Benefiční aukce panenek 2014 na podporu očkovacích programů: život pro 4921 dětí

Výtěžek 2 953 000, který vynesla benefiční aukce panenek, zachrání život 4921 dětem, které budou moci být proočkovány proti 6 smrtelným dětským nemocem – záškrtu, černému kašli, spalničkám, tuberkulóze, dětské obrně a tetanu. Aukce, pro kterou panenky vytvářejí přední designéři a známé osobnosti, se letos konala již po dvanácté v Českém muzeu hudby (25. listopadu večer). Děkujeme všem, kdo akci podpořili!

Za nejvyšší částku (500 000 Kč) byla vydražena panenka Petra Kaloudy Alexandra Fjodorovna Hesenská, následovala Dortová panenka Anděl, věnovaná do aukce společností Zátiší Group (499 000 Kč), dále panenka Pepijája, kterou do akce věnovali herec Josef Dvořák s manželkou Jájou (350 000 Kč), panenka Lada od Nadace Generali (183 000 Kč) a panenka Marie Terezie Charlotta Burbounská, kterou pro aukci vytvořila paní Ivana Gottová (130 000 Kč). (Částky, za které byly jednotlivé panenky vydraženy, naleznete níže u jejich fotografií.)

Panenky pro aukci 2014 připravili:
Jan Činčera | Jitka Čvančarová | Terezie Dobrovolná | Josef Dvořák | Květa Fialová | Nadace Generali | Ivana Gottová | Tereza Herz | Jan Hřebejk | Klub přátel Tengenenge | Petr Kalouda | Simona Krainová | Weekend MaxMara | Sklárna Moser | Bára Nesvadbová | Olympijský tým ČR a Redakce sportu České televize | Liběna Rochová | Jan Saudek | Kateřina Smolíková | Vladimír Staněk | Robert Vano | Karel Voříšek | Valérie Zawadská

Během akce vystoupila sopranistka Christina Johnston, houslový virtuos Pavel Šporcl a Dětský balet Praha. Moderátorem aukce byl Karel Voříšek.
 
Pro ty z Vás, které aukce zajímá a nemohli se jí zúčastnit, jsme na YouTube připravili její záznam.
 
Děkujeme všem tvůrcům a dražitelům panenek za jejich podporu očkovacích programů UNICEF!
Děkujeme Christině Johnston, Pavlu Šporclovi a Dětskému baletu Praha za jejich vystoupení!
Děkujeme Národnímu muzeu a všem, kdo pomohli vytvořit krásné prostředí aukce a její příjemný průběh v Českém muzeu hudby!


Fotografie z aukce:
 

Informace o aukci a fotografie z jejího průběhu naleznete také na webu Svět ženy.
 

Fota panenek pro benefiční aukci 2014, jejich autoři a dražební částky:

Jan Činčera, obalový designér:
Papírová panenka
(52 panenek v 1 - k pomalování)
Vydražena za částku 120 000 Kč


Jitka Čvančarová, herečka:
Panenky v objetí
Vydraženy za částku 100 000 Kč
                                                             
             
Terezie Dobrovolná, modelka, Miss ČR 1997:
Motýlí víla
Vydražena za částku 45 000 Kč
Josef Dvořák, herec:
Pepijája
Vydražena za částku 350 000 Kč


Květa Fialová, herečka:
Zuzka
Vydražena za částku 35 000 Kč


Nadace Generali:
Lada
Vydražena za částku 183 000 Kč
Ivana Gottová, televizní moderátorka:
Marie Terezie Charlotta Bourbonská
Vydražena za částku 130 000 Kč

