Konflikt ve Středoafrické republice postihuje hlavně děti

AKTUALIZUJEME (28. červenec 2014). Násilný konflikt ve Středoafrické republice převrátil vzhůru nohama životy 2,3 milionu dětí. Sta tisíce jich muselo z obavy o svůj život opustit domovy a nyní bydlí v provizorních táborech pro vysídlené. V zemi nefungují školy, zdravotnictví, není zde pitná voda. Přežití těchto dětí záleží na tom, jak rychle budeme moci pomoci.

Již druhým rokem nemohou rodiny nic pěstovat, nemají obživu, nemohou chodit do práce. Tato holčička je podvyživená, jak ukazuje žlutý pásek na její ruce. Bez zásahu lékařů by mohl být její život ohrožen.
Již druhým rokem nemohou rodiny nic pěstovat, nemají obživu, nemohou chodit do práce. Tato holčička je podvyživená, jak ukazuje žlutý pásek na její ruce. Bez zásahu lékařů by mohl být její život ohrožen. © UNICEF/LeMoyne

Přispět můžete pomocí

tohoto formuláře

příspěvkem na sbírkový účet UNICEF ČR:
č.ú. 11771177/0300

v.s. 809

dárcovskou SMS ve tvaru DMS UNICEF na číslo 87777

28. července  Kreslení jako lék

Je děsivé vidět na papíře, co si pamatují děti, které utekly před násilím ve Středoafrické republice: těhotné ženy se zbraní u hlavy, dům v plamenech, ve kterém jsou zavřené celé rodiny, muži s mačetami v rukách. Tyto scény byly namalované dětmi v centru UNICEF ve městě Bossangoa. Přesto má jejich kreslení léčivý účinek na jejich duši. Dokáží tak pojmenovat své obavy a starosti, mohou se lépe vyrovnat s tím, co prožily.

Podívejte se, jak vypadají obrázky dětí ze Středoafrické republiky.

15. července  Mia Farrow: V Africe jsem nechala své sdrce

„V roce 2007 jsem vykonala prvních z mých čtyř návštěv Středoafrické republiky. Nechala jsem zde část svého srdce. Odvaha a výdrž, jakou prokazují obyčejní lidé, kteří se zde setkávají s neuvěřitelnou krutostí a násilím, je nezapomenutelná a skutečně inspirující,“ říká herečka a vyslankyně dobré vůle Mia Farrow.

Spolu s UNICEF se vydala na začátku července do hlavního města Bangui a městečka Boda, aby podpořila nejen UNICEF, ale také rodiny, které zde žijí.

O jejích dojmech si můžete přečíst ZDE.

Vyslankyně dobré vůle Mia Farrow navštívila děti v komunitním centru ve městě Boda, kde dostávají lékařskou péči i terapeutickou stravu proti podvýživě.
Vyslankyně dobré vůle Mia Farrow navštívila děti v komunitním centru ve městě Boda, kde dostávají lékařskou péči i terapeutickou stravu proti podvýživě. © UNICEF/Bindra

12. června  Šest měsíců nejhorších bojů a mír v nedohlednu

Přes půl roku trvají nejkrvavější boje, při kterých je dobýváno hlavní město Bangui ve Středoafrické republice. Dětí přicházejí o život, stovky byly zmrzačeny a tisíce přišly o střechu nad hlavou. “Násilí v této zemi je skutečně brutální a kruté a nesmí k němu být využívány děti. Bludný kruh pomsty a krutosti musí skončit," říká zástupce UNICEF ve Středoafrické republice Souleymane Diabaté.

UNICEF zjistil, že za posledních šest měsíců bylo jen v hlavním městě země 277 dětí zmrzačeno a 74 zabito. Skutečná čísla však mohou být daleko vyšší, protože násilí ochromilo i běžné služby - nefunguje zdravotnictví, sociální systém, policie, školy.  

Dalších 347 000 lidí – dvě třetiny z nich tvoří děti - uprchli ze země a nyní žijí se statusem uprchlíků v Kamerunu, Čadu a Demokratické republice Kongo. UNICEF spolu se svými partnery pracuje na tom, aby tyto rodiny dostaly východisko ze své situace, aby měly pocit jistoty a možnost požádat o pomoc. Stále však chybí značná část financí, díky kterým můžeme zasaženým dětem pořídit to základní - pitnou vodu, přikrývky, oblečení, léky. Bez Vaší pomoci to nezvládneme.

Více o situaci v zemi si můžete přečíst ZDE.

