Český UNICEF pomáhá miminkům ve Rwandě

Budete překvapeni, jak málo někdy stačí k záchraně dětského života.

„Když se Mutarere narodil, vážil necelých 800 gramů. Byl jen o málo větší než moje dlaň,“ vysvětluje matka sedící nejblíž dveřím propouštěcí místnosti v nemocnici Kibagabaga v rwandském hlavním městě Kigali. Chlapečka, který právě oslavil první měsíc života, přitom bezděky pevně tiskne v náručí. „Tak jsem se bála, aby přežil! Jsem moc šťastná, že už váží skoro dvě kila a dnes můžeme jít domů.“ Jako by tušil, o čem je řeč, Mutarere se pozorně dívá na všechny okolo. Když jej matka přivine, široce se usměje, jak to umějí jenom ta nejmenší – a spokojená – miminka.

© UNICEF/Pavla Gomba

Ačkoliv se situace dětí ve Rwandě za poslední roky výrazně zlepšuje, úroveň péče o těhotné ženy a nejmenší děti za vyspělými zeměmi stále zaostává – novorozenecká úmrtnost je zde 30krát vyšší než v ČR, z tisíce narozených dětí jich 50 umírá zbytečně.

Důvod? Mezi jinými špatná dostupnost zdravotnických zařízení – dojezdová doba sanitky je v některých oblastech až dvě hodiny –  a nedostatek financí na nákup nového vybavení porodnic a na mzdy zdravotnického personálu. „Všechny tady pracujeme na směny, často je to velmi vyčerpávající, máme volno jen jediný den v týdnu,“ říká Valentine Kabahore, hlavní sestra v nemocnici Kibagabaga. „Musíme hodně improvizovat, například pro nedonošené děti nemáme dostatečně malé dýchací trubice, chybí i inkubátory, takže když je dětí více, střídáme je po několika hodinách nebo dvě, někdy i tři děti musí ležet v jednom inkubátoru. Stejně tak se stává, že jedno porodní lůžko sdílejí dvě matky najednou.“

© UNICEF/Pavla Gomba

V téměř 12milionové Rwandě je akutní nedostatek zdravotnického personálu: na jednoho lékaře v průměru vychází 28 tisíc pacientů. Navíc plat kvalifikovaného lékaře v okresní nemocnici je v přepočtu zhruba 6 tisíc korun, ceny jídla a služeb jsou přitom velmi podobné těm v ČR. Kvůli na místní poměry vysokým cenám musí většina lékařů a zdravotníků při práci používat zastaralé a nevyhovující vybavení, a tak každý rok umírá ve Rwandě 24 000 dětí na podvýživu, respirační infekce a právě komplikace při narození.

Velká část zdravotníků ve Rwandě také stále nemá dostatečné znalosti a zkušenosti k tomu, aby se dokázali adekvátně postarat například o předčasně narozené děti nebo zvládli komplikace při porodu. Předčasně narozené děti přitom tvoří až 38 % všech narozených dětí ve Rwandě. A ze všech zemřelých ve rwandských nemocnicích je až
41 % novorozenců.

Nemocnice Kibagabaga však není žádnou výjimkou: podobná situace panuje například v okresní nemocnici ve městě Nyanza, kterou v rámci mise UNICEF v březnu minulého roku navštívila i spisovatelka a novinářka Barbara Nesvadbová. Nemocnice v Nyanze má 159 lůžek s průměrnou obsazeností 105 až 120 %. Takto popisuje Barbara Nesvadbová své dojmy z návštěvy: „Po cestě do nemocnice s porodnicí v Nyanze mě pracovník UNICEF Muthu upozorňuje na nedostatek pediatrů, na velice malý počet vyškolených gynekologů, na fakt, že rodit v nemocnici je vlastně převeliký úspěch, protože stihnout cestu přes kopce je pro gravidní maminku často nesnadné. Muthu také zmiňuje fakt, že pro celou Rwandu funguje jeden jediný neonatolog. Porodnice na mě nepůsobí příliš důvěryhodně. Lůžka jsou potrhaná. Světla na dvou operačních sálech slepená leukoplastí, z osmi žárovek svítí dvě. Nástroje jsou zrezlé, namočené do nějaké velmi prazvláštní desinfekce. Jak postupovat při ošetření závažnějších případů je papír A4, přichycený na zdi spínacím špendlíkem… V myšlenkách mi dochází, že na tomto místě bych nechtěla řešit ani zarostlý nehet.“

© UNICEF/Laurent Rusanganwa

Situace se ale pomalu mění i díky pomoci z České republiky. Výtěžek z loňské kampaně pomohl vybavit dětská oddělení nemocnic v deseti regionech země a také zajistit odborná školení zdravotnického personálu v oblasti předporodní i poporodní péče.

„Když dnes do Rwandy přijedou naši partneři a novináři z Česka, vidí především chudobu. Já ale díky tomu, že se do této země vracím během 15 let už poněkolikáté, mohu dosvědčit obrovský pokrok: dětská úmrtnost se tady snížila o téměř 70 procent, žen dnes během porodu umírá pětkrát méně. Důležité je také propojení s dalšími programy zaměřenými na odpovědné rodičovství, osvětu a vzdělání dívek," shrnuje výsledky české pomoci Pavla Gomba, ředitelka UNICEF ČR.

© UNICEF/Pavla Gomba

Přidejte se i vy!

Právě probíhající kampaň Dobrý start do života, kterou spustil český UNICEF na konci dubna a jejíž patronkou se stala i těhotná herečka Jitka Čvančarová, nám umožní v této důležité pomoci pokračovat: výtěžek z kampaně bude použit na zlepšení dostupnosti zdravotní péče, odborného personálu i další vybavení rwandských porodnic.    

Chcete-li i Vy přispět k tomu, aby žádné miminko na světě nemuselo zemřít z důvodů, kterým je možné zabránit, zašlete jakýkoliv příspěvek prostřednictvím tohoto formuláře.

Více informací o kampani najdete na dobrystartdozivota.cz.
 

Na cestě po střední Rwandě

Podívejte se zblízka na běžný život ve rwandské metropoli, inovativní školky UNICEF na čajových plantážích nebo na ambiciózní ekologické projekty, které bychom mohli Rwandě závidět i my v ČR.
Záznam oblíbeného cestovatelského pořadu Na cestě, který se v premiéře vysílal 30. května na ČT2, 
najdete právě teď v archivu ČT.

Tisk