Filipíny měsíc poté: Pomoc je stále potřeba

AKTUALIZOVÁNO. Počet lidí, do jejichž životů zasáhl letošní nejsilnější tajfun Haiyan, přesahuje počet čtrnácti milionů. Téměř polovinu z nich tvoří děti. UNICEF je i po několika týdnech stále na místě a pomáhá s obnovou poničené země, aby se rodiny mohly vrátit ke svému životu. Podpořte naši práci a podejte tak pomocnou ruku těm, kteří ji nyní potřebují.

UNICEF se skrze program Back to Philippines podílí na obnově zničených oblastí - staví zde dětská centra, školy, zajišťuje dodávky pitné vody, potravin či lékařské pomoci pro děti z rodin, které přišly o všechno.
UNICEF se skrze program Back to Philippines podílí na obnově zničených oblastí - staví zde dětská centra, školy, zajišťuje dodávky pitné vody, potravin či lékařské pomoci pro děti z rodin, které přišly o všechno. © UNICEF/2013

Aktuality

30. 12. 2013 Dětský den UNICEF uprostřed zimy

Těsně po Vánocích, 27. prosince, se dětské centrum UNICEF v Taclobanu zaplnilo rodinami. Celý den se slavil dětský festival, na který byla připravena řada her, aktivit, soutěží a dílen pro traumatizované děti. Tuto aktivitu navíc podpořila celá tamní komunita, aby děti na chvíli zapomněly na starosti, které je obklopují.

Podle posledních statistik změnil tajfun život 5,9 milionu dětem  a 1,7 milionu z nich nemá ani střechu nad hlavou. UNICEF pro ně dovezl pomoc v hodnotě 4 milionů dolarů (očkovací vakcíny, chladící boxy, generátory elektrické energie), přes 800 dětí je v rukách lékařů kvůli podvýživě a další dodávky humanitární pomoci obsahují hygienické soupravy, matrace na spaní, potraviny.

25. 12. 2013 Hořkosladké Vánoce

Pro statisíce rodin na Filipínách znamenaly letošní Vánoce sváteční čas, který trávily mimo svůj domov, často v evakuačních centrech. Přesto se atmosféra během svátků nenesla jen ve znamení smutku a vzpomínek, ale také v duchu oslav života a nových nadějí do budoucna. Více si přečtěte ZDE.

20. 12. 2013 Pomoc UNICEF měsíc po úderu tajfunu

Po téměř šesti týdnech od úderu ničivého tajfunu zůstává na Filipínách přes 4 miliony lidí bez přístřeší, přibližně 102 000 z nich našlo útočiště v některých z 384 evakuačních center. UNICEF proto stále zůstává v postižených oblastech, kde poskytuje dětem ochranu, zajišťuje jejich výživu, přístup k pitné vodě, hygienu i možnost pokračovat ve školní docházce. 

9. 12. 2013 Pomoc UNICEF měsíc po úderu tajfunu

Zdraví
Přes 10 000 dětí bylo naočkováno proti spalničkám a dětské obrně. Dalších 9 000 nejmenších dostalo vitamín A na podporu imunity v rámci celoplošné očkovací kampaně, na které se podílí také UNICEF. UNICEF se spolu s partnery snaží obnovit technické zázemí pro uchovávání vakcín a léků, které bylo tajfunem na mnoha místech zničeno.

Výživa
UNICEF se svými partnery prohlédl více než 21 000 dětí mladších pěti let, zda jim nehrozí podvýživa. Děti, které byly v ohrožení, se okamžitě dostaly do programů rychlé pomoci. UNICEF poskytl do dvou regionů 11 stanů pro matky s dětmi a zároveň vede 9 psychologických skupin.

Hygiena
Vládě se spolu s humanitárními organizacemi povedlo do týdne obnovit dodávky pitné vody do všech regionů. UNICEF dodává do postižených míst sady hygienických pomůcek, produkty na čištění vody, kontejnery na uskladnění vody pro více než 360 000 lidí či mobilní latríny pro 25 000 lidí.

