UNICEF se připravuje na úder supertajfunu na Filipínách

UNICEF před příchodem jedné z nejsilnějších tropických bouří zajistil krizové zásoby vody, jídla, hygienických potřeb a další pomoci pro 12 500 rodin. Tajfun, který má podle posledních modelů zasáhnout severní část nejhustěji obydleného filipínského ostrova Luzon, ohrožuje nejméně 4,3 milionu lidí, z nichž téměř polovinu tvoří děti.

K pevnině by měla bouře, jejíž síla se blíží katastrofickému tajfunu Hajan z listopadu 2013, dorazit v sobotu 14. září v časných ranních hodinách středoevropského času. V nárazech může vítr dosahovat rychlosti 255 km/h, což odpovídá nejsilnější kategorii, tzv. supertajfunu. Rozsah škod u těchto bouří bývá v obydlených oblastech katastrofální a následné záplavy a sesuvy půdy mohou připravit o život až několik tisíc lidí – před pěti lety zemřelo při tajfunu Hajan jen na Filipínách více než 5 200 lidí.

„Nejvíce ohrožené jsou při humanitárních katastrofách děti. UNICEF proto úzce spolupracuje s místními úřady a dobrovolníky a jsme připraveni dětem poskytnout veškerou potřebnou pomoc. Apelujeme také na ohrožené komunity, především rodiny s dětmi a těhotné ženy, aby se bezpodmínečně řídily pokyny záchranářů a evakuovaly se do bezpečí,“ uvádí ředitelka UNICEF na Filipínách Lotta Sylwander.  

UNICEF na Filipínách pracuje trvale. Právě teď máme v ohrožených lokalitách místní i mezinárodní pracovníky a jsme schopni okamžitě distribuovat pitnou vodu, hygienické potřeby, léky, výživu a další krizovou pomoc pro 12 500 rodin. Pokud se ale naplní nejhorší obavy, pomoci bude zapotřebí mnohem více. Český UNICEF v takovém případě ještě v sobotu dopoledne vyhlásí na pomoc dětem na Filipínách humanitární sbírku.
 

Očekávaný dopad supertajfunu Mangkhuk

<i>Zdroj: <a href="https://www.facebook.com/NDRRMC/">NDRRMC</a></i>
Zdroj: NDRRMC

Fota výše: Děti evakuované z nejohroženějších oblastí v jednom z provizorních středisek v provincii Ilocos Norte. (© UNICEF/Maitem)

Tisk