Co je Plumpy'Nut a jak zachraňuje dětské životy?

Zázrak jménem Plumpy'Nut. Kolik kalorií obsahuje jedno balení, v čem spočívají jeho výhody a jak zachraňuje životy dětí?

Co je Plumpy'Nut a jak zachraňuje dětské životy?

Plumpy'Nut je výživná terapeutická výživa s vysokým podílem proteinů, která dokáže zachránit život dětem strádajícím akutní podvýživou, jejichž organismus je příliš slabý pro podávání normální stravy. Má velmi vysoký obsah kalorií, což znamená, že dítě získá spoustu energie i z velmi malého množství.

K vyléčení 1 dítěte je potřeba 150 sáčků terapeutické výživy (léčba trvá 6–8 týdnů).
K vyléčení 1 dítěte je potřeba 150 sáčků terapeutické výživy (léčba trvá 6–8 týdnů). © UNICEF/Dejongh

Co obsahuje Plumpy'Nut 

Tato kompletní terapeutická strava je založená na bázi arašídové pasty, cukru, rostlinného oleje, odtučněného mléka a obohacená o vitaminy a stopové prvky. Arašídové máslo je bohatým zdrojem vitaminu E a vitaminu B. Plumpy'Nut je snadno stravitelný a podporuje rychlý přírůstek hmotnosti. Poskytuje kalorie a základní živiny, které obnovují a udržují tělesnou hmotnost u těžce podvyživených dětí. Je vhodný pro děti od 6 měsíců věku a může se podávat i dospělým.

1 balení terapeutické výživy Plumpy'Nut o hmotnosti 92 g obsahuje 2 100 kJ (500 kcal).

28. ledna 2019: Holčička ve vesnici Nabiedouo na severovýchodě Pobřeží slonoviny.
28. ledna 2019: Holčička ve vesnici Nabiedouo na severovýchodě Pobřeží slonoviny. © UNICEF/Dejongh

Jak se Plumpy'Nut používá

Každá dávka je připravena k okamžité konzumaci bez použití vody. Na rozdíl od terapeutického mléka může být tato terapeutická výživa podávána bez předchozí přípravy, doma pod dohledem matky nebo jiného člena rodiny. Plumpy'Nut tak umožnil ambulantní léčbu pro většinu dětí trpících těžkou akutní podvýživou. Díky zavedení tohoto přípravku se počet podvyživených dětí snížil a míra zotavení se výrazně zvýšila: léčba podvýživy je díky terapeutické výživě Plumpy'Nut rychlejší a efektivnější.

Pro léčbu podvyživeného dítěte stačí 2 – 3 sáčky denně po dobu 6–8 týdnů

2. listopadu 2019: Holčička se léčí s těžkou akutní podvýživou ve zdravotnickém středisku ve městě Saná v Jemenu.
2. listopadu 2019: Holčička se léčí s těžkou akutní podvýživou ve zdravotnickém středisku ve městě Saná v Jemenu. © UNICEF/Huwais

Jak a kdy Plumpy'Nut vznikl

Směs Plumpy'Nut vyvinuli společným úsilím francouzský pediatr André Briend a potravinářský inženýr Michel Lescanne v roce 1996. Složení Plumpy'Nut odpovídá definici OSN pro terapeutickou výživu určenou k okamžité spotřebě (RUTF). UNICEF jej spolu s OCHA (Evropská organizace pro koordinaci humanitární pomoci) úspěšně testovalo v roce 2007 během hladomoru v Nigeru. Licenci na výrobu vlastní francouzská firma Nutriset.

Zásoby terapeutické výživy Plumpy'Nut jsou uloženy ve skladu humanitární pomoci UNICEF ve městě Hudajdá v Jemenu.
Zásoby terapeutické výživy Plumpy'Nut jsou uloženy ve skladu humanitární pomoci UNICEF ve městě Hudajdá v Jemenu. © UNICEF/Ghassan

Lokální produkce Plumpy'Nut 

Na základě studií univerzit Duke University a University of North Carolina UNICEF přímo podpořil vznik lokální výroby Plumpy'Nut v Africe (mj. v Malawi, Senegalu, Etiopii a DRC Kongo). Díky této podpoře se nyní terapeutická výživa vyrábí v blízkosti míst, kde je nejvíce potřeba, z místních surovin a se zapojením místních pracovníků, což zároveň poskytuje možnost obživy nejchudším rodinám.

Ženy třídí arašídy při lokální výrobě terapeutické stravy Plumpy'Nut ve městě Addis Abeba v Etiopii.
Ženy třídí arašídy při lokální výrobě terapeutické stravy Plumpy'Nut ve městě Addis Abeba v Etiopii. © UNICEF/Ose
Lokální pracovník ve městě Addis Abeba v Etiopii připravuje balíky Plumpy'Nut k distribuci.
Lokální pracovník ve městě Addis Abeba v Etiopii připravuje balíky Plumpy'Nut k distribuci. © UNICEF/Ose

Výhody směsi Plumpy'Nut:

  • dlouhá trvanlivost (2 roky)
  • odolnost vůči vysokým teplotám
  • jednoduchá přeprava a skladování
  • možnost přímé spotřeby bez nutnosti tepelné úpravy a rizika kontaminace závadnou vodou
  • hygienická konzumace přímo z obalu
18. července 2019: Pracovnice UNICEF dává Plumpy'Nut čtrnáctiměsíční Adut, která strádá těžkou akutní podvýživou ve městě Aweil v Jižním Súdánu. ©
18. července 2019: Pracovnice UNICEF dává Plumpy'Nut čtrnáctiměsíční Adut, která strádá těžkou akutní podvýživou ve městě Aweil v Jižním Súdánu. © © UNICEF/Wilson

1 balení terapeutické výživy Plumpy'Nut
pro těžce podvyživené dítě stojí 8,10 Kč.

Terapeutickou výživu Plumpy'Nut je možné darovat jako Dárek pro život nebo příspěvkem na projekt Podvýživa prostřednictvím tohoto formuláře.

Vaše podpora nám umožňuje dodávat zázrak jménem Plumpy'Nut dětem, které kvůli akutní podvýživě nemohou přijímat jinou stravu. Děkujeme. 

29. března 2019: Sedmiměsíční holčička Saamatou Bangou ve zdravotnickém centru ve městě Fada N’gourma ve státě Burkina Faso.
29. března 2019: Sedmiměsíční holčička Saamatou Bangou ve zdravotnickém centru ve městě Fada N’gourma ve státě Burkina Faso. © UNICEF/Asselin

Tisk