Tereza Herz, herečka, choreografka, novinářka:
Lucky
Vydražena za částku 100 000 KčJan Hřebejk, filmový režisér:
Čert a Káča
Vydražena za částku 10 000 Kč
Petr Kalouda, módní návrhář:
Alexandra Fjodorovna Hesenská
Vydražena za částku 500 000 KčKlub přátel Tengenenge:
Kamurai
Vydražena za částku 100 000 Kč
Simona Krainová, topmodelka, moderátorka:
Simona Krainová
Vydražena za částku 25 000 Kč
 Butik Weekend MaxMara:
Weekend MaxMara
Vydražena za částku 40 000 Kč
Bára Nesvadbová, spisovatelka:
Libuše III.
Vydražena za částku 101 000 Kč
Olympyjský tým ČR a Redakce
sportu ČT
:
Olympijská panenka
Vydražena za částku 100 000 Kč


Liběna Rochová, oděvní designérka:
Slečna Grygarová
Vydražena za částku 75 000 KčJan Saudek, fotograf:
Panenky
Vydražena za částku 100 000 KčSklárna Moser
(designér Lukáš Jabůrek):
Mikuláš
Vydražen za částku 60 000 KčKateřina Smolíková, sklářská designérka:
Zrcadlenka
Vydražena za částku 100 000 Kč 


Vladimír Staněk, módní návrhář:
Stinak
Vydražen za částku 20 000 Kč

Robert Vano, fotograf:
Andělé v mém okně
Vydražena za částku 40 000 KčKarel Voříšek, televizní moderátor,
Markéta Houštecká, podnikatelka:
Ornélie Růžičková
Vydražena za částku 100 000 Kč
 Valérie Zawadská, herečka:
Dobrá čertice
Vydražena za částku 20 000 Kč
 Zátiší Group:
Dortová panenka Anděl
(Do aukce věnována jako překvapení
od společnosti Zátiší Group,
dlouholetého partnera benefičních aukcí
panenek. Dražena mimo katalog.)
Vydražena za 499 000 Kč

Řekli o svých panenkách:

Terezie Dobrovolná
Panenku pro aukci, motýlkovou vílu, jsem navrhla já a vytvořily jsme ji dohromady s mými dvěma dcerami. Chtěly se na tom také podílet, protože právě motýlková víla je jejich oblíbená pohádková postavička. Doufáme, že přinese hodně radosti.

Jája Dvořáková
Naše panenka se jmenuje Pepijája a Pepa (Josef Dvořák) ji dostal ke svým sedmdesátým narozeninám od přátel a od rodiny. Pepijája je vodník, který drží ulovenou rybu a představuje vlastně naše seznámení – to, jak mě Pepa kdysi ulovil :-) Z aukcí UNICEF jsme opravdu nadšení, naše panenka se loni vydražila za 50 tisíc korun. Doufáme, že letos bude úspěch ještě větší.

Nadace Generali, Jiří Cívka:
Nadace pojišťovny Generali se účastní aukce panenek již druhým rokem. Letos jsme se zaměstnanci vyrobili na 130 panenek. V průběhu října měla veřejnost možnost volit tu nejhezčí z nich, která by se měla jako Miss Generali účastnit letošní benefiční aukce pro UNICEF a která se, doufám, prodá za spoustu peněz, aby pomohla dětem po celém světě.

Ivana Gottová
Je mi ctí, že jsem byla oslovena paní ředitelkou UNICEF k vytvoření panenky, která spolu s ostatními zachrání životy strádajícím dětem v Africe. Do projektu se s nadšením zapojily i dcery, Charlottka a Nellinka, a proto jsem rozhodnutí, jak by panenka měla vypadat, nechala na nich. Vzhledem k tomu, že Charlottka i Nellinka mají, i díky muzikálu Antoinetta – královna Francie, silný vztah k období Marie Terezie a šatům, které se v té době nosily, nebylo těžké rozhodnout se pro postavu, kterou sama Charlottka v muzikálu ztvárňuje, a to vnučku Marie Terezie – Marii Terezii Charlottu Bourbonskou.

Pevně doufáme, že dražitelé přihlédnou i na čas, který jsme výrobě panenky s holčičkami věnovaly, a budou v dražbě velkorysí. Ten, kdo si panenku vydraží, od nás dostane jako bonus fotoknihu i s videem, jak panenka vznikala... :o)

Marii Terezii Charlottě Bourbonské přejeme, ať skončí v nějaké pěkně vyleštěné vitríně, kde bude dobře vidět a nebude se na ni moc prášit. :o)

Velké díky také Aleši Frýbovi, Ludmile Horké a Janě Zahradníčkové za jejich spolupráci při výrobě panenky. 