Malý chlapec leží pod moskytiérou distribuovanou UNICEF v přístřešku  pro uprchlíky a rodiny bez domova v hlavním městě Bangui.
Malý chlapec leží pod moskytiérou distribuovanou UNICEF v přístřešku pro uprchlíky a rodiny bez domova v hlavním městě Bangui. © UNICEF/LeMoyne

30. května   Země, ve které je zavřená většina škol

Školní rok by měl být ve Středoafrické republice v plném proudu. Místo toho jsou dvě třetiny škol zavřených, jak ukázal nedávný průzkum UNICEF.  “Celý vzdělávacích systém je obrazně řečeno na kolenou. Učitelé nedostali již měsíce zaplaceno, nejsou žádné učebnice, celá struktura, která existovala dříve, je zničena," popisuje situaci zástupce UNICEF Souleymane Diabaté.

Boje naplno propukly na konci roku 2012 a mnoho rodin se od té doby bojí pouštět děti do školy.

Průzkum ukázal:

  • Za posledního půl roku byly školy otevřeny v průměru čtyři týdny - část škol byla zničena, učitelé nedostávají platy a nevrací se do svých zaměstnání.
  • Tetina všech škol byla přímo středem bojů  - jsou vypálené, zničené granáty, kulkami či byly okupované ozbrojenými skupinami.
  • Každé třetí dítě, které ještě vloni do školy chodilo, letos neusedlo do školních lavic.

UNICEF podporuje snahy tamního ministerstva školství o restrukturalizaci, zakládá provizorní školy, distribuuje učebnice a další materiály, pořádá školení pro učitele. Jen v okolí hlavního města je otevřeno 120 provizorních tříd pro 23 000 dětí, kde se učí, hrají si a dostávají psychologickou podporu.

Přes 23 000 dětí v uprchlickém táboře v Bangui navštěvuje místa přátelská k dětem, která staví UNICEF, aby si měly kde hrát, učit se a zapomenout na své starosti.
Přes 23 000 dětí v uprchlickém táboře v Bangui navštěvuje místa přátelská k dětem, která staví UNICEF, aby si měly kde hrát, učit se a zapomenout na své starosti. © UNICEF//LeMoyne

16. května   Přes 1000 dětských vojáků osvobozeno

UNICEF se spolu se svými partnery letos podílel na propuštění více než 1000 dětí, které byly drženy jako dětští vojáci v ozbrojených skupinách ve Středoafrické republice. Toto číslo je již nyní pětkrát vyšší než celkový počet dětí zachráněných za rok 2013.

Přes tento úspěch zůstávají stále tisíce dalších dětí v zajetí válčících skupin, které rozdělují zemi na válečné zóny. Od loňského prosince, kdy násilí opět nabralo na intenzitě, se počet dětských vojáků zvýšil ze 3 500 na 6 000.

Více si o tomto tématu přečtěte v následujícím článku.

Tyto děti žijí v uprchlických táborech po celé zemi. Někteří z nich si prošli zajetím u ozbrojených skupin.
Tyto děti žijí v uprchlických táborech po celé zemi. Někteří z nich si prošli zajetím u ozbrojených skupin. © UNICEF

10. května   Středoafrické děti bývají smrti blízko

Přečtěte si rozhovor ředitelky UNICEF ČR Pavly Gomba o aktuální situaci ve Středoafrické republice. Jak se žije tamním dětem? A jak lehce se může tento konflikt změnit v tragédii připomínající genocidu ve Rwandě? Odpovědi na tyto otázky najdete ZDE.

28. dubna   Ukázka z deníku pracovníka UNICEF

Kent Page patří mezi nejzkušenější pracovníky UNICEF - účastnil se již několika misí, jezdí mezi prvními do válečných zón a oblastí přírodních katastrof. Nyní se nachází ve městě Bangui, v hlavním městě Středoafrické republiky. Své dojmy popisuje v deníku, jehož část si můžete nyní přečíst ZDE.

Jedenáctiletá Sara se musí postarat o své sourozence. Rodina ztratila domov a rodiče se nyní snaží vydělat dostatek peněz na odchod z uprchlického tábora.
Jedenáctiletá Sara se musí postarat o své sourozence. Rodina ztratila domov a rodiče se nyní snaží vydělat dostatek peněz na odchod z uprchlického tábora. © UNICEF/Page

20. dubna   Počet dětí s podvýživou rychle roste

Každým dnem se zvyšuje počet dětských pacientů, kteří musí být hospitalizováni v nemocnicích v hlavním městě Bangui. Trpí akutní podvýživou. Za poslední tři měsíce se počet nemocných dětí ztrojnásobil v porovnání s loňským rokem.

