UNICEF pomáhá zraněným a osiřelým dětem po útocích na Srí Lance

Mezi oběťmi útoků na Srí Lance je 45 dětí, spousta zraněných dosud bojuje o své životy v nemocnicích a mnoho dětí přišlo o jednoho nebo oba rodiče.

Colombo, Srí Lanka, 23. dubna 2019 – UNICEF je hluboce šokován a zarmoucen násilím vůči rodinám a dětem shromážděným v kostelech a hotelech na Velikonoční neděli 21. dubna. Zástupci UNICEF vyjadřují hlubokou soustrast obětem a rodinám zasaženým těmito brutálními útoky.

Aktuální zprávy o dopadu útoků na děti a mladistvé stále přicházejí, ale již nyní víme, že 45 dětí bylo při útocích zabito a spousta zraněných bojuje o své životy na jednotkách intenzivní péče po celé zemi. Mnoho dětí přišlo o jednoho nebo oba rodiče a nespočet jich bylo svědky šokujícího a nesmyslného násilí.

UNICEF úzce spolupracuje s vládními partnery na shromažďování spolehlivých informací o situaci zasažených dětí a mladistvých.

Pracovníci UNICEF jsou v tuto chvíli na místě a okamžitě reagují na aktuální potřeby místních dětí:

  • dodávají nezbytné zdravotnické potřeby do nemocnic, ve kterých jsou děti hospitalizovány,
  • poskytují finanční a technickou pomoc při vyhledávání rodin dětí, které byly kvůli útokům odloučeny od rodičů, a při péči o děti, které své rodiče ztratily,
  • zajišťují okamžitou psychosociální podporu dětem a rodinám, které byly touto tragédií zasaženy,
  • podporují místní Ministerstvo zdravotnictví a místní Ministerstvo pro otázky žen a dětí při sběru dat a zajišťují prioritu pro děti a mladistvé

UNICEF násilí na Srí Lance jednoznačně odsuzuje. Žádné dítě by nemělo zažít takové utrpení a ztrátu rodičů. Každé dítě má právo na bezpečnost a ochranu.

Pracovníci UNICEF na Srí Lance.
Pracovníci UNICEF na Srí Lance. © UNICEF/Noorani

Tisk