UNICEF v Sýrii: Mezi dětmi se šíří nemoci

AKTUALIZOVÁNO. Téměř pěti a půl milionům dětem změnil konflikt v Sýrii celý život. Ve zničené zemi jim nyní hrozí podvýživa, ale také řada infekčních nemocí. UNICEF proto v celé oblasti očkuje děti, mezi kterými se aktuálně velmi rychle šíří dětská obrna.

Malý chlapec dostává dvě kapky očkovací vakcíny proti dětské obrně. Se svými rodiči žije v provizorních podmínkách jordánského uprchlického tábora.
Malý chlapec dostává dvě kapky očkovací vakcíny proti dětské obrně. Se svými rodiči žije v provizorních podmínkách jordánského uprchlického tábora. © UNICEF/2013/Noorani

Dvě kapky - tak málo stačí, aby se dětem vyhnuly choroby jako dětská obrna. Právě proti této nemoci nyní UNICEF očkuje přes 20 milionů dětí v Sýrii a dalších šesti okolních zemí, kde se nebezpečně zvýšil počet dětských pacientů.

"Očkování je v tuto chvíli to nejlepší a nejsnáze dostupné řešení, jak zabránit rychlému šíření nemoci. A my chceme mít jistotu, že zbytečně nezemře ani jedno dítě," vysvětluje zástupkyně UNICEF v Libanonu Annamaria Laurini. Právě zde, v Sýrii, v Jordánsku, v Iráku, v Egyptě a v Turecku nyní probíhá největší očkovací kampaň na Blízkém východě.

Kromě vakcín UNICEF do oblastí, ve kterých žije nejvíce syrských uprchlíků a rodin bez domova, výživu pro děti ve věku 6 - 23 měsíců, soupravy hygienických pomůcek, léky či školní potřeby, aby děti nepřestaly se svým vzděláváním.


Jak můžete pomoci:

Příspěvkem na sbírkový účet UNICEF ČR: 11771177/0300, v.s. 805

• Odesláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777
(Cena DMS je 30 Kč, UNICEF od Vás na pomoc dětem obdrží 28,50 Kč.)

Dar Českému výboru pro UNICEF je daňově odčitatelnou položkou. Všem dárcům na požádání vystavíme potvrzení o přijetí daru.


 

Podle posledních odhadů žije 4 278 000 dětí v Sýrii v provizorních přístřešcích, v některých městech se školy a veřejné budovy změnily na ubytovny pro lidi bez domova. Dalších 1 168 996 dětí postižených válkou se ocitly v uprchlických táborech v Jordánsku, Libanonu, Turecku, Iráku a Egyptě.

Každé toto dítě je svědkem násilí a zabíjení, nemůže si hrát se sourozenci a kamarády, nemůže růst a rozvíjet se s pocitem bezpečí, nemůže chodit do školy. Z tohoto důvodu pro ně UNICEF zajišťuje nejen dostatek jídla, pitné vody, hygienické a zdravotní péče, ale také psycho-sociální pomoc, v táborech vede různé sportovní a umělecké kroužky, zřizuje provizorní školy.

Více si o životě dětských uprchlíků přečtěte v rozhovoru s ředitelkou UNICEF ČR Pavlou Gomba.

„Je to jedna z největších humanitárních operací v  historii UNICEF, " uvádí regionální ředitelka pro Střední východ a severní Afriku, Maria Calivis. „Pracujeme s širokou sítí specializovaných partnerů, abychom mohli pomoci všem dětem v celém regionu. "

Riziko, že se tyto děti stanou ztracenou generací, je obrovské. Podejte jim pomocnou ruku a pomozte nám zajistit jejich bezpečí a vzdělání, bez něhož je jejich budoucnost ohrožena.

Přečtěte si autentické zážitky pracovníků UNICEF, kteří pomáhají přímo v zasažené Sýrii.
 

 

© UNICEF/NYHQ2013-0586/Bassel Halabi
© UNICEF/NYHQ2013-0519/Ceerwan Aziz

 

Tisk