Cyklón Kenneth - další ničivá bouře zasáhla Mosambik

25.4 2019, Mosambik: 5 týdnů po dopadu ničivé cyklony Idai byla zasažena severní část země další katastrofou. Cyklón Kenneth dopadl na pevninu rychlostí větru 220 km/h a přináší s sebou velmi silné srážky. Pracovníci UNICEF na místě momentálně zajišťují dodávky okamžité humanitární pomoci. Dvě takto silné bouře zasáhly Mosambik poprvé v historii.

AKTUALIZOVÁNO 27. dubna 2019 - Cyklón Kenneth odstranil z mapy Mosambiku celé vesnice. Ulice se proměnily v řeky, zničené silnice připomínají vodopády. To vše sotva měsíc po úderu tropické bouře Idai, která si vyžádala přes 900 obětí na životech. Povodně a sesuvy půdy nyní ohrožují životy 368 000 dětí. Déšť sílí. Jsou očekávány velmi vysoké srážky (až dvojnásobné než při dopadu cyklóny Idai). Podle prvních odhadů bylo např. na ostrově Ibo v provincii Cabo Delgado zničeno až 90 % domů. Potřeby na místě jsou obrovské. 

Pokud Vám to situace dovoluje, pomoci můžete jakoukoliv částkou prostřednictvím tohoto formuláře

Děkujeme!

©UNICEF/Tayobe
©UNICEF/Tayobe 26.4.2019, zničená základní škola v provincii Cabo Delgado

Po úderu cyklóny Idai je v Mosambiku hlavním problémem cholera. Akutní průjmové onemocnění je způsobeno kontaminovanou vodou. Neléčená cholera může zabíjet již během několika hodin. Největší riziko představuje pro děti. Dosud bylo potvrzeno 1 052 výskytů této nemoci. UNICEF a WHO  doručily do Beiry 900 000 vakcín proti choleře. Rozsáhlá očkovací kampaň bude zahájena v nejbližších dnech.

1,5 milionů dětí v Mosambiku, Malawi a Zimbabwe potřebuje okamžitou humanitární pomoc po zásahu tropické bouře Idai. Cyklóna zasáhla téměř 3 miliony lidí. Jedná se o nejhorší přírodní katastrofu, která zasáhla jižní Afriku v posledních dvaceti letech. 

© UNICEF/de Wet
© UNICEF/de Wet 1. 4. 2019, Mosambik, Beira: 11letá Leonora a 12letá Olga ve školní třídě, kterou připravila o střechu tropická bouře Idai. Cyklóna těžce poškodila celou školu. Vyučování zde bylo částečně obnoveno 27. března.
© UNICEF/de Wet
© UNICEF/de Wet Nyní je v Mosambiku hlavním problémem cholera. K dnešnímu dni je v Mosambiku potvrzeno 1 052 případů cholery.

Tropická bouře Idai, která přinesla silné deště a vítr až o rychlosti 170 km/h, udeřila na přístavní město Beira (čtvrté největší město v Mosambiku) ve čtvrtek 14.3.2019. Za sebou zanechala 500 000 obyvatel bez elektřiny, 11 000 zcela zničených domů, 2 600 zničených školních tříd a 39 zdravotnických center. Vážně poškozený je také sklad UNICEF, kde byla připravena humanitární pomoc pro distribuci po dopadu bouře.

Mosambiku, který bouře zasáhla nejvíce, potřebuje humanitární pomoc 1,8 milionů lidí, z toho 1 milion dětí. Ve městě Beira je rozvrácena veškerá infrastruktura a některé části města jsou pod vodou, která nemá kam odtékat. Záplavy zničily úrodu těsně před sezónou sklizně, až 50 % roční úrody v Mozambiku bylo ztraceno. 

Malawi zasáhla bouře více než 869 000 lidí, z toho 443 000 dětí. Přes 85 000 lidí přišlo o své domovy. 

Zimbabwe byly ohroženy životy více než 270 000 lidí, z toho 135 000 dětí

© UNICEF/de Wet
© UNICEF/de Wet 2. 4. 2019, Mosambik: UNICEF a WHO doručily do Beiry 900 000 vakcín proti choleře.

UNICEF ve všech těchto zemích pracuje trvale a snaží se bez prodlení reagovat na silné srážky a záplavy, které bouři provází. Postižené děti a jejich rodiny potřebují nezávadnou pitnou vodu, zdravotnické potřeby a nouzové přístřeší. „Víme, že nadcházející hodiny a dny jsou kritické a UNICEF bude i nadále pracovat 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na podporu těch, kteří to nejvíce potřebují,“ shrnuje pomoc v terénu James Elder, zástupce UNICEF pro Východní a Jižní Afriku. 

