3 758 školních batohů symbolizuje pomníky na hrobech dětí, které v roce 2018 zemřely ve válkách

Zatímco se děti v mnoha částech světa vrací do školy, UNICEF bije na poplach a volá po větší ochraně dětí žijících ve válkách.

AKTUALIZOVÁNO, 8. září 2019 – Dnes byla v sídle OSN v New Yorku představena instalace školních batohů symbolizujících hroby dětí, které v roce 2018 zahynuly ve válečných oblastech. Děsivá podívaná zachycuje 3 758 školních batohů, z nichž každý představuje jeden zbytečně ztracený dětský život.

© UNICEF/Farber/Getty Images
© UNICEF/Farber/Getty Images

Symbolická výstava, která potrvá do 10. září, je poselstvím pro světové vůdce v době, kdy se děti v mnoha částech světa vrací do školy, jen několik dní před Valným shromážděním OSN. Jakmile bude výstava ukončena, školní batohy budou použity pro podporu vzdělávání dětí v nejchudších zemích a krizových oblastech světa.

Školní batohy UNICEF vždy byly symbolem naděje a šance na dětství,” řekla výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Fore. “Za pouhé dva týdny oslaví světoví vůdci na Valném shromáždění OSN 30. Výročí Úmluvy o právech dítěte. Tato výstava by jim měla připomenout, co všechno je v sázce.”

Podle nejnovější zprávy generálního tajemníka OSN v loňském roce zahynulo nebo bylo zraněno přes 12 000 dětí, což je nejvyšší číslo za posledních deset let. Jedná se pouze o ověřené případy – skutečná čísla jsou pravděpodobně mnohem vyšší.

© UNICEF/Farber/Getty Images
© UNICEF/Farber/Getty Images

V probíhajících konfliktech v Afghánistánu, Středoafrické republice, Somálsku, Jižním Súdánu, Sýrii, Jemenu a mnoha dalších zemí děti často platí za válku tu nejvyšší cenu. Pokračující používání výbušných zbraní, nálety, nášlapné miny, raketové útoky, minomety a dělostřelecká palba, to vše má na svědomí drtivou většinu dětských obětí v ozbrojených konfliktech.

Protože se tento týden mnoho dětí vrací do školy, chceme upozornit na tisíce dětí zabitých ve válkách, jejichž ztráta bude už navždy pociťována v jejich domovech, školách a komunitách po celém světě,” říká Henrietta Fore.  “Pozoruhodné pokroky v oblasti dětských práv v posledních 30 letech jasně ukazují, co všechno můžeme dokázat, pokud využijeme politickou vůli k ochraně dětí."

© UNICEF/Farber/Getty Images
© UNICEF/Farber/Getty Images
© UNICEF/Farber/Getty Images
© UNICEF/Farber/Getty Images

Každé šesté dítě na Zemi teď žije v oblasti války nebo ozbrojeného konfliktu

Ve válkách děti ztrácejí právo na zdraví, výživu i vzdělání. Děti, do jejichž životů zasáhl válečný konflikt, přišly ze dne na den o střechu nad hlavou, o přístup k pitné vodě a lékařské péči, o možnost chodit do školy. Válka je vyrvala z bezpečné náruče rodičů a vrhla je do světa, kam děti vůbec nepatří. Každé šesté dítě na Zemi teď žije v oblasti války nebo ozbrojeného konfliktu.

Již od samého počátku, kdy UNICEF po 2. světové válce pomáhal přežít dětem v Československu a dalších zemí Evropy, je naše poslání stejné: pomáhat tam, kde je situace dětí nejtíživější. Navzdory osobním rizikům proto pracovníci UNICEF zajišťují v terénu to nejdůležitější: pitnou vodu, výživnou stravu, bezpečné přístřeší, léky a prostředky pro ošetření zraněných. 

Šestiletý Yasin byl zraněn během útoku na rodnou vesnici v Myanmaru. Po příchodu do registračního centra ve městě Teknaf v Bangladéši byl ošetřen díky pomoci UNICEF, který školí místní zdravotníky a dodává mobilní nemocnice, léky a materiál.
Šestiletý Yasin byl zraněn během útoku na rodnou vesnici v Myanmaru. Po příchodu do registračního centra ve městě Teknaf v Bangladéši byl ošetřen díky pomoci UNICEF, který školí místní zdravotníky a dodává mobilní nemocnice, léky a materiál. © UNICEF/Nybo