Jak můžete pomoci:

  • Pošlete finanční pomoc na č.ú. 11771177/0300 s variabilním symbolem 808.
  • Odešlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS UNICEF na číslo 87777
    (Cena DMS je 30 Kč, UNICEF obdrží 28,50 Kč. Více informací na www.darcovskasms.cz.

Vzdělání
Znovuotevření škol v postižených oblastech začalo 2. prosince. Přes 8 000 dětí začalo chodit do školy již dříve díky tomu, že byly zařazeny do vzdělávacích programů UNICEF v provizorních školách. UNICEF také dodává sadu didaktických a herních pomůcek, které obsahují kromě učebnic také míče či švihadla, aby se děti mohly zabavit ve chvílích volna.

Ochrana dětí
UNICEF otevírá takzvaná “místa přátelská k dětem”, kde celé rodiny najdou bezpečí, psychosociální pomoc či potřebné informace. Tamní policie vyčlenila tým 100 specialistů, kteří jsou školeni na vyhledávání a spojování rodin, které byly rozdělené. Využívána je přitom mobilní síť a nová databáze nazývaná RapidFTR. Zatím nejvíce případů je zaznamenáno ve městě Tacloban a v oblasti Východního Samaru.

Celkovou pomoc UNICEF si můžete prohlédnout zde.

26. 11. 2013 Zpěvačka Rihanna podpořila UNICEF

Do aktuální kampaně na pomoc dětem a rodinám na Filipínách se zapojila také zpěvačka Rihanna. Spolu se svými kolegy se rozhodla upozornit na práci humanitárních organizací v této oblasti, které zde budou působit ještě dlouhé měsíce. Oprava poničených oblastí bude totiž zřejmě náročnější, než se zdálo na první pohled.

"Katastrofy se lehce dostanou na titulní strany novin, ale obnova země pokračuje i dlouho poté, co kamery odejdou," vysvětluje Rihanna svou motivaci pro zapojení se do kampaně. "Navíc jsem podporovatelem UNICEF již dlouhé roky a jsem hrdá na to, že se mohu zapojit i touto cestou. Více než pět milionů dětí potřebuje naši pomoc," dodává.

26. 11. 2013 UNICEF se snaží ochránit děti před epidemií

V nejvíce postižených oblastech Filipín zahájila tamní vláda spolu s UNICEF a dalšími partnery plošné očkování dětí proti spalničkám a dětské obrně, aby se zabránilo vzniku epidemií těchto chorob. Navíc děti dostávají doplňky stravy obsahující vitamin A na posílení imunity.

"Děti potřebují co nejrychleji veškerou naši ochranu. Nemoc je takový tichý útočník, ale my víme, jak je můžeme ochránit  a uděláme proto vše," říká koordinátorka humanitární pomoci UNICEF na Filipínách Angela Kearney. V tuto chvíli by mělo být proočkováno na 30 000 dětí. Mobilní tým zdravotníků je navíc prohlíží, zda netrpí podvýživou či dalšími chorobami.

20. 11. 2013 Aby si děti měly kde hrát

Více než čtyři miliony lidí ztratilo během ničivého běsnění tajfunu Haiyan domov. Většinu z nich tvoří děti, které nejvíce ze všech potřebují místo, kde se cítí v bezpečí. Z tohoto důvodu postavil UNICEF ve městě Tacloban první centrum určené pro ty nejmenší. 

UNICEF nyní posílá sady didaktických hraček, učebnic a dalších pomůcek určených k rozvoji dětských dovedností. Filipínská vláda do těchto improvizovaných škol vysílá učitele, volnočasové pedagogy a vychovatele, kteří se o děti postarají, zatímco jejich rodina bude budovat nový domov.

"Toto místo - první z celé řady, které chceme postavit - nabízí prostor, kde se děti mohou začít vyrovnávat s tím, co zažily, s tím, že ztratily své blízké. Navíc tak dokážeme zabránit, aby byly unášeny, zneužívány či jinak ohroženy," vysvětluje zástupce UNICEF na Filipínách Tomoo Hozumi s tím, že v oblasti je potřeba založit desítky podobných center.