Humanitární pracovníci upozorňují, že počet nemocných ještě poroste - drtivá většina rodin nemůže během konfliktu pěstovat rostliny, dospělí nemohou chodit do práce a vydělávat na svou obživu. Situaci navíc komplikuje, že lidé mají ztížený přístup k pitné vodě, lékařské péči a hygienickému zařízení.

“Tady ve Středoafrické republice zemře denně více dětí kvůli podvýživě než kvůli zbraním," říká zástupce UNICEF v této oblasti Souleymane Diabaté. Podle odhadů postihne tato choroba letos minimálně 28 000 tamních dětí. Právě teď je situace nejkritičtější - přichází období dešťů, kdy se ke všem problémům přidají ještě malárie a průjmová onemocnění. UNICEF je na místě, aby monitoroval situaci.

Dvacetiměsíční Tony je prohlížena zdravotníky, zda netrpí podvýživou v polní nemocnici v Bangui. Červená páska v okénku značí, že dítě je v ohrožení života.
Dvacetiměsíční Tony je prohlížena zdravotníky, zda netrpí podvýživou v polní nemocnici v Bangui. Červená páska v okénku značí, že dítě je v ohrožení života. © UNICEF/Terdjman

10. dubna   Ještě můžeme zabránit tragédii

Ve Středoafrické republice, v jedné z nejchudších zemí na světě, se bezpečnostní situace zhoršuje každou hodinu. O to více je však zde zapotřebí humanitární pomoci na záchranu bezbranných dětí a jejich rodin.

Je velmi těžké nalézt správná slova pro popsání této situace. Posíláme Vám proto naši interní zprávu o aktuální situaci v zemi, abyste měli pro své rozhodnutí stejně kompletní informace jako my.

Přečíst si ji můžete ZDE.

Situace ve Středoafrické republice je skutečně naléhavá, ale stále je možné zabránit humanitární tragédii velkého rozsahu. Pokud můžete, pomozte prosím ještě dnes!

Kritická situace se týká všech obyvatel Středoafrické republiky bez ohledu na jejich původ, víru či názory.
Kritická situace se týká všech obyvatel Středoafrické republiky bez ohledu na jejich původ, víru či názory. © UNICEF/Grarup

31. března 2014   Násilí zhoršuje situaci

Další vlna násilí a brutality, která postihla v posledních dnech Středoafrickou republiku, se nevyhýbá ani dětem. UNICEF varuje před nárůstem počtu dětí, které jsou zraněny při přestřelkách a explozích. Jen za minulý týden zemřely desítky dětí násilnou smrtí.

"Nedostatek bezpečnosti komplikuje snahy humanitárních organizací včetně UNICEF poskytnout pomoc a ochranu všem ohroženým lidem v zemi. Davy civilistů se dostávají pod přímou palbu zbraní a jsou vydány na milost útočníkům," říká zástupce UNICEF pro západní a střední Afriku Manuel Fontaine.

Útoky ochromily snahy uprchlíků o návrat domů, tudíž počet rodin v evakuačních táborech opět narůstá. Humanitární organizace včetně UNICEF volají po rychlém uklidnění situace.

Do obrany svých domovů se v některých případech museli zapojit také nedospělí chlapci. Místo do školy chodí hlídat vesnice a města s podomácku vyrobenými zbraněmi.
Do obrany svých domovů se v některých případech museli zapojit také nedospělí chlapci. Místo do školy chodí hlídat vesnice a města s podomácku vyrobenými zbraněmi. © UNICEF/Grarup

18. března 2014    Situace v číslech

Přes 4,6 milionu lidí ze Středoafrické republiky ohrožuje ozbrojený konflikt v jejich zemi.
Polovinu z nich tvoří děti mladší 15 let.
Přes 6 000 dětí bylo donuceno stát se součástí vojenských skupin.
UNICEF má v zemi v tuto chvíli 172 pracovníků.
9 270 dětí potřebovalo akutně psychologickou pomoc.
650 000 lidí získalo díky UNICEF přístup k lékařské péči.
Bylo otevřeno 23 000 provizorních školních tříd.
183 000 rodin získalo přístup k pitné vodě.

V tuto chvíli se nedostává plných 76 % prostředků nezbytných pro to, abychom zajistili humanitární pomoc pro všechny ohrožené děti.
Pokud si to můžete dovolit, pomozte prosím ještě dnes!

