Dobrý start do života pro každé miminko

Během prvního roku života ve světě umírá celkem 2,6 milionu dětí. Drtivé většině těchto tragédií je přitom možné předejít.

Místo narození si nikdo z nás nevybral. Děti v chudých zemích čelí nebezpečí od prvních momentů života. Každý den na celém světě umírá 7 000 novorozenců. Narodili se na špatném místě, v extrémní chudobě, v oblastech, kde není dostupná ani základní zdravotní péče. Komplikace během těhotenství a porodu jsou ročně příčinou úmrtí přibližně 300 000 žen a dívek.

Během posledních tří desetiletí zaznamenal svět pozoruhodný pokrok ve snižování dětské úmrtnosti. Počet dětí, které zemřely před pátým rokem věku, se snížil více než o polovinu. Tento pokrok se však netýká novorozenců. Děti, které umírají v prvním měsíci života, tvoří 47 % všech úmrtí mezi dětmi do pěti let.

© UNICEF/Voronin
© UNICEF/Voronin

Dobrý start do života

Více než 80 % novorozenců, kteří zemřeli v roce 2018, zemřelo z příčin, kterým lze předcházet - na podvýživu, udušení, sepsi nebo banální infekce.

Zbytečným ztrátám dětských životů se dá zabránit vyškolením zdravotnického personálu, zajištěním pomůcek pro bezpečný a sterilní porod, správnou výživou a hygienou.

Cílem kampaně Dobrý start do života, kterou zahájil český UNICEF na jaře roku 2018, je předejít zbytečným úmrtím nejmenších dětí poskytnutím dostupné a kvalitní zdravotní péče pro každou maminku a každé miminko.  

Patronkou kampaně se stala Jitka Čvančarová. „O účinnosti programů UNICEF jsem měla možnost se přesvědčit na misích v Mali a v Bhútánu. Život je ten největší dar a věřím, že tato kampaň inspiruje k symbolickému darování života co nejvíce lidí, kteří smýšlejí stejně,“ uvedla herečka a vyslankyně UNICEF ČR. 

© UNICEF/Ayene
© UNICEF/Ayene

Kolik stojí záchrana dětského života

156 Kč - hřejivá vlněná deka, která miminku během prvních hodin a dnů života zajistí teplo, pohodlí a pocit bezpečí.

627 Kč – resuscitační sada pro novorozence, která obsahuje speciální zdravotnické pomůcky a léky pro záchranu života novorozence v krizových podmínkách

1 030 Kč – terapeutické mléko F-100 pro děti trpící podvýživou (12 balení, každé o hmotnosti 400g, pro výrobu 26 l mléka). Mléko obsahuje syrovátku, rostlinné tuky, sacharidy a celou řadu minerálů a vitaminů a je připravováno pouze pod dohledem vyškolených zdravotníků ve zdravotnických zařízeních

2 260 Kč - odborné zaškolení mobilního týmu zdravotníků, kteří zajišťují integrovanou péči v izolovaných a těžko dostupných oblastech. Součástí programu je také osvěta a podpora odpovědného rodičovství.

V UNICEF věříme, že by žádné dítě nemělo zemřít zbytečně.

Pokud s námi souhlasíte, přidejte se k nám a darujte dobrý start do života.

© UNICEF/Ayene
© UNICEF/Ayene

Děkujeme všem, kteří se rozhodli zachránit život jednoho nebo více miminek. 

Tisk