleppo v Sýrii. © UNICEF
V guvernorátu Aleppo UNICEF už oslovil prostřednictvím informačních štítků a plakátů více než 250 000 lidí.
V guvernorátu Aleppo UNICEF už oslovil prostřednictvím informačních štítků a plakátů více než 250 000 lidí. © UNICEF

Jižní Súdán

Přístup k informacím v Jižním Súdánu je velkou výzvou i za normální situace, v krizových situacích pak obzvlášť. Jde o zemi o velikosti Francie, kde 88 % populace žije ve venkovských oblastech, kde je často velmi limitované spojení, včetně telefonního signálu. Pouze třetina populace umí číst a psát, proto je nejdůležitějším sdělovacím prostředkem rádio. Je však nutné dbát na přesný překlad – v Jižním Súdánu se totiž používá více než 60 jazyků. Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví UNICEF pomáhá v těchto ztížených podmínkách šířit informace o zásadách prevence nákazy a správné hygieny.

Lois Juan je komunitní pracovnice, která pomáhá šířit osvětu o prevenci nákazy COVID-19 v komunitě Gurei v hlavním městě Juba.
Lois Juan je komunitní pracovnice, která pomáhá šířit osvětu o prevenci nákazy COVID-19 v komunitě Gurei v hlavním městě Juba. © UNICEF/Chol

Hned po ohlášení prvního případu nákazy v Jižním Súdánu se do šíření osvěty zapojilo 2 500 komunitních pracovníků. V krizových situacích zastávají komunitní pracovníci v terénu nezbytnou úlohu.

Lois Juan ukazuje vesničanům zásady správného mytí rukou jako součást preventivních opatření proti koronaviru.
Lois Juan ukazuje vesničanům zásady správného mytí rukou jako součást preventivních opatření proti koronaviru. © UNICEF/Chol
Důležitá je také osvěta o praktikování sociálního odstupu.
Důležitá je také osvěta o praktikování sociálního odstupu. © UNICEF/Chol

Navzdory pandemii COVID-19 pokračují pracovníci UNICEF v monitoringu a léčbě dětské podvýživy.

Distribuovali jsme dodatečné zásoby mýdel do všech výživových a zdravotnických center, abychom posílili preventivní opatření. Ve výživových centrech učíme matky, jak používat papírová měřítka k rychlé diagnostice podvýživy u jejich dětí pro případ, že by centra musela být z preventivních důvodů uzavřena. Všichni zaměstnanci výživových center nosí ochranné pomůcky a dodržují přísná hygienická opatření. Maminkám s dětmi také poskytujeme mýdlo, které pro mnoho rodin stále představuje nedostupný luxus.

22letá Julia je se svou dcerkou Faridou (8 měsíců) v nemocnici v Gurei v Jižním Súdánu.
22letá Julia je se svou dcerkou Faridou (8 měsíců) v nemocnici v Gurei v Jižním Súdánu. © UNICEF/Ryeng

22letá Julia je v nemocnici v Gurei se svou dcerkou Faridou (8 měsíců). „Moje dcera se necítila dobře, měla průjem, kašel a teplotu. Když jsem ji vzala do zdravotního střediska, řekli mi, že byla podvyživená. Teď už se jí daří lépe – dostali jsme terapeutickou výživu Plumpy´Nut,“ ulevilo se Julii. „O nemoci COVID-19 jsem se dozvěděla až tady. Řekli nám, že máme dodržovat vzdálenost a často si mýt ruce mýdlem.“ 

30letá Susan je se svou ve výživovém centru roční dcerkou Florou, které byla diagnostikována anemie.
30letá Susan je se svou ve výživovém centru roční dcerkou Florou, které byla diagnostikována anemie. © UNICEF/Ryeng

30letá Susan je se svou ve výživovém centru roční dcerkou Florou, které byla diagnostikována anemie. Ve výživovém centru se Flora pomalu léčí a získává zpátky chuť k jídlu. Susan o pandemii COVID-19 ví, ale vydat se na cestu do nemocnice v Gurei se nebála: „Vím, co mám dělat, abych se chránila před nákazou. Tady jsem získala další informace o zásadách prevenci a dostali jsme mýdlo.“

Libanon

Od 21. února 2020, kdy byl v zemi potvrzen první případ COVID-19, UNICEF v Libanonu zajistil a distribuoval zdravotnické potřeby do 194 nemocnic. Dodávky zahrnovaly 650 000 párů rukavic, 830 000 chirurgických masek, 34 000 respirátorů N95, 26 750 plášťů a 3 000 infračervených teploměrů a další zdravotní položky, jako jsou brýle, pokrývky hlavy a dezinfekční prostředky na ruce. UNICEF také poskytl 5 200 litrů pracího prostředku a 1,3 milionu kusů mýdla do 260 center sociálního péče a 1 200 škol.

