Benefiční aukce panenek 2012

10. benefiční aukce panenek předních módních návrhářů a známých osobností na podporu očkovacích programů UNICEF, která se konala v úterý 4. prosince od 19 hod. v Českém muzeu hudby v Praze, vynesla sumu 1 049 000 Kč, jež zajistí vše potřebné pro komplexní proočkování 1 748 dětí v nejchudších zemích. Očkovací programy každoročně zachrání život 3 milionům dětí. 1,5 milionů nejmenších dětí však stále ještě každý rok na úmrtí, proti kterým existuje jednoduché očkování nebo běžný lék, umírá.

Draženy byly panenky těchto tvůrců:

Jiří Bartoška, Lucie Bílá, Zbigniew Czendlik, Jan Čenský, Petra Černocká, Jan Činčera, Jitka Čvančarová,  Eva Eisler, Patrik Eliáš & Petra Eliáš Voláková, Květa Fialová, Tereza Herz, Hotel HILTON & Helena Mertlová, Jan Hřebejk, Heidi Janků, Eva Jiřičná, Jiřina Jirásková, Petr Kalouda, Jan Kanyza, Olga Lounová, Dana Morávková, Bára Nesvadbová, Rony Plesl, Liběna Rochová (patronka projektu), Susan Sarandon, Jitka Smutná, Vladimír Staněk, Robert Vano, Michal Viewegh s manželkou, Karel Voříšek, Ivan Vyskočil, Valérie Zawadská.

Vyvolávací cena každé panenky byla jako každým rokem stanovena na 3000 Kč, což je suma postačující ke komplexnímu proočkování 5 dětí.

Za nejvyšší sumy byly letos vydraženy panenky Ronyho Plesla (100 000 Kč), Roberta Vano (70 000 Kč), Evy Jiřičné (panenka Goldie za 63 000 Kč), Petra Kaloudy (60 000 Kč), Liběny Rochové (57 000 Kč), Evy Jiřičné (panenka Foldie za 55 000 Kč), Michala Viewegha (51 000 Kč), Evy Eisler (50 000 Kč) a Báry Nesvadbové (50 000 Kč).

Nejvýznamnějším dražitelem byl pan Sanjiv Suri, filantrop a prezident společnosti Zátiší Group, který vydražil panenky v celkové hodnotě 431 000 Kč.

Co řekli o panenkách, které vytvořili?

  • Eva Jiřičná, architektka a designérka, autorka panenek Goldie a Foldie:
„Vždycky jsem chtěla být bohatá, abych mohla pomoci tam, kde je potřeba. Vím, že nikdo není dostatečně bohatý na to, aby mohl vyřešit problém bídy ve světě, ale čím více z nás se o to pokusí, tím je větší naděje na úspěch.

Byla jsem upřímně nadšená myšlenkou, že bychom mohli pomoci UNICEF právě proto, že vím, kolik vynikající práce udělal, a připojily se ke mne dvě stejně nadšené kolegyně v kanceláři.  Úkolem bylo vyrobit panenku, kterou někdo svým dobrým srdcem změní v kouzlo, které rozzáří dětské tváře. Byli jsme úkolem tak nadšené, že jsme nakonec vyrobily panenky dvě.

Dlouho jsme přemýšlely a diskutovaly a v posledním okamžiku jsme daly rozum, sílu a lásku dohromady a narodily se nám dvě  panenky, světlovlasá Goldie a její sestřička Foldie (od anglického to fold - skládat). Foldie má malé skleněné  srdíčko na prsou a Foldie je malá intelektuálka, která tvoří všechno, i to zdánlivě  nemožné, svou bystrou myslí.

Doufáme, že se najde někdo, kdo se do našich panenek zamiluje – jsou to obě hezké holky – a že se o ně bude dobře starat s vědomím, že se narodily z lásky a dobré vůle.

