UNICEF pomáhá dětem po explozích v Libanonu

Situace na místě je stále závažná. 50 000 dětí v Bejrútu se nemůže vrátit do školy.

Aktualizace: 1. září 2020

Exploze v libanonském Bejrútu, ke které došlo 4. srpna 2020, zničila také 159 škol.
50 000 dětí se nemůže vrátit do školy. Tragédie, která si vyžádala 178 obětí a 6 500 zraněných, zasáhla děti a rodiny v Libanonu v tu nejhorší dobu. Země se v uplynulém roce propadla do hluboké hospodářské krize, kterou umocňuje politická nestabilita a epidemie COVID-19. Přístav v Bejrútu byl důležitou dopravní tepnou, kterou se do země dostávaly zásoby a humanitární pomoc. Nyní je zcela zničen.

Dopady na životy dětí jsou obrovské. Některé z nich ztratily své nejbližší, byly odloučeny od svých rodin, utrpěly trauma a šok. Šest nemocnic a 20 klinik utrpělo částečné nebo rozsáhlé škody, čímž se snížila kapacita o 500 nemocničních lůžek. Přestože zasažena byla i místní pobočka UNICEF, na místě pomáháme od prvních hodin po výbuchu. V Bejrútu má UNICEF 200 pracovníků, kteří zajišťují rodinám pitnou vodu, odklízí sutiny, pomáhají s obnovou lékařské péče i školní výuky, vyhledávají ztracené děti a poskytují jim psychosociální pomoc. 

© UNICEF/Amro/AFP
© UNICEF/Amro/AFP

Pokud můžete, pomozte prosím zasaženým rodinám prostřednictvím tohoto formuláře

Pomoci můžete také zasláním jakéhokoliv příspěvku na účet číslo 11771177/0300 (variabilní symbol 825), nebo zasláním DMS ve tvaru: 
DMS UNICEF 90 na číslo 87 777.

Díky českým dárcům jsme na pomoc rodinám v Libanonu dosud získali 662 073 korun.

Situace na místě je stále vážná. Děkujeme za jakoukoli pomoc.

© UNICEF/Baz/AFP
© UNICEF/Baz/AFP

Pomoc UNICEF v Libanonu

UNICEF v Libanonu pracuje trvale a ve spolupráci s místními úřady a partnery již od prvních hodin po explozi poskytuje pitnou vodu zásahovým týmům v přístavu, zajišťuje psychosociální pomoc dětem trpícím traumaty a asistuje dětem, které byly odloučeny od rodin. Podílí se na předběžném zhodnocení poškození skladů, škol, chladicích místností, vodní infrastruktury a zdravotnických zařízení. UNICEF zapojil také místní dobrovolníky a mladé lidi, kteří nyní pomáhají s odklízecími pracemi.

„Díky tomu, že v Libanonu působíme trvale, nemusíme řešit vlastní provoz a organizační zázemí. Většina našich pracovníků v Libanonu jsou místní odborníci, kteří dokonale znají prostředí – díky tomu můžeme účinně pomáhat od prvních hodin po katastrofě. Vážíme si solidarity, kterou Češi postiženým v Bejrútu projevují,“ uvedla ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba.

Ani tým UNICEF v Libanonu nebyl ušetřen: jeden z našich kolegů ztratil manželku, naše kolegyně přišla o syna, sedm pracovníků bylo zraněno a desítky dalších přišly o domovy. 

6. srpna 2020: Pracovnice UNICEF v nemocnici v Karantině, kde UNICEF podporuje specializovanou jednotku intenzivní péče pro novorozence.
6. srpna 2020: Pracovnice UNICEF v nemocnici v Karantině, kde UNICEF podporuje specializovanou jednotku intenzivní péče pro novorozence. © UNICEF/Choufany

Na pomoc strádajícím rodinám dopravil UNICEF do Libanonu 18 dodávek kritických humanitárních potřeb o celkové váze 67 tun. Součástí zásilek byly ochranné pomůcky, lékařské a hygienické potřeby i výživové doplňky. Ihned po explozi UNICEF distribuoval materiální pomoc, kterou měl k dispozici přímo v Libanonu, a začal obstarávat další humanitární potřeby lokálně. K doplnění dodávek pomoci zajišťovaných na místě byly distribuovány tři velké zásilky z centrálního skladu UNICEF v Kodani. Další zásilky jsou plánovány v následujících dnech a týdnech. 