17. 11. 2013     Čistá voda pro každého

Více než 200 000 lidí ve městě Tacloban, které je silně poničeno tajfunem Haiyan, má nově přístup k pitné vodě. UNICEF přes noc zprovoznil několik cisteren čisté vody, aby zabránil šíření chorob v této oblasti. "Snažíme se každému člověku poskytnou 15 litrů vody na jeden den, abychom zabránili šíření průjmových onemocnění,” vysvětluje zástupce UNICEF na Filipínách Tomoo Hozumi.

Dodávky pitné vody je však potřeba rozšířit do dalších šesti okolních oblastí, kde lidé stále čekají na zdravotně nezávadný zdroj tekutin. UNICEF proto plánuje přivést do oblasti další cisterny vody spolu s dezinfekčními tabletami na čištění vodních zdrojů.

16. 11. 2013     Dopravní letadla přivezla pomoc na Filipíny

Až 15 tun humanitární pomoci ze skladů UNICEF přivezla na konci týdne do tajfunem zničené oblasti na Filipínách dopravní letadla letecké společnosti AirAsia. Díky zapojení těchto letadel do humanitárních misích tak dostalo více než 18 000 lidí balíček hygienických potřeb (mýdla, zubní pasty, dezinfekční ubrousky, kartáčky na zuby) pro dodržení prevence před infekcemi a chorobami.  

“Spolupráce UNICEF se soukromými společnostmi je skutečně důležitá zejména ve chvílích, jako jsou tyto, kdy musíme spojit své síly, abychom pomohli dětem v místě katastrofy. Jsme vděční společnosti AirAsia za jejich štědrost," říká zástupce UNICEF na Filipínách Tomoo Hozumi.

Po pěti týdnech od úderu nejsilnějšího tajfunu v novodobé historii lidstva se lidé na Filipínách snaží obnovit jejich zničené domovy. UNICEF je s nimi od první chvíle katastrofy a také v těchto dnech stojí po boku rodin, které ztratily majetek, své blízké či pocit bezpečí a jistoty. „Devastace je zde stále patrná. Velmi mi to připomíná to, co jsem viděl v Japonsku po tsunami. Je to neuvěřitelné, ale kamkoliv jdete, všude se lidé usmívají a pracují společně,“ popisuje své dojmy výkonný ředitel UNICEF Anthony Lake.

Sta tisíce rodin jsou stále bez střechy nad hlavou, 384 evakuačních center poskytlo přístřeší pro 102 000 lidí. Podle vládních odhadů je poničeno 3,375  škol. UNICEF proto do zasažených oblastí vozí stany pro krizové situace, které slouží jako evakuační centrum pro 460 rodin, některé se proměnily v dočasné školy a dětská centra, ve kterých si děti mohou hrát, odpočívat, matky zde mohou nakojit své nejmenší potomky.

Během několika týdnů UNICEF zřídil 193 provizorních tříd, ve kterých se nyní vzdělává 20 000 školáků a dalších 50 000 dětí dostalo sadu učebnic pro domácí výuku. Zájem dětí dokazuje příběh dvanáctileté Jeky Lascano, která chodí od 2. prosince opět do školy. „Chci studovat, protože kdyby se nic nestalo a já byla doma, chodila bych do školy. A tak chci chodit do školy i tady,“ vysvětluje Jeka. Na dotaz, čím by se chtěla stát, odpovídá bez zaváhání: „Učitelkou“.

Kvůli obavám z šíření epidemií tamní vláda, Světová zdravotnická organizace a UNICEF očkují děti proti dětské obrně a spalničkám. Na konci plošné očkovací kampaně bude proti těmto chorobám chráněno 1,1 milionu filipínských dětí. 

UNICEF také otevřel provizorní stany, které fungují jako mobilní nemocnice a krizová centra, kde bude o děti postaráno v době, kdy budou rodiče opravovat své domovy. Důležité je také najít ztraceným dětem jejich rodinu a postarat se o ty, kteří své nejbližší během katastrofy ztratily. Přestože zatím počet osiřelých dětí není znám, odhady varují před skutečně vysokým číslem.

Tisk