Doufáme také, že přinesou štěstí svým novým rodičům, stejně jako dětem, které je opravdu potřebují.“
 
  • Tereza Herz, herečka, autorka panenky Sametka Samy:
„Sametka Samy je panenka, která objímá ty, co milují, ty, co dávají a pomáhají, a ty, co jsou sami...“
 
  • Petr Kalouda, módní návrhář, autor panenky Markýza de Pompadour:
„Letos jsem chtěl vytvořit panenku podle historické osobnosti, která by byla známá téměř všem – volba padla na markýzu de Pompadour a Ludvíka XV. Při tvorbě samotné panenky jsem vycházel z dobových obrazů a Ludvík XV. je pouze na medailonu, který je součástí šperku. Vzhledem k velikosti panenky jsem nakonec nezvolil dobový oděv, ale pouze jsem vycházel z dobové siluety. Panenka je vytvořena ve spodním prádle a všechny další vrstvy oděvu má odnímatelné, včetně bot a šperků..“
 
  • Vladimír Staněk, módní návrhář, autor panenky Stanislava:

„Panenka Stanislava je laserovým paprskem vyřezána z nerezu. Symbolizuje sílu pomoci. Je pošitá skleněnými perličkami, z nichž každá znázorňuje jiskřičku naděje, co dřímá v každém dítěti a jeho snu. Její jméno s významem „upevni slávu“ je poselstvím, jež se nese pro každého, kdo může pomáhat! Závoj, jenž panenku obklopuje, schová a ochrání všechny děti – ty, které to nejvíce potřebují!"

  • Lenka Vitovská, marketing & PR manager, pražské hotely Hilton, o panence, kterou pro hotel Hilton do aukce vytvořila Helena Mertlová:  
„Pražské hotely Hilton každoročně podporují řadu charitativních projektů zaměřených na pomoc dětem. Těší nás, že se můžeme podílet na dalším úžasném projektu a darovat panenku pro benefiční aukci UNICEF, která pomůže velkému množství dětí. Panenka dostala jméno Hilton a její tvůrkyní a patronkou je paní Helena Mertlová.“
 
  • Helena Mertlová, módní návrhářka, autorka panenky Hilton:
„Panenka Hilton je tmavovlasá víla v modrých hedvábných šatičkách. Měla by vzbuzovat něhu, ladnost a tajemnost.”

 

O benefičních aukcích panenek

Benefiční aukce panenek je součástí dlouhodobého projektu UNICEF ČR „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“, jehož cílem je získat finanční prostředky pro celosvětové očkovací kampaně UNICEF za použití symbolu, který znají všechny děti i všichni dospělí – panenky. Panenka představuje skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích proočkováno proti šesti smrtelným dětským nemocem (spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulóza, dětská obrna), a může ji podle určeného střihu vyrobit v podstatě každý. Od roku 2002, kdy byl projekt Panenka v České republice zahájen, již bylo širokou veřejností vyrobeno na 30 tisíc panenek.

Profesionální výtvarníci a módní návrháři poprvé vytvořili panenky pro benefiční aukci v roce 2003, od roku 2005 se k nim svými výtvory připojují také známé české i světové osobnosti.

Patronkou benefičních aukcí panenek je oděvní designérka Liběna Rochová, kromě níž každoročně panenky pro benefiční aukci připravují herečka a vyslankyně dobré vůle Jiřina Jirásková, herečka Valérie Zawadská, oděvní designér Petr Kalouda, zpěvačky Heidi Janků a Petra Černocká, fotograf Robert Vano, režisér Jan Hřebejk, spisovatel a vyslanec dobré vůle UNICEF Michal Viewegh, moderátor Karel Voříšek. Již několikrát očkovací programy UNICEF tvorbou panenky podpořili: herečky Květa Fialová, Jitka Čvančarová a Tereza Herz, zpěvačky Lucie Bílá a Olga Lounová, sklářský výtvarník a designér Rony Plesl a oděvní designér Vladimír Staněk. Letos poprvé panenku vytvořili herec Jiří Bartoška, oděvní designérka Helena Mertlová, resp. hotel HILTON, pro který panenku vytváří, a ze světově známých osobností herečka a vyslankyně dobré vůle UNICEF Susan Sarandon a architektka Eva Jiříčná.


