Okamžitá pomoc UNICEF po úderu hurikánu Dorian na Bahamách

UNICEF dodal humanitární pomoc pro 9 500 dětí a rodin zasažených hurikánem Dorian na Bahamách.

Nassau, 7. září 2019 – Dnes přistálo v Nassau letadlo převážející 1,5 tuny humanitární pomoci od UNICEF. Dodávka humanitárních pomůcek zahrnuje například 400 000 tablet na čištění vody, které pomohou zajistit přístup k bezpečné pitné vodě pro více než 9 500 dětí a rodin zasažených hurikánem Dorian. 

7. září přistálo na letišti v Nassau letadlo s humanitární pomocí od UNICEF.
7. září přistálo na letišti v Nassau letadlo s humanitární pomocí od UNICEF. © UNICEF/Noorani

Hurikán Dorian zasáhl odhadem 18 000 dětí v oblastech Abaco a Grand Bahama na Bahamách. Mnoho z nich naléhavě potřebuje humanitární pomoc. Minulý pátek se pracovníci UNICEF dokázali dostat do oblasti Abaco, která byla hurikánem nejvíce zasažená, kde byli svědky rozsáhlé devastace – školy a nemocnice se sesypaly k zemi, domy a silnice se zhroutily, auta a čluny visí na stromech.

Rozsáhlá devastace po úderu hurikánu Dorian.
Rozsáhlá devastace po úderu hurikánu Dorian. © UNICEF/Smialowski/AFP Services

Děti a rodiny, které přežily hurikán, ztratily své nejbližší a přišly o domov a živobytí," řekl Youssouf Abdel-Jelil, zástupce regionálního ředitele UNICEF pro Latinskou Ameriku a Karibik. „Pět dní po zasažení hurikánu je nezávadná pitná voda nyní to nejnaléhavější a nejcennější pro záchranu života, zejména pro matky s dětmi.“
Nedostatek nezávadné vody a hygienického zázemí vystavují děti a rodiny riziku přenosu infekčních onemocnění.

Úplný rozsah devastace stále není znám, ale podle počátečních odhadů byly silnice, přístavy a další možnosti dopravy částečně nebo zcela zničeny. Poškozená infrastruktura způsobuje, že je poskytování humanitární pomoci mimořádně náročné.

7. září 2019: Po úderu hurikánu Dorian byla Shirley Benemé se svou roční dcerkou Guyanou evakuována do vládního zařízení, které slouží jako útočiště pro zasažené rodiny.
7. září 2019: Po úderu hurikánu Dorian byla Shirley Benemé se svou roční dcerkou Guyanou evakuována do vládního zařízení, které slouží jako útočiště pro zasažené rodiny. © UNICEF/Moreno Gonzalez

UNICEF spolupracuje s vládou a partnery na co nejrychlejší distribuci humanitárních pomoci rodinám. Naši pracovníci na místě pomáhají zajistit přístup k pitné vodě a hygienickému zázemí, dodávají výživu nejzranitelnějším dětem, poskytují psychosociální podporu zasaženým rodinám a rozvíjí neformální vzdělávání, které  umožňuje dětem pokračovat ve školní docházce.

7. září 2019: 10letý Torres Sanvilla, který během hurikánu přišel o otce, mluví s pracovníkem UNICEF v prostorách střední školy v oblasti Abaco.
7. září 2019: 10letý Torres Sanvilla, který během hurikánu přišel o otce, mluví s pracovníkem UNICEF v prostorách střední školy v oblasti Abaco. © UNICEF/Moreno Gonzalez

Tisk