UNICEF zachraňuje životy těch nejmenších

UNICEF zachraňuje životy těch nejmenších dětí. Jedním z nich je také tříletý Pierre ze Středoafrické republiky.

Středoafrická republika patří k nejchudším a nejméně rozvinutým zemím na světě. Dlouhodobý konflikt a extrémní chudoba v zemi ohrožují především životy dětí. Letos v září bylo ze svých domovů vysídleno téměř 643 000 lidí, z nichž nejméně polovina jsou děti. Přes 573 000 lidí odešlo hledat útočiště do sousedních zemí.

Spolu s extrémně omezeným přístupem ke zdravotní péči, bezpečné vodě a hygienickým zařízením představuje vynucený přesun vysoké riziko dětské podvýživy.

„Tato krize se odehrává v jedné z nejchudších a nejméně rozvinutých zemí ve světě, a také v jedné z nejnebezpečnějších pro humanitární pracovníky. Podmínky pro děti jsou zoufalé,“ říká Christine Muhigana, zástupkyně UNICEF ve Středoafrické republice.

Dvě ze tří dětí ve Středoafrické republice potřebují humanitární pomoc. Jedno ze čtyř dětí ztratilo střechu nad hlavou. Boje a jejich důsledky bezprostředně ohrožují každé desáté dítě. Vyzáblá tělíčka dětí, která mají dost štěstí na to, aby se dostala do jediné dětské nemocnice v zemi, křičí hladem. Některé z nich však už sílu křičet nemají.

Kojenecká úmrtnost je zde druhá nejvyšší na světě. Téměř polovina populace v zemi nemá přístup k pitné vodě. Tři čtvrtiny nemají základní hygienická zařízení. Do základní školy nechodí až 70 procent dětí. V současnosti zde je více lidí žijících v extrémní chudobě než před deseti lety.

Jedním z dětí, které platí vysokou cenu za místo, kde se narodily, je také tříletý Pierre.

Tříletý Pierre musel podstoupit léčbu akutní podvýživy.
Tříletý Pierre musel podstoupit léčbu akutní podvýživy. ©UNICEF/Donaig Le Du

Jeho matka po porodu zemřela, a o Pierra se tak stará jeho otec Prosper. Kvůli válečnému konfliktu rodina nemá dostatek obživy. V červenci roku 2018 Pierrova váha začala povážlivě klesat, ve 3,5 letech věku Pierre vážil pouhých 9 kilogramů. Prosper se bál o život syna, proto se s Pierrem v náručí pěšky vydal do 12 km vzdáleného zdravotnického zařízení. „Cestou jsem se modlil,“ vzpomíná Prosper.
„Nevěděl jsem, jestli stihnu Pierra donést do nemocnice, dokud je naživu. I kdybych to stihl, bál jsem se, že Pierre to nezvládne.“

Konečně se dostali do nemocničního zařízení, které je podporováno UNICEF. „Překvapilo mě, že lékaři se okamžitě po našem příchodu začali věnovat mému dítěti.“ V dalších dnech se Pierrův stav nelepšil. Lékaři se obávali, že zemře, proto Pierra poslali do jediné dětské nemocnice v zemi. Zde podstoupil Pierre týdenní léčbu akutní podvýživy, při níž se lékaři snažili stabilizovat jeho váhu.

V dalších dnech se Pierrův stav nelepšil. Lékaři se obávali, že zemře.
V dalších dnech se Pierrův stav nelepšil. Lékaři se obávali, že zemře. ©UNICEF/Donaig Le Du

Výživná arašídová pasta Plumpy'Nut, kterou poskytuje UNICEF, pomohla dítěti zesílit a Pierre se zase začal usmívat. 

Po deseti dnech pečlivé a nepřetržité péče se Pierre mohl vrátit domů. „Od té doby, co jsme opustili nemocnici, chodíme na pravidelné kontroly váhy do nejbližšího zdravotnického centra. Na každý týden dostáváme Plumpy'Nut. Opravdu se mi ulevilo.“ Strach o život syna se pomalu vytrácí, Prosper může začít doufat v budoucnost pro malého Pierra: „Chci poslat Pierra do školy. To by mi udělalo radost. Jsem šťastný, když vidím, že je Pierre zase zdravý.“

Výživná arašídová pasta Plumpy'Nut, kterou poskytuje UNICEF, pomohla dítěti zesílit.
Výživná arašídová pasta Plumpy'Nut, kterou poskytuje UNICEF, pomohla dítěti zesílit. ©UNICEF/Donaig Le Du

„Děti ve Středoafrické republice potřebují pozornost a pomoc hned teď, a budou ji potřebovat i do budoucna,“ říká Christine Muhigana, zástupkyně UNICEF ve Středoafrické republice.

Děkujeme za Vaši pomoc, díky které můžeme zachraňovat životy dětí, jako je Pierre.

Pokud Vám situace dovoluje pomoci zachránit životy podvyživených dětí ve Středoafrické republice, můžete tak učinit jakoukoli částkou prostřednictvím 
tohoto formuláře.

Tisk