Partnerem benefičních aukcí UNICEF je Národní muzeum, které pro jejich konání každoročně propůjčuje své prostory – v letech 2003 až 2009 se aukce konaly v Pantheonu Národního muzea, od roku 2010 se konají ve dvoraně Českého muzea hudby.


Děkujeme za Vaši účast a podporu!


Panenky zařazené do benefiční aukce pro UNICEF 2012:
Celkem 32 panenek. Údaje o jednotlivých panenkách jsou uvedeny podle jejich "rodných listů".
(Panenky jsou řazeny abecedně podle příjmení autorů.)
Panenka č. 1 - Jiří Bartoška: CRYSTAL GLOBE
Panenka č. 1 - Jiří Bartoška: CRYSTAL GLOBE Panenka Crystal Globe se narodila v červenci 1946 v Karlových Varech. Je vysoká 40 cm, má zlaté vlasy a korálkové oči.
Panenka č. 2 - Lucie Bílá: LUCIE
Panenka č. 2 - Lucie Bílá: LUCIE Panenka Lucie se narodila v září 2012 a pochází z Metalů z Arakainu. Je vysoká 44 cm, má černé vlasy a černé oči.
Panenka č. 3 - Zbigniew Czendlik: ANDĚLSKÁ RODINKA
Panenka č. 3 - Zbigniew Czendlik: ANDĚLSKÁ RODINKA Andělská rodinka se narodila 6. září 2012 na nebi, je vysoká tak akorát a všichni mají zlaté vlasy a božské oči.
Panenka č. 4 - Jan Čenský: MUDr. David Suchý
Panenka č. 4 - Jan Čenský: MUDr. David Suchý Panenka MUDr. David Suchý se narodila v roce 2012 a pochází ze seriálu TV Nova „Ordinace v růžové zahradě“. Měří 40 cm, má černé oči a šedivé vlasy.
Panenka č. 5 - Petra Černocká: COUNTRY MARUŠKA
Panenka č. 5 - Petra Černocká: COUNTRY MARUŠKA Panenka Country Maruška je Češka ze Sázavy, kde se narodila 10. listopadu 2012. Měří 55 cm, má oříškové vlasy a modré oči.
Panenka č. 6 - Jan Činčera: SESTRY
Panenka č. 6 - Jan Činčera: SESTRY Panenky Sestry se narodily v roce 2012 v České republice, měří 37 cm a mají papírové vlasy a papírové oči.
Panenka č. 7- Jitka Čvančarová: MOTÝLÍ PANENKA ANDĚLKA
Panenka č. 7- Jitka Čvančarová: MOTÝLÍ PANENKA ANDĚLKA Motýlí panenka Andělka se narodila v roce 2012 v dobročinné organizaci DebRA. Měří 37 cm, vlasy i oči má dřevěné.
Panenka č. 8 - Eva Eisler: FEMME FATAL
Panenka č. 8 - Eva Eisler: FEMME FATAL Panenka Femme Fatale se narodila v roce 2012 v České republice, měří 45 cm a má černé vlasy a černé oči.
Panenka č. 9 - Patrik Eliáš & Petra Eliáš Voláková: SCHOVANKA
Panenka č. 9 - Patrik Eliáš & Petra Eliáš Voláková: SCHOVANKA Panenka Schovanka se narodila v roce 2012 v České republice, měří 55 cm a má korálkové vlasy a korálkové oči.
Panenka č. 10 - Květa Fialová: FIALOVÁ FLORA
Panenka č. 10 - Květa Fialová: FIALOVÁ FLORA Panenka Fialová Flora se narodila v roce 1213 v Lučenci, měří 50 cm a má černé vlasy a šedivé oči.
