Publikováno dne 30.04.2025
Český Krumlov ve středu 30. dubna oficiálně převzal logo kandidáta inciativy Města přátelská k dětem z rukou UNICEF. Tento okamžik symbolizuje nejen ocenění dosavadního úsilí města o vytváření prostředí vstřícného k dětem, ale i závazek do budoucna – rozvíjet participaci dětí, naslouchat jejich hlasu a společně s nimi budovat komunitu, kde se každý mladý člověk cítí respektován a zapojen do veřejného života.

Dětský fond OSN (UNICEF) předal městu Český Krumlov oficiální logo kandidáta v rámci iniciativy Města přátelská k dětem. Tento program podporuje města a obce, které aktivně pracují na vytváření prostředí přátelského k dětem – tedy takového, kde jsou naplňována práva dětí, kde děti mohou bezpečně vyrůstat, rozvíjet svůj potenciál a aktivně se podílet na životě své komunity. Cílem iniciativy je podporovat města ve vytváření prostředí, kde jsou dětem nejen poskytovány služby, ale kde jejich názor skutečně ovlivňuje rozhodování.
„V projektu Město přátelské k dětem jde o mnohem víc než jen vytvářet pro děti zdravé, stabilní a bezpečné prostředí. Je i o tom vytvářet prostředí, které je k nim férové, kde děti mají svůj hlas a tomu hlasu je nasloucháno. A to nejen formálně, ale se vší vážností. Žijeme ve společnosti, která dětem málo naslouchá. Děláme významná rozhodnutí, aniž bychom znali názor jedné čtvrtiny naší populace, kterou děti představují. O dětech se často uvažuje jako o budoucích občanech, ale ony s námi žijí právě teď. Město přátelské k dětem je přátelské nejen k dětem samotným, ale ve svém důsledku k nám všem,” uvedla Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Podmínky pro získání kandidátského statusu:
- Vypracování situační analýzy ve městě nebo komunitě.
- Stanovení a prioritizování cílů.
- Zpracování a následné schválení akčního plánu.
Na počátku procesu v Českém Krumlově proběhl rozsáhlý průzkum mezi dětmi a mládeží, který ve spolupráci s městem a agenturou STEM/MARK rovněž provedl Český výbor pro UNICEF a který ukázal, že právě vyšší zapojení do rozhodovacích procesů je tím, co si děti v Českém Krumlově přejí nejvíce. Výzkum naleznete zde.
Mezi zajímavá zjištění patří:
- Většina dětí bydlících v Českém Krumlově, tj. 85 procent je s životem ve městě spokojena. Naopak těch, u kterých převládá opačný pocit, je poměrně málo – pouze 15 procent.
- Na 44 procent dětí z 2. stupně je ochotna zapojit se do rozhodování o věcech veřejných v Českém Krumlově.
- Téměř třetina – 33 procent – oslovených dětí ze škol v Českém Krumlově uvedla, že se cítí šťastně. Naopak těch, u kterých převládá opačný pocit, je jenom 5 procent
- Téměř polovina dětí pociťuje nedostatek času (zejména děti na 2. stupni). Starší děti také častěji uvádějí, že jim brání v trávení volného času nedostatek peněz nebo nezájem o dostupné aktivity.
- Děti dostaly rovněž otázky zaměřené na kvalitu života ve městě, týkaly se i například čistoty města nebo počtu cyklostezek. Odpověď rozhodně ano u výroku Ve městě je čisto vybralo 5 procent dětí, odpověď rozhodně ne pak 23 procent. U výroku Ve městě je dostatek cyklostezek odpověď rozhodně ano zvolilo 9 procent, odpověď rozhodně ne 14 procent.

Právě na základě těchto zjištění si město v rámci svého akčního plánu vybralo participaci dětí a mládeže jako klíčovou oblast, ve které se chce dále rozvíjet. Krátce po zjištění vznikl například Parlament dětí a mládeže Český Krumlov, který bude hrát důležitou roli při prosazování hlasu mladých lidí v rozhodování o dění ve městě.
Priority z akčního plánu jsou například:
- Participativní rozpočet Parlamentu dětí a mládeže, který dětem umožní navrhovat a rozhodovat o realizaci projektů podle jejich potřeb.
- Program “V kůži těch, co rozhodují”, v jehož rámci budou děti a mladí lidé stínovat představitele města a seznamovat se s rozhodovacími procesy.
- Podpora školních parlamentů, aby participace začínala už na úrovni škol.
- Krumlovské kroužkobraní – burza volnočasových aktivit pro děti a rodiče, která podpoří smysluplné trávení volného času.
- Společné procházky s dětmi zaměřené na mapování potřebných změn ve veřejném prostoru města.
„Uvědomila jsem si, že vy všichni, kteří tady sedíte, jste před dvěma lety vyplňovali dotazník o tom, jak se vám žije v České Krumlově. Byl to pro nás způsob, jak přesně zjistit to, co vás trápí, kde třeba vidíte věci, které nejsou bezpečné, ať už to je, že někde nesvítí lampa nebo není přechod. ” navázala Pavla Gomba na společné besedě s členy Parlamentu dětí a mládeže Český Krumlov, žáky místních škol a starostou města Český Krumlov Alexandrem Nogrády.

„Jsou tu vždy dvě strany, na jedné jsou děti a mladí lidé, kteří v dotazníku měli možnost se vyjádřit a je důležité abyste té možnosti využívali. Na druhé straně je partner, který naslouchá, který něco udělá. A myslím si, že to, co je výjimečné v Českém Krumlově a proč jsme tak rádi, že se stává městem přátelským k dětem, je právě to naslouchání,” řekla Gomba.
„Dnešek je vyvrcholením šestiletého úsilí, já jsem zapojen tedy poslední dva roky. Je to vyvrcholení úsilí o to, abychom nejen získali tento titul – to je jen taková třešnička, ale abychom opravdu k dětem byli vstřícní, abychom jim naslouchali, abychom jim dali tu možnost promluvit, možnost vyjádřit se, a abychom to vnímali,“ uvedl starosta Alexandr Nogrády.
„Všechny školy, které jsou na území města, vnímáme jako naše. Nebo lépe řečeno – děti, které je navštěvují, byť třeba v Krumlově nežijí, vnímáme jako naše. Ke Krumlovu jednoznačně patří a mají právo hovořit do toho, aby se jim v Krumlově dobře pohybovalo, žilo a fungovalo,“ doplnil starosta Nogrády s tím, že největší přínos projektu vidí v tom, že město změnilo svůj přístup k dětem.
„Nejdůležitější je, aby nás dospělí pochopili a aby věděli, že to, co děláme, není jen něco, co si támhle někde společně říkáme, ale že opravdu chceme něco změnit,“ prohlásila na besedě žákyně 9. třídy Adéla, která je zároveň i členkou Parlamentu dětí a mládeže ČK. Adéla už od samého začátku podporuje úsilí, aby se Český Krumlov stal městem přátelským k dětem.

Od samého počátku je u projektu také Štěpánka Kučerová, podílela se na vzniku akčního plánu – od jeho prvotní podoby až do konkrétnější verze, kterou získal díky spolupráci s Parlamentem dětí a mládeže ČK. „Plán je díky této spolupráci nejen konkrétnější, ale také autentičtější,“ uvedla Štěpánka Kučerová. Zmínila, že na ni hluboce zapůsobila spolupráce s dětmi a mladými lidmi, se kterou se v takové míře do té doby nesetkala.

Na snímku je Štěpánka Kučerová, která už od samého začátku podporuje úsilí, aby se Český Krumlov stal městem přátelským k dětem.