Snímek ukazuje rozlehlost uprchlického tábora, který sousedí s mezinárodním letištěm v hlavním městě Bangui.
Snímek ukazuje rozlehlost uprchlického tábora, který sousedí s mezinárodním letištěm v hlavním městě Bangui. © UNICEF/Terdjman

5. března 2014    Přes 76 000 uprchlíků bojuje v Chadu o život

Pokračující humanitární krize ve Středoafrické republice se dotýká také sousedních zemí. UNICEF upozorňuje, že více než 76 000 lidí, většinou žen a dětí, uteklo před násilím do sousedního státu Čad, kde nyní akutně potřebují zajistit základní prostředky k životu.

"Podél hranic ze Středoafrickou republikou jsem viděla matky a děti, které musely vše opustit, když si útěkem zachraňovaly život. Každý týden naše týmy vidí na vlastní oči utrpení a násilí, kterým prošly ty nejmenší děti," popisuje své zkušenosti ředitel UNICEF pro západní a centrální Afriku Manuel Fontaine.

UNICEF do oblasti dodává zejména sady hygienických potřeb, léky a zdravotní potřeby, pitnou vodu, přenosné latríny a očkovací látky proti rychle se šířícím nákazám.

Řada dětí jako tato holčička ztratila domov. V uprchlických táborech je ohrožuje podvýživa, malárie a další choroby.
Řada dětí jako tato holčička ztratila domov. V uprchlických táborech je ohrožuje podvýživa, malárie a další choroby. © UNICEF/2014/Terdjman

28. února 2014   Čtyři děti byly zachráněny z rukou únosců

Tento týden se podařilo osvobodit čtyři děti  - dvě dívky a dva chlapce - ze zajetí a vrátit je domů k jejich otci. Děti byly uneseny vojenskou skupinou před čtyřmi dny. Po celou dobu únosu s nimi bylo hrubě zacházeno a bylo dětem vyhrožováno, že přijdou o svůj život.

Důvodem únosu čtyř sourozenců bylo výkupné. Díky spolupráci UNICEF a UN-OCHA byly děti propuštěny bez zaplacení požadované sumy a okamžitě jim byla poskytnuta psychosociální pomoc.

UNICEF chce důrazně upozornit na těžkou situaci dětí ve Středoafrické republice, ohroženy jsou zejména děti, které ztratily kontakt se svou rodinou. "Únosy dětí odkrývají nový a překvapující charakter tohoto konfliktu. Zároveň je zřejmé, že práva dětí nejsou v této zemi respektována a děti jsou skutečně ohrožené," dodává zástupce UNICEF Souleymane Diabaté.

Dalších 6 000 dětí čeká na to, až budou propuštěny z ozbrojených skupin, ve kterých musí nedobrovolně bojovat po boku dospělých.
Dalších 6 000 dětí čeká na to, až budou propuštěny z ozbrojených skupin, ve kterých musí nedobrovolně bojovat po boku dospělých. © UNICEF/Matas

11. února 2014    20 000 dětí zpět ve škole

Více než 20 000 dětí dostalo možnost znovu usednout do školních lavic poté, co se svými rodinami musely kvůli obavám o své životy opustit domov. Od prosince 2013, kdy byly v celé zemi zavřeny vzdělávací instituce, vybudoval UNICEF se svými partnery provizorní školy a vyškolil 160 učitelů pro výuku dětí mladších šesti let.

"Když děti bez domova nemohou chodit do školy, musí třídy přijít za nimi. To je hlavní myšlenka výstavby provizorních školních stanů," vysvětluje zástupkyně UNICEF ve Středoafrické republice Judith Léveillée. UNICEF se zároveň snaží najít způsob, aby děti mohly začít chodit do řádných škol ihned, jak to bezpečnostní situace dovolí.

Školní docházka totiž pomáhá v dětech probudit pocity stability a naděje v lepší budoucnost. Učitelé se proto snaží do svých hodin zakomponovat i prvky psychosociální terapie. "Chci, aby děti v mé třídě zapomněly na zlé věci, kterých byly svědky. Chci mít jistotu, že se neobrátí čelem k násilí a odplatě, ale naučí se poctivosti, upřímnosti a odpuštění," říká jedna z tamních učitelek jménem Antoinette a dodává: "Země bez vzdělaných dětí nemá žádnou budoucnost."

Chození do provizorní školy znamená pro děti více, než si dovedeme představit. Každodenní školní docházka jim pomáhá navodit pocit bezpečí a jistoty.
Chození do provizorní školy znamená pro děti více, než si dovedeme představit. Každodenní školní docházka jim pomáhá navodit pocit bezpečí a jistoty. © UNICEF/2014/Grarup

Tisk