Tereza Herz
Moje letošní panenka spadla z nebe. Je to čokoládový andílek, jmenuje se Lucky a určitě nosí štěstí. Ten, kdo si ji koupí, tomu panenka splní jeho přání. Panenky pro UNICEF vyrábím již pátým rokem. Přijde mi úžasné a vidím v tom velký smysl, když peníze jdou tam, kam mají, a když všechny prostředky jsou správně využity a pomáhají dětem. 

Marie Imbrová Klub přátel Tengenenge
Naše panenka se dostala do Čech z Tengenenge. Má veškeré atributy toho, co si africké dítě představuje pod pojmem panenka. Je to vlastně malá kamenná holčička, která se stará o své mladší sourozence. Její autorkou je vynikající zimbabwská sochařka. Věřím, že má v sobě plno slunce a že přinese radost.

Simona Krainová
Nápad vyrobit panenku mě velice oslovil, protože jsem do něj mohla vložit také kousek toho svého módního světa. Ve spolupráci s mou dvorní návrhářkou Kateřinou Geislerovou tak vznikla panenka, která vlastně představuje mě :o) Pevně doufám, že se panenky vydraží za co nejvíce, pomoci je totiž skutečně zapotřebí!

Loni jsem se stala vyslankyní dobré vůle UNICEF. Velice si vážím práce této organizace a obdivuji odvahu Pavly Gomba, protože ze své vlastní zkušenosti vím, že získávat peníze na pomoc není vůbec jednoduché. Protože jsem se účastnila již několika akcí, mimo jiné jsem navštívila centrální sklad UNICEF v Kodani, tak také vím, kolik práce a kolik energie za vší tou pomocí stojí. Je skvělé pozorovat, jak se opravdu všechny prostředky dostanou tam, kam mají – k dětem. A je pro mě velkou radostí tímhle zábavným a milým způsobem pomoci někomu na druhé straně světa.

Bára Nesvadbová
Moje letošní panenka se jmenuje Libuše. Je to feministka. Na rubu jejího pláště je vytištěn můj ryze feministický fejeton.  Na obličeji má napsánu větu Karla Lagerfelda z jeho poslední přehlídky – „History is HerStory“, což je podle mého názoru velice hezký a zábavný slovní přesmyk, protože opravdu někdy dějiny mohou být pouze dějinami žen.

S UNICEF spolupracuji už asi 4 roky, a to kvůli jeho extrémní důvěryhodnosti. Prostě přesně víte, na co přispíváte a kam peníze směřují. Také velice obdivuji náročnou práci jeho ředitelky Pavly Gomba.

Liběna Rochová
Má letošní panenka se jmenuje Slečna Grygarová a je inspirovaná papírovými sochami výtvarníka Milana Grygara. Je vlastně otiskem obrazu jeho sochy. Věřím, že se panenky na aukci vydraží za co nejvíce peněz. Loni jsme vydražili rekordní částku a pevně doufám, že ji letos překonáme.

Kateřina Smolíková
Moje panenka je vyrobena ze skla a je vlastně stylizací klasické panenky. Její tělo je postříbřené, takže odráží okolní prostor téměř jako zrcadlo. Je to v podstatě taková kouzelná skleněná víla, která by měla plnit dětem jejich přání. Ráda bych, aby byla odrazem spojených dětských tváří a lepšího světa pro děti.

Vladimír Staněk
Letos jsem udělal panenku, která je zčásti mou karikaturou. Je oblečená do modelu z mé poslední kolekce. Už je to vlastně čtvrtý rok, co se tohoto projektu účastním a dělám to moc rád, protože je to pro dobrou věc a zároveň velice zábavné, ve společnosti umělců a kreativních lidí. Pokud můžu pomoci, pomohu strašně rád.