Panenka č. 11 - Tereza Herz: SAMETKA SAMY
Panenka č. 11 - Tereza Herz: SAMETKA SAMY Panenka Sametka Samy se narodila 12. listopadu 2012 v České republice. Měří 54 cm, má hnědé vlasy a černé oči.
Panenka č. 12 - Hotel HILTON & Helena Mertlová: ÉTERICKÁ VÍLA HILTON
Panenka č. 12 - Hotel HILTON & Helena Mertlová: ÉTERICKÁ VÍLA HILTON Panenka Éterická víla Hilton se narodila v českých lesích 3. listopadu 2012. Měří 20 cm, má černé vlasy a černé oči.
Panenka č. 13 - Jan Hřebejk & Anežka Hřebejková: JONÁŠEK & TONIČKA
Panenka č. 13 - Jan Hřebejk & Anežka Hřebejková: JONÁŠEK & TONIČKA Panenky Jonášek a Tonička pocházejí z České republiky. Jonášek se narodil 25. června 2006, je vysoký 54 cm a má kudrnaté vlasy a černé oči. Tonička se narodila 8. prosince 2008, měří 37 cm, má zrzavé copy a černé oči.
Panenka č. 14 - Heidi Janků: CUDNÁ KARMEN KUŽELKOVÁ
Panenka č. 14 - Heidi Janků: CUDNÁ KARMEN KUŽELKOVÁ Panenka Cudná Karmen Kuželková se narodila 29. října 2012 v Praze – Uhříněvsi a je českého a španělského původu. Je vysoká 44 cm, má černé vlasy a zavřené oči.
Panenka č. 15 - Jiřina Jirásková: PAEONIA UNICEFIENSIS
Panenka č. 15 - Jiřina Jirásková: PAEONIA UNICEFIENSIS Panenka Paeonia UNICEFiensis (Pivoňka UNICEFová) se narodila v roce 2012 v UNICEF ČR, měří 37 cm, má světlé vlasy a lesklé oči.
Panenka č. 16 - Eva Jiřičná: FOLDIE
Panenka č. 16 - Eva Jiřičná: FOLDIE Panenka Foldie se narodila v roce 2012 v Londýně, je vysoká 30 cm a má stříbrné vlasy a zářivé oči.
Panenka č. 17 - Eva Jiřičná: GOLDIE
Panenka č. 17 - Eva Jiřičná: GOLDIE Panenka Blondie se narodila v roce 2012 ve Velké Británii, je 35 cm vysoká a má zářivé vlasy a zářivé oči.
Panenka č. 18 - Petr Kalouda: MARKÝZA DE POMPADOUR & LUDVÍK XV.
Panenka č. 18 - Petr Kalouda: MARKÝZA DE POMPADOUR & LUDVÍK XV. Panenka Markýza de Pompadour & Ludvík XV. se narodila v srpnu 2012 v České republice. Měří 80 cm, má bílé vlasy a modré oči.
Panenka č. 19 - Jan Kanyza: OBRAZ Z CYKLU „50 MESSAGES POUR SOPHIE“
Panenka č. 19 - Jan Kanyza: OBRAZ Z CYKLU „50 MESSAGES POUR SOPHIE“ Obraz z cyklu „50 vzkazů pro Žofii“, namalovaný ve francouzském Perpignanu v roce 2007. Technika a rozměr: akryl, pastel, 29 x 41 cm.
Panenka č. 20 - Olga Lounová: KRYSTALKA
Panenka č. 20 - Olga Lounová: KRYSTALKA Panenka Krystalka se narodila v roce 2012 v zemi Optického klamu. Je vysoká 80 cm, má zrcadlové vlasy a zrcadlové oči.
Panenka č. 21 - Dana Morávková: MUDr. ZDENA TICHÁ
Panenka č. 21 - Dana Morávková: MUDr. ZDENA TICHÁ Panenka MUDr. Zdena Tichá pochází ze seriálu TV Nova „Ordinace v růžové zahradě“, kde se narodila v roce 2012. Měří 40 cm, má blond vlasy a černé oči.