"Ještě než se usadil prach z výbuchů, začaly naše týmy pracovat na tom, aby se naléhavě potřebné humanitární potřeby dostaly k rodinám co nejdříve," uvedla Yukie Mokuo, zástupkyně UNICEF v Libanonu. "Životy dětí se obrátily vzhůru nohama. Obstarání nezbytných životních potřeb pro ně a jejich rodiny jim umožní se zmátořit a zaměřit se na budoucnost."

Navzdory tomu, že exploze zasáhla i místní pobočku UNICEF, právě teď ve spolupráci s místními úřady a partnery v Bejrútu:

  • Zajišťujeme pitnou vodu obyvatelům, kteří žijí v nejvíce zasažené oblasti kolem přístavu 
  • Z centrálního skladu jsme pomohli přemístit přibližně 98 % zásob očkovacích látek a léčiv do nemocnic a očkovacích center
  • Traumatizovaným dětem poskytujeme okamžitou psychosociální podporu
  • Pomáháme odloučeným dětem se spojit se svými rodinami, pro tento účel byla zřízena horká linka
  • Zasaženým rodinám zajišťujeme nezbytné léky a hygienické potřeby
  • Napojili jsme na vodovodní řád přes 60 budov, které přišly o přístup k pitné vodě, a umístili 109 cisteren s vodou do poškozených domácností
  • Pracujeme s mladými dobrovolníky, kteří pomáhají s odklízecími pracemi po celém městě
  • Podílíme se na předběžném zhodnocení poškození skladů, škol, chladicích místností, vodní infrastruktury a zdravotnických zařízení včetně nemocnic a specializované jednotky intenzivní péče o novorozence

Protože počet případů COVID-19 v zemi stále roste, UNICEF se podařilo doručit také kritické soupravy osobních ochranných pomůcek a soupravy pro prevenci a kontrolu infekcí v celkové hodnotě 3,5 milionu USD. Osobní ochranné pomůcky jsou na místě obzvlášť potřeba, protože výbuch zničil 10 velkých kontejnerů s těmito pomůckami.

6. srpna 2020: Pracovníci UNICEF pomáhají s bezpečným přemístěním očkovacích vakcín z poškozeného skladu Ministerstva zdravotnictví v bejrútském přístavu.
6. srpna 2020: Pracovníci UNICEF pomáhají s bezpečným přemístěním očkovacích vakcín z poškozeného skladu Ministerstva zdravotnictví v bejrútském přístavu. © UNICEF/Choufany

S obnovou města pomáhají dobrovolníci

Jen několik dní po výbuchu libanonská pobočka UNICEF začala s mobilizací dobrovolníků. Do 36 hodin se přihlásilo přes 1 000 mladých lidí. Ti posílili dosavadních 1150 komunitních dobrovolníků partnerských organizací. Mladí dobrovolníci dosud pomohli s úklidem 650 domů a 10 ulic, včetně drobných oprav 142 domácností a obchodů poškozených výbuchem. Dobrovolníci také připravili a distribuovali místním obyvatelům 
2 484 jídel, 20 100 látkových roušek, 400 ochranných přileb, 300 ochranných brýlí a 300 bezpečnostních vest.

