Tsunami v Indonésii: situace je horší, než se čekalo

AKTUALIZACE, 5. října 2018 – Bilance dosavadního počtu obětí zemětřesení a následné vlny tsunami z minulého pátku je 1 424 mrtvých a několik tisíc raněných, 70 000 lidí přišlo o své domovy. Očekává se však, že kvůli zničené infrastruktuře bude počet obětí ještě stoupat, dosud se záchranným týmům totiž nepodařilo dostat do všech odlehlých oblastí.

Ve městě Palu, kde ztratila střechu nad hlavou polovina jeho obyvatel, byly ve čtvrtek obnoveny dodávky elektřiny a opět otevřeny některé obchody. Kvůli všudypřítomným troskám je však stále velmi těžké distribuovat na postižená místa jakoukoliv pomoc. Město Donggala, které nemá momentálně přístup po pozemních komunikacích, dostává humanitární dodávky po moři – indonéské námořnictvo dopravuje pitnou vodu, rýži, terapeutickou stravu, dětské pleny, oblečení a další životně důležité potřeby.

UNICEF od prvních hodin pracuje na vyhledávání ztracených dětí a jejich spojování s rodinami a zajišťuje dodávky potravin a pitné vody. Rovněž poskytuje psychosociální pomoc dětem, které jsou zasaženy prožitým traumatem. Jednou z priorit je jejich navrácení do škol – zemětřesení zničilo na 1000 školních budov. 

Lidé, kteří při úderu tsunami přišli o střechu nad hlavou, nalezli dočasné útočiště ve stanech dodaných UNICEF.
Lidé, kteří při úderu tsunami přišli o střechu nad hlavou, nalezli dočasné útočiště ve stanech dodaných UNICEF. ©UNICEF/Wilander
Zaki, 8 let, který během tsunami utrpěl zranění, mohl být díky soupravě první pomoci od UNICEF neprodleně ošetřen místním sociálním pracovníkem.
Zaki, 8 let, který během tsunami utrpěl zranění, mohl být díky soupravě první pomoci od UNICEF neprodleně ošetřen místním sociálním pracovníkem. ©UNICEF/Wilander
Ve stanu UNICEF probíhá také program psychosociální podpory pro děti postižené tsunami v Palu na ostrově Sulawesi.
Ve stanu UNICEF probíhá také program psychosociální podpory pro děti postižené tsunami v Palu na ostrově Sulawesi. ©UNICEF/Wilander

1.10.2018 - Páteční zemětřesení a následná vlna tsunami na indonéském ostrově Sulawesi si vyžádala nejméně 832 obětí, jejich počet však stále stoupá. Nahlášeno je také 580 zraněných a 29 lidí se pohřešuje.

Místní pracovníci UNICEF bezprostředně po katastrofě zahájili přímo v postižených oblastech humanitární operaci na pomoc dětem a jejich rodinám. Amanda Bissex, zástupkyně UNICEF v Indonésii, situaci popisuje takto: "Děti v Palu, Donggala a dalších postižených oblastech na ostrově Sulawesi naléhavě potřebují pomoc. Mnoho z nich ztratilo své blízké i domovy – vše, co doposud tvořilo jejich život. UNICEF zde právě teď dělá vše, co je v našich silách, abychom v této mimořádné situaci reagovali na okamžité potřeby dětí a jejich rodin." Situace v terénu je dosti nepřehledná, stále probíhá zjišťování rozsahu škod a konkrétních potřeb, již nyní však je zapotřebí dodatečné finanční podpory na následující programy:

  • Vyhledávání ztracených dětí a spojování rodin. Počet dětí, které byly odtrženy od svých rodin, nelze přesně určit, je však jasné, že číslo je velmi vysoké. V současnosti až 43 % dětí v Indonésii žije v chudobě a situaci komplikuje i fakt, že jen třetina dětí mladších 5 let byla po narození řádně registrována – není proto možné přesně určit počet dětí, které se ztratily svým rodinám.    
  • Potraviny pro ty nejmenší a nejzranitelnější. Mnoho dětí v Indonésii je vážně podvyživených, a to už nyní, katastrofa jejich stav ještě zhoršila. UNICEF proto úzce spolupracuje s místním ministerstvem zdravotnictví na distribuci výživové pomoci těm nejmenším a také intenzivně pomáhá kojícím matkám a přeživším.  
  • Pitná voda – jen tak se dá zabránit šíření nebezpečných nemocí a udržet základní úroveň hygieny obyvatel. Přístup k pitné vodě byl na ostrově Sulawesi obtížný už před zemětřesením – to nyní navíc poničilo velkou část vodovodní sítě. UNICEF plánuje rozmístit v postižených oblastech mobilní čističky vod. 
  • Psychická pomoc traumatizovaným dětem. Psychosociání podpora v krizových situacích je podle našich dlouhodobých zkušeností klíčová – dětem musí být co nejdříve poskytnut nový domov a také možnost vrátit se do školy, jen tak dostanou šanci se z katastrofy vzpamatovat. 

Podle posledních zpráv přišlo při zemětřesení a následném tsunami o své domovy na 16 tisíc lidí, vážná je kvůli poničeným komunikacím i dopravní situace. Oblasti Palu a Donggala zůstávají bez elektřiny, což značně komplikuje práci nemocnicím, které léčí raněné. 

Počet mrtvých a raněných stále roste, stejně jako počet lidí bez domova – proto je potřeba jednat co nejrychleji. 

Prosíme, pomozte dětem a jejich rodinám na Sulawesi zasláním jakékoli částky na účet 11771177/0300 s variabilním symbolem 822.

Co můžeme za Váš příspěvek pořídit?

  • 156 Kč - hřejivá deka - Zajistěte dětem teplo a pohodlí s pomocí vlněné termální deky. UNICEF dodává tyto deky do nemocnic, uprchlických táborů a dětských krizových center jako součást humanitární pomoci. Bezprostředně po katastrofě bývá deka jediným prostředkem, jak dětem poskytnout alespoň zdánlivý pocit bezpečí.
  • 553 Kč – 5 000 tablet na čištění vody - V krizové situaci je první prioritou zajistit nezávadnou vodu pro pití, přípravu jídel a osobní hygiene. 1 tableta stačí k vyčištění 4 – 5 litrů vody.
  • 708 Kč - souprava první pomoci - Kompletní souprava nejdůležitější výbavy každého komunitního zdravotníka, vhodná pro základní zdravotní péči ve zdravotnickém centru i pro terénní zdravotníky v průběhu naléhavých krizových situací.

Děkujeme!

©AFP PHOTO/Bay ISMOYO
©AFP PHOTO/Bay ISMOYO

©UNICEF/Tirto.id/@Arimacswilander

© UNICEF/Wilande

Tisk