Na Nový rok se v České republice narodilo 281 miminek

První miminko roku 2020 se narodilo na ostrově Fidži v Tichém oceánu.

Podle kvalifikovaného odhadu UNICEF se na Nový rok narodilo 392 078 novorozenců ve 190 zemích světa. 281 z nich přišlo na svět v České republice. 

“Začátek nového roku a zároveň nové dekády představuje příležitost zamyslet se nejen nad naší budoucností, ale také budoucností těch, kteří přijdou po nás,” uvedla ředitelka UNICEF Henrietta Fore. “Nový rok nám připomíná možnosti a potenciál každého dítěte, které se vydává na svou životní cestu, když dostane šanci na dobrý start.”

Jedno z prvních miminek roku 2020 je chlapeček, který se narodil 10 minut po půlnoci v nemocnici Nausori Maternity Hospital na Fidži.
Jedno z prvních miminek roku 2020 je chlapeček, který se narodil 10 minut po půlnoci v nemocnici Nausori Maternity Hospital na Fidži. © UNICEF/Chute

V České republice se na Nový rok podle kvalifikovaného odhadu UNICEF narodilo 281 dětí. Nejčastějšími jmény dětí narozených v Česku jsou podle České statistického úřadu Eliška a Jakub. Z populárních dívčích jmen následuje Anna a Adéla, z chlapeckých Jan a Tomáš.

Bohužel, v nejchudších zemích a krizových oblastech světa mnoho miminek žádné jméno nedostalo. V roce 2018 zemřelo 2,5 milionu novorozenců během prvního měsíce života; třetina z nich nezvládla ani první den života. Většina těchto novorozenců zemřela z příčin, kterým lze snadno předcházet, jako je předčasný porod, komplikace během porodu a infekce.

Za posledních třicet let došlo ke snížení úmrtnosti dětí do pěti let věku o více než polovinu. Tento pokrok se však netýká novorozenců. Děti, které v roce 2018 zemřely v prvním měsíci života, tvořily 47 % všech úmrtí mezi dětmi do pěti let.

Mezi první miminka roku 2020 patří také holčička, která se narodila ve zdravotnickém středisku ve městě Segou v centrální části Mali.
Mezi první miminka roku 2020 patří také holčička, která se narodila ve zdravotnickém středisku ve městě Segou v centrální části Mali. © UNICEF/Keïta

Cílem kampaně českého UNICEF Dobrý start do života je zabránit zbytečným úmrtím nejmenších dětí poskytnutím dostupné a kvalitní zdravotní péče pro každou maminku a každé miminko. Ta zahrnuje přítomnost kvalifikujícího ošetřujícího lékaře během porodu, dodávku pitné vody a elektřiny do zdravotnických zařízení, léky k prevenci a léčbě komplikací v průběhu těhotenství, během porodu a po porodu.

Pro každé miminko jsou při narození rozhodující čtyři ruce: ruce maminky, která dítě poprvé obejme, a ruce kvalifikovaného zdravotníka, který mu bezprostředně po narození poskytne nezbytnou péči a hygienu. Příliš mnoha maminkám a novorozencům se nedostává ani základní lékařská péče. Přítomnost vyškoleného zdravotníka přitom snižuje riziko komplikací u porodu až o 20 %.

Kompletní odhady počtu narozených dětí pro 190 zemích světa jdou k dispozici zde. Data byla získána ve spolupráci s World Data Lab. Odhady počtu dětí narozených 1. ledna 2020 vycházejí z poslední revize publikace OSN World Population Prospects (2019).  

Tisk