8. srpna 2020: UNICEF koordinuje místní dobrovolníky, kteří pomáhají s odklízecími pracemi po celém městě.
8. srpna 2020: UNICEF koordinuje místní dobrovolníky, kteří pomáhají s odklízecími pracemi po celém městě. © UNICEF/Gorriz/UN
8. srpna 2020: Pracovníci UNICEF pomáhají místním obyvatelům s odklízením sutin.
8. srpna 2020: Pracovníci UNICEF pomáhají místním obyvatelům s odklízením sutin. © UNICEF/Gorriz/UN

Situace v Libanonu

Exploze zasáhla děti a rodiny v Libanonu uprostřed hluboké krize a ve velmi náročných životních podmínkách. Od října 2019 Libanon čelil dramatickým hospodářským a socio-politickým výzvám uprostřed nejhorší hospodářské krize v zemi od občanské války v letech 1975–1990 a kvůli hospodářským dopadům vleklého konfliktu v Sýrii. Ještě před pandemií COVID-19 se rodiny v Libanonu potýkaly s devalvací měny, ztrátami pracovních míst a rychlou inflací, doprovázané výpadky elektrické energie, nedostatkem čisté pitné vody a omezenou lékařskou péčí. Od loňského září se ceny za potraviny a bydlení zvýšily o 169 %, což dramaticky snížilo kupní sílu rodin. A to všechno ještě před příchodem COVID-19 a souvisejících opatření.

Dopady pandemie COVID-19 v kombinaci s ekonomickou krizí na živobytí obyvatel Libanonu jsou katastrofální, zejména pro ty nejzranitelnější. V nadcházejících měsících budou rodiny čelit zhoršující se potravinové krizi: podle výzkumu Světového potravinového programu z června 2020 zaznamenaly od loňského roku pokles příjmů dvě ze tří libanonských domácností a důsledky pandemie COVID-19 připravily jednoho ze tří Libanonců o zaměstnání.

7. srpna 2020: Výbuch v Bejrútu zničil nejen přístav, ale i hlavní obilné silo.
7. srpna 2020: Výbuch v Bejrútu zničil nejen přístav, ale i hlavní obilné silo. © UNICEF

V důsledku rostoucí chudoby mnoho rodin snižuje příjem potravin. Jedna z pěti libanonských rodin si nemůže dovolit ani jedno jídlo denně. Nyní hrozí, že důsledky explozí v Bejrútu zhorší dosavadní potravinovou krizi v zemi a přivedou rodiny na pokraj katastrofy. Libanon dováží kolem 80 % všech potravin a výbuch zničil nejen přístav, ale i hlavní obilné silo. 

Podle odhadů UNICEF přišlo v důsledku explozí o střechu nad hlavou 80 000 dětí, jejichž rodiny se již před explozemi nacházely v zoufalé životní situaci. Podle posledních informací bylo explozemi poškozeno 34 škol a nejméně 12 nemocnic, zdravotnických zařízení, mateřských, novorozeneckých a očkovacích center v Bejrútu, což připravilo o přístup ke zdravotnické péči asi 120 000 lidí. Poškozená je i novorozenecká a pediatrická jednotka v nemocnici ve městě Qarantina, kterou UNICEF podporuje. Dvacet čtyři dětí, včetně devíti novorozenců, bylo evakuováno. Zbývající nemocnice jsou přetížené a nemají dostatek léků a materiálu. 

6. srpna 2020: Výbuch poničil i specializovanou jednotku intenzivní péče pro novorozence v nemocnici Karantina, která se nachází poblíž přístavu.
6. srpna 2020: Výbuch poničil i specializovanou jednotku intenzivní péče pro novorozence v nemocnici Karantina, která se nachází poblíž přístavu. © UNICEF/Choufany
6. srpna 2020: Poškozená jednotka intenzivní péče pro novorozence v Karantině.
6. srpna 2020: Poškozená jednotka intenzivní péče pro novorozence v Karantině. © UNICEF/Choufany

UNICEF zůstává na místě k dispozici obyvatelům Libanonu, místním úřadům a partnerům. Jsme připravení poskytnout vše, co bude potřeba pro zajištění bezpečí dětí a jejich rodin v bezprostředně následujících dnech i v dlouhodobém horizontu.

Tisk