Panenka č. 22 - Bára Nesvadbová : ROSALINA & AMINA
Panenka č. 22 - Bára Nesvadbová : ROSALINA & AMINA Panenka Rosalina se narodila 5. května 1895 v hlavě dívky a z krve kluka, který jí zlomil srdce. Je vysoká akorát, má modré vlasy a smutné oči. Panenka Amina se narodila 24. února 2002 v Tunisu, je vysoká 30 cm, má černé vlasy a černé oči.
Panenka č. 23 - Rony Plesl: ALIEN
Panenka č. 23 - Rony Plesl: ALIEN Panenka Alien se narodila v roce 2012 v České republice, měří 80 cm a má zlaté vlasy a uranové oči.
Panenka č. 24 - Liběna Rochová: BĚLA OTRHANÁ
Panenka č. 24 - Liběna Rochová: BĚLA OTRHANÁ Panenka Běla Otrhaná se narodila v roce 2012 ve Světě papíru. Je vysoká 100 cm, má bílé vlasy a bílé oči.
Panenka č. 25 - Susan Sarandon: GRACE
Panenka č. 25 - Susan Sarandon: GRACE Panenka Grace se narodila v červnu 2012 na filmovém festivalu v Karlových Varech, jehož hostem Susan Sarandon byla. Je vysoká 70 cm a má bílé vlasy a bílé oči.
Panenka č. 26 - Jitka Smutná: LI-PO
Panenka č. 26 - Jitka Smutná: LI-PO Panenka Li-Po se narodila v roce 2012 v seriálu Prima TV „VIP Prostřeno“. Vysoká je 37 cm, má vlasy multicolor a černé oči.
Panenka č. 27 - Vladimír Staněk: STANISLAVA
Panenka č. 27 - Vladimír Staněk: STANISLAVA Panenka Stanislava se narodila v roce 2012 v České republice, je vysoká 50 cm a má nerezové vlasy a stříbrné oči.
Panenka č. 28 - Robert Vano: AVION
Panenka č. 28 - Robert Vano: AVION Panenka Avion se narodila v roce 1956 v České republice, má černobílé vlasy a černobílé oči. Rozměr fotografie: 31 x 43 cm.
Panenka č. 29 - Michal & Veronika Vieweghovi: ČESKÝ POLITIK
Panenka č. 29 - Michal & Veronika Vieweghovi: ČESKÝ POLITIK Panenka Český politik se narodila v roce 2012 v České republice, měří 37 cm, má černé vlasy a černé oči.
Panenka č. 30 - Karel Voříšek & Markéta Houštecká: PODZIMNÍ VÍLA
Panenka č. 30 - Karel Voříšek & Markéta Houštecká: PODZIMNÍ VÍLA Panenka Podzimní víla se narodila v říjnu 2012 v Pohádkové zemi, měří 80 cm, má plavé vlasy a modré oči.
Panenka č. 31 - Ivan Vyskočil: SIKUKUNI
Panenka č. 31 - Ivan Vyskočil: SIKUKUNI Panenka Sikukuni se narodila na Marsu v roce 00020120000. Je vysoká 37 cm, má černé oči a nemá vlasy. Panenka pochází ze seriálu TV Prima „VIP prostřeno“.
Panenka č. 32 - Valérie Zawadská: BUDOUCÍ PREZIDENTKA ČR
Panenka č. 32 - Valérie Zawadská: BUDOUCÍ PREZIDENTKA ČR Panenka Budoucí prezidentka ČR se narodila 1. listopadu 2012 v České republice. Je vysoká 27 cm, má tmavé oči a zatím nemá vlasy.

Tisk