© UNICEF/Juskauskas
© UNICEF/Juskauskas 14. 3. 2019, vesnice Malekeza, Malawi

Bouře v zasažených oblastech také zlikvidovala veškerou úrodu a zásoby pitné vody. Domy i silnice jsou pod vodou, armáda a další organizace tak musí lidem pomáhat především ze vzduchu. Z dlouhodobějšího hlediska je velkým rizikem také vypuknutí epidemie cholery, tyfu nebo akutních respiračních infekcí v důsledku koncentrace osob v evakuačních centrech a snížené možnosti hygieny.

© UNICEF/de Wet AFP-Services
© UNICEF/de Wet AFP-Services 20. 3. 2019, město Beira, Mosambik.
© UNICEF/Prinsloo
© UNICEF/Prinsloo 24. 3. 2019, město Beira, Mosambik.

Dodávky UNICEF zahrnují tisíce balíčků orální rehydratační soli, antibiotik, mobilních toalet a stovek lůžek ošetřených insekticidy.

© UNICEF/de Wet AFP-Services. Malý Emmanuel se snaží pomáhat při odklízení trosek zničeného domu jeho rodiny.
© UNICEF/de Wet AFP-Services. Malý Emmanuel se snaží pomáhat při odklízení trosek zničeného domu jeho rodiny. 21. 3. 2019, město Beira, Mosambik.
© UNICEF/Juskauskas, Kunje & Chipukunya
© UNICEF/Juskauskas, Kunje & Chipukunya 14. 3. 2019, město Marka na hranici Malawi a Mozambiku.

„Po katastrofě jako jsou tyto záplavy je prioritou UNICEF pomoci dětem a rodinám, které ztratily své domovy a žijí v evakuačních centrech nebo s jinými rodinami ve svých komunitách,“ řekl zástupce UNICEF v Malawi Johannes Wedenig. „Máme připravené nouzové zásoby v oblastech Malawi, které bývají pravidelně zasaženy přírodními pohromami, což nám nyní umožnilo rychle reagovat, abychom uspokojili bezprostřední potřeby lidí pro přežití.“

Pokračující deště spojené s cyklonem Kenneth však humanitární pomoc komplikují, protože přístup k postiženým komunitám je omezený. Mnoho rodin stále postrádá základní potraviny, vodu a hygienická zařízení. Záplavy rovněž znemožňují vzdělávání tisíců dětí.

Za 725 Kč lze pořídit soupravu první pomoci, která obsahuje základní léky, zdravotnický materiál a další pomůcky pro léčbu běžných onemocnění a menších poranění. 

Za 1050 Kč lze pořídit 10 000 tablet na čištění vody, které zajistí 50 000 litrů pitné vody.

Za 4703 Kč lze pořídit školu v krabici, která v krizových situacích umožní dětem pokračovat ve školní docházce. Obsahuje celkem 42 druhů pomůcek pro 40 žáků a učitele, které vystačí pro výuku minimálně na dobu 3 měsíců. 

Pomoci můžete jakoukoliv částkou prostřednictvím tohoto formuláře

Děkujeme!

Některé oblasti, jako tato vesnice Malekeza v Malawi, byly po tropické bouři Idai zcela zaplaveny. Jak je vidět z fotografie, záplavám odolaly pouze dva objekty, zbytek vesnice bouře srovnala se zemí.

© UNICEF/Phwitiko
© UNICEF/Phwitiko 15. 3. 2019, oblast Chikwawa, Malawi

Základní škola Chagambatuka Primary School v oblasti Chikwawa v Malawi byla transformována na evakuační centrum pro lidi, kterým bouře vzala střechu nad hlavou

© UNICEF/Phwitiko
© UNICEF/Phwitiko 17. 3. 2019, oblast Chikwawa, Malawi

Pracovník UNICEF zjišťuje situaci 12letého Yohane Gasiano v evakuačním centrum v Chikwawa v Malawi.

© UNICEF/Gumulira
© UNICEF/Gumulira 19. 3. 2019, oblast Chikwawa, Malawi

UNICEF v úterý 19. března dodal a spolu s místními organizacemi instaloval mobilní toalety v táboře Namitcheni v Malawi. 

 

Tisk