3. dubna 2020 měří zdravotní sestra dívce teplotu ve zdravotnickém zařízení v Bejrútu v Libanonu.
3. dubna 2020 měří zdravotní sestra dívce teplotu ve zdravotnickém zařízení v Bejrútu v Libanonu. © UNICEF/Choufany

Egypt

V Egyptě UNICEF dodal zdravotníkům v první linii 809 000 kusů nezbytných zdravotnických potřeb, včetně respirátorů a ochranných obleků.

© UNICEF/Emad
© UNICEF/Emad

Fidži

Zdravotnice Kelera Kanabicibici chystá zdravotnické zařízení Nakasi na ostrově Fidži na krizový provoz. Více než 20 dalších klinik na ostrově se připravilo na testování pacientů s příznaky COVID-19.

© UNICEF/Hing
© UNICEF/Hing

Pobřeží slonoviny

Preventivní opatření byla posílena také v Pobřeží slonoviny. Z humanitární skladu UNICEF ve městě Abidžan byly distribuovány hygienické soupravy potřebným rodinám. V nemocnicích a porodnicích zdravotnický personál dodržuje přísná bezpečnostní opatření a využívá ochranné pomůcky.   

23. dubna 2020 pracovník UNICEF distribuuje hygienické soupravy z humanitárního skladu v Abidžanu.
23. dubna 2020 pracovník UNICEF distribuuje hygienické soupravy z humanitárního skladu v Abidžanu. © UNICEF/Dejongh
Ve zdravotnickém středisku ve čtvrti Gonzagueville v Abidžanu je miminko zváženo a proočkováno.
Ve zdravotnickém středisku ve čtvrti Gonzagueville v Abidžanu je miminko zváženo a proočkováno. © UNICEF/Dejongh
Místní zdravotnice poskytuje miminku první péči po porodu ve zdravotnickém zařízení ve čtvrti Port Bouet v Abidžanu.
Místní zdravotnice poskytuje miminku první péči po porodu ve zdravotnickém zařízení ve čtvrti Port Bouet v Abidžanu. © UNICEF/Dejongh
© UNICEF/Dejongh

Niger

Osvěta zaměřená na zvýšení povědomí o symptomech a prevenci koronaviru probíhá také v Nigeru. Yayé Modi je jedním z kmenových vůdců, kteří se zapojili do osvětové kampaně ve městě Niamey.

Kmenoví vůdci jsou v Nigeru považováni za strážce nigerijských tradic a zvyků, proto jsou nezbytnými partnery pro efektivitu a udržitelnost programů UNICEF. Respektuje je totiž celá komunita. UNICEF vede v Nigeru národní osvětovou kampaň za pomoci tradičních i nových médií a ve spolupráci s místními autoritami, náboženskými vůdci a mladými lidmi. 

Kmenový vůdce Yayé Modi se zapojil do osvětové kampaně ve městě Niamey v Nigeru.
Kmenový vůdce Yayé Modi se zapojil do osvětové kampaně ve městě Niamey v Nigeru. © UNICEF/Haro

Osvětová kampaň cílí na obyvatele ve 12 728 vesnicích, sousedstvích a kmenech. V rámci osvěty kmenoví vůdci navštěvují obyvatele a informují je o tom, že proti koronaviru neexistuje lék a jediným způsobem ochrany je prevence nákazy. Doporučují jim také, aby se nescházeli ke společným modlitbám a praktikovali sociální distancování. 

Osvětová kampaň cílí na obyvatele ve 12 728 vesnicích, sousedstvích a kmenech.
Osvětová kampaň cílí na obyvatele ve 12 728 vesnicích, sousedstvích a kmenech. © UNICEF/Haro

Chtěli bychom poděkovat Přátelům dětí a všem dárcům, kteří nám v této době umožňují pokračovat v našich dlouhodobých programech a zůstávat tam, kde nás děti potřebují nejvíce.

Podpořit terénní programy zaměřené na prevenci šíření COVID-19 a na ochranu dětí před důsledky pandemie je možné prostřednictvím tohoto formuláře nebo převodem na účet číslo 11771177/0300 (variabilní symbol 824). Děkujeme za jakoukoliv podporu. 

Tisk