První institut pro vývoj dronů v Africe se otevřel v Malawi

Při poskytování humanitární pomoci využívá UNICEF také drony, které usnadňují pomoc dětem v izolovaných oblastech.

13. ledna 2020 se ve městě Lilongwe v Malawi otevřel první institut pro vývoj dronů v Africe. Tento krok je součástí podpory moderních technologií a inovací, které usnadňují poskytování humanitární pomoci.

UNICEF drony využívá pro zajištění zdravotní péče v obtížně dostupných oblastech. Drony zajišťují například očkovaní pro děti, přepravují k vyšetření krevní vzorky i výsledky krevních testů. Doručování humanitární pomoci do odlehlých oblastí je tak díky dronům rychlejší a levnější.

29. června 2017: Rhoda Nkhambule drží dron ve vesnici Thipa v Malawi. Vesnice Thipa leží 19 km od nejbližšího zdravotního střediska v Dwangwě a jediný způsob, jak se tam dostat, je čtyřhodinová pěší chůze náročným terénem.
29. června 2017: Rhoda Nkhambule drží dron ve vesnici Thipa v Malawi. Vesnice Thipa leží 19 km od nejbližšího zdravotního střediska v Dwangwě a jediný způsob, jak se tam dostat, je čtyřhodinová pěší chůze náročným terénem. © UNICEF/Brown

“Pro programy humanitární a rozvojové pomoci v Africe i mimo ni může mít využití dronů obrovský přínos,” uvedla výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Fore. “Africký institut pro vývoj dronů pomůže mladým lidem získat dovednosti, které potřebují k tomu, aby tuto technologii mohli využívat ve prospěch ohrožených dětí a jejich rodin."

Institut naváže na první obdobný projekt, který byl v Malawi spuštěn v roce 2017. Studijní program bude prostřednictvím dvanáctitýdenního kurzu rozvíjet odborné znalosti v oblasti používání bezpilotních letounů pro humanitární a rozvojové projekty po celém kontinentu. Do roku 2021 hodlá institut vyškolit přibližně 150 studentů. Financování od partnerů UNICEF poskytne bezplatnou výuku první skupině 26 studentů z celé Afriky.

© UNICEF
© UNICEF

“V Malawi pevně věříme, že osvojení moderních technologií, jako jsou drony a pokročilé analýzy dat, nám pomohou lépe sloužit našim dětem. Jsme hrdí na to, že můžeme na takovém projektu spolupracovat právě s UNICEF,“ řekl James Chakwera, ředitel odboru civilního letectví v Malawi.

Osnovy byly vyvinuty ve spolupráci s Virginia Polytechnic Institute a State University (Virginia Tech) v USA. Studijní program bude kombinovat teoretické a praktické znalosti pro výstavbu, testování a pilotování dronů.

© UNICEF
© UNICEF

Do roku 2022 bude institut v Lilongwe bezplatně pořádat dvouletý magisterský studijní program v oboru technologie dronů ve spolupráci s Malawi University of Science and Technology (MUST). Rovněž poskytne studijní plán, který vybuduje místní kapacitu a příznivý systém udržitelných obchodních modelů pro používání dronů v humanitární a rozvojové pomoci.

“Vznik institutu pro vývoj dronů odráží trvalý závazek univerzity Virginia Tech k realizaci technologie dronů a vzdělávání v této oblasti v Malawi a africkém regionu,” uvedl Kevin Kochersberger, docent na univerzitě Virginia Tech, který projekt povede. “Institut poskytne absolventům potřebné dovednosti pro práci s drony v různých odvětvích: od zemědělství přes zdravotnictví až po monitorování přírodních zdrojů."

© UNICEF
© UNICEF

Zahajovací třída pro vývoj dronů zahrnuje 16 studentů z Malawi a 10 z celé Afriky. Více než polovina studentů (55%) jsou ženy s vysokoškolským vzděláním v oblasti vědy, technologie nebo strojírenství. Druhá skupina zahájí své školení v polovině dubna 2020. Výzva k podávání přihlášek je otevřena do 26. ledna.

Tisk