Hlavní prioritou UNICEF v krizových situacích je co nejdříve obnovit zásobování pitnou vodou, ať už opravou infrastruktury, budováním nových zdrojů nebo prostřednictvím cisteren. Ve válečných konfliktech UNICEF zajišťuje registraci ztracených dětí a pomáhá s vyhledáváním jejich rodičů nebo příbuzných. UNICEF také školí místní zdravotníky a dodává mobilní nemocnice, léky a zdravotnický materiál pro ošetření zraněných. Dětem trpícím podvýživou UNICEF poskytuje terapeutickou stravu. Díky mobilním školám UNICEF mohou děti ve válkou rozvrácené zemi pokračovat ve školní docházce a získat tolik potřebné vzdělání a šanci na lepší budoucnost. UNICEF také vyjednává demobilizaci dětských vojáků a ve speciálních centrech pomáhá těmto dětem s návratem do normálního života, včetně možnosti získat kvalifikaci. Dětem poskytuje osvětu o nebezpečí nevybuchlé munice – učí dětí, jak miny rozpoznat a jak se jim vyhnout.

„Půl roku jsem byla pryč s vojáky, co mě odvezli,“ vysvětluje 13letá Marie v tranzitním centru Kananga v Kongu (DRC)..  „Tady je to lepší. Nejraději mám medvěda. Přes den ho nosím všude já a v noci drží za ruku on mne.“
„Půl roku jsem byla pryč s vojáky, co mě odvezli,“ vysvětluje 13letá Marie v tranzitním centru Kananga v Kongu (DRC).. „Tady je to lepší. Nejraději mám medvěda. Přes den ho nosím všude já a v noci drží za ruku on mne.“ © UNICEF/Tremeau

Pomoc v krizových oblastech je však stále obtížnější. Bez rychlé a dostatečné podpory nebude možné potravinovou pomoc, dodávky pitné vody a zdravotní péči v terénu zajistit všem potřebným dětem.

Pokud Vám to situace dovoluje, prosíme, pomozte dětem ve válce jakoukoliv částkou prostřednictvím tohoto formuláře

Lékař výživového centra nemocnice v hlavním městě Sanaa měří obvod paže dvanáctiletého chlapce, strádajícího těžkou akutní podvýživou, která zde postihla již 400 000 dětí. Od počátku konfliktu bylo v Jemenu zabito 6 000 dětí.
Lékař výživového centra nemocnice v hlavním městě Sanaa měří obvod paže dvanáctiletého chlapce, strádajícího těžkou akutní podvýživou, která zde postihla již 400 000 dětí. Od počátku konfliktu bylo v Jemenu zabito 6 000 dětí. © UNICEF/Huwais

Co můžeme za Váš příspěvek pořídit

156 Kč - Teplá přikrývka. Ve válečných konfliktech jsou teplé přikrývky mnohdy jediným prostředkem, jak ochránit děti před nepřízní počasí, zmírnit šok a zajistit jim alespoň dočasný pocit bezpečí. 

300 Kč - Očkování pro tuberkulóze, 3 balení vakcín pro 60 dětí. 

725 Kč - Souprava první pomoci pro mobilní zdravotnické týmy.

1 050 Kč - Tablety pro vyčištění 50 000 litrů vody.

2 051 Kč - Terapeutické mléko F-100 v prášku. 90 dávek pro nejmenší děti, které kvůli pokročilému stadiu podvýživy nemohou přijímat jinou stravu.

4 703 Kč - Škola v krabici - kompletní sestava učebních a vzdělávacích pomůcek umožní dětem pokračovat ve školní docházce v krizových situacích. Obsahuje vše potřebné pro 40 žáků a 1 učitele – knihy, sešity, tužky, pastelky, gumy, pravítka, křídy, třídní knihu, vysílačku, solární lampu a plechovku černé barvy, díky které se víko boxu promění v tabuli.

Devítiletý Jura stojí ve třídě školy v městečku Novotoškivské poblíž frontové linie nedaleko Luhansku. Budova školy byla zničena pěti dělostřeleckými granáty. „Chodil jsem do první třídy, zrovna jsem šel do školy. Byl jsem moc vyděšený," vzpomíná.
Devítiletý Jura stojí ve třídě školy v městečku Novotoškivské poblíž frontové linie nedaleko Luhansku. Budova školy byla zničena pěti dělostřeleckými granáty. „Chodil jsem do první třídy, zrovna jsem šel do školy. Byl jsem moc vyděšený," vzpomíná. © UNICEF/Morris VII Photo

Děkujeme všem, kterým není lhostejný osud dětí, jež se bez vlastní viny ocitly uprostřed válečné vřavy. 

Tisk