Děti Rohingů v Myanmaru

Děti Rohingů žijí v uprchlických táborech ve státě Rakhine v Myanmaru už šest let. Přestože Rohingové v této oblasti žijí po celé generace, nemají žádnou státní příslušnost. Etnické konflikty je vyhnaly z domovů a ztratili také zdroj obživy.

V důsledku podvýživy každé druhé dítě ve věku do 5 let zaostává, téměř 30 % dětí nechodí do školy, 42 % domácností nemá přístup k pitné vodě. Více než 360 000 dětí potřebuje humanitární pomoc.  

Je dobře, že se svět zabývá situací Rohingů v Bangladéši. Nesmíme ale přitom přehlédnout poslední ze zapomenutých: Rohingy, kteří v Myanmaru zůstávají,“ upozorňuje Pavla Gomba, ředitelka UNICEF ČR, která v říjnu navštívila uprchlický tábor Baudupha, v němž z celkových 4 822 obyvatel tábora děti tvoří celou polovinu. 

UNICEF působí v myanmarském státě Rakhine, odkud pochází většina Rohingů, již od roku 2000. Celkem 22 místních a mezinárodních pracovníků zde zajišťuje terénní programy v oblasti zdravotní péče, výživy, vody a hygieny, vzdělání a ochrany dětí.

V první polovině roku 2018 získalo v Myanmaru díky programům UNICEF:

  • 55 115 obyvatel přístup k pitné a užitkové vodě
  • 38 538 dětí a žen přístup ke zdravotní péči
  • 23 984 dětí ve věku 3–17 let přístup ke vzdělávání

Všechny děti, bez ohledu na původ, etnickou příslušnost, pohlaví, náboženství či jazyk, mají právo na podporu a ochranu.

A zatímco se naděje světového společenství soustředí na realizaci doporučení poradní komise ze srpna 2017, která navrhla dlouhodobá, systémová řešení situace Rohingů, UNICEF již nyní každý den pracuje na zajištění podpory, která umožňuje přežití co největšího počtu dětí a dává jim šanci na lepší budoucnost.

Dětství je nenahraditelné. Nelze jej odložit nebo dohnat někdy později, až se podmínky zlepší – děti v Myanmaru potřebují naši pomoc právě teď,“ říká Pavla Gomba.

Pomozte dětem Rohingů zasláním jakékoli částky na účet 11771177/0300 s variabilním symbolem 821.

  • Za 364 Kč můžeme pořídit nepromokavou plachtu z odolného plastu o rozměrech 4x5 m. 
  • Za 723 Kč můžeme pořídit 75 balení terapeutické výživy Plumpy‘Nut® pro léčbu akutní podvýživy. 
  • Za 1081 Kč můžeme pořídit krizový balíček hygienických potřeb pro pětičlennou rodinu.

Děkujeme.

©UNICEF/Sirman
©UNICEF/Sirman
©UNICEF/Sirman
©UNICEF/Sirman

Tisk