Karel Voříšek
Na panence jsem opět spolupracoval s výtvarnicí Markétou Houšteckou. Jmenuje se Ornélie Růžička, protože má celé šaty poseté korálky a kamínky Preciosa Ornela. Jsme na ni jako rodiče náležitě hrdí a posíláme ji do světa s těžkým srdcem, asi jako všichni autoři... Ale doufáme a věříme, vlastně jsme o tom přesvědčeni, že přinese hodně štěstí tam, kde je potřeba. Jednak tomu, kdo jsi ji koupí, a potom těm dětem, kterým pomůže. Aukce panenek UNICEF již po léta moderuji a taky i dražím. Atmosféra je pokaždé skvělá a každý rok doufáme, že vydražíme na pomoc dětem ještě víc peněz... A to se nám opravdu daří.
 

Při tiskové konferenci, která se konala 11. listopadu dopoledne v butiku Weekend MaxMara, Na Příkopě 22, Praha 1, představili tvůrci své panenky médiím:

Tvůrci panenek v butiku Weekend MaxMara – L. Rochová, Weekend MaxMara (R. Smolíková), T. Herz, K. Voříšek, J. Dvořáková, S. Krainová, T. Haberhauerová v zast. T. Dobrovolné, K. Smolíková, V. Staněk, KP Tengenenge (M. Imbrová), Nadace Generali (J. Cívka)
Tvůrci panenek v butiku Weekend MaxMara – L. Rochová, Weekend MaxMara (R. Smolíková), T. Herz, K. Voříšek, J. Dvořáková, S. Krainová, T. Haberhauerová v zast. T. Dobrovolné, K. Smolíková, V. Staněk, KP Tengenenge (M. Imbrová), Nadace Generali (J. Cívka) Foto UNICEF
Simona Krainová drží v ruce panenku, kterou vytvořila ve spolupráci se svou módní návrhářkou Kateřinou Geislerovou a která znázorňuje Simonu Krainovou v šatech vytvořených pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.
Simona Krainová drží v ruce panenku, kterou vytvořila ve spolupráci se svou módní návrhářkou Kateřinou Geislerovou a která znázorňuje Simonu Krainovou v šatech vytvořených pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Foto UNICEF
Ivana Gottová s manželem a dcerami při dokončování své panenky – panenka představuje Marii Terezii Charlottu Bourbonskou, kterou Charlottka Gottová ztvárňuje v muzikálu "Antoinetta – královna Francie".
Ivana Gottová s manželem a dcerami při dokončování své panenky – panenka představuje Marii Terezii Charlottu Bourbonskou, kterou Charlottka Gottová ztvárňuje v muzikálu "Antoinetta – královna Francie". Foto archiv UNICEF

Fotografie z tiskové konference v butiku Weekend MaxMara:


O projektu Panenka

Projekt Adoptuj panenku a zachráníš dítě, UNICEF v České republice rozvíjí již od roku 2002, je velice oblíbený a velkou popularitu si u veřejnosti získaly také benefiční aukce panenek předních designérů a známých osobností – výtěžek z uplynulých 11 ročníků benefičních aukcí ve výši  6 768 100 Kč byl pro podporu očkovacích programů velikou pomocí, protože zajistil komplexní proočkování proti spalničkám, černému kašli, záškrtu, tuberkulóze, dětské obrně a tetanu celkem pro 11 280 dětí.

Každá panenka symbolizuje skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích proočkováno.

Pomoci nás všech je skutečně zapotřebí: každým rokem zemře na choroby, proti kterým existuje očkování, 1,5 milionu dětí ročně. UNICEF proto rozvíjí očkovací programy ve více než 150 zemích, kde trvale působí. Celosvětově poskytuje 50 % z celkového množství očkovacích látek. Prostřednictvím očkovacích programů UNICEF je tak každým rokem ve světě očkováno více než 100 milionů dětí. K dalším desítkám milionů dětí se však prevence ještě nedostává – v některých zemích chybí očkovací látky, jinde nemají dostatečně vybavená zdravotnická centra či dostatečně informované rodiče.

Tisk