UNICEF s pomocí místních bojuje s nákazou eboly v Kongu

KINSHASA, 23. května 2018 – V provincii Equateur v Demokratické republice Kongo vypukla už devátá epidemie eboly v historii země, a to v oblasti vzdálené asi 100 km na severozápad od hlavního města provincie Mbandaky. UNICEF společně s tamní vládou nyní intenzivně pracuje na co nejrychlejším zastavení šíření nákazy. Kromě týmu dvou lékařů, který UNICEF do provincie vyslal 10. května, na místě v současnosti působí i tým osmi pracovníků UNICEF zaměřený na prevenci v rámci komunit.

UNICEF v oblasti aktivně pomáhá už řadu let. Na základě předchozích zkušeností se proto kromě hygienických opatření soustředí rovněž na správnou komunikaci s obyvateli a na kontrolu dodávek vody, které se mohou stát snadným zdrojem nákazy. Místním zdravotnickým zařízením poskytl UNICEF na 45 kg dezinfekce, 50 kg mýdla, 28 tisíc tablet na čištění vody a 400 kg zdravotnických pomůcek. Na cestě do země je také 4 000 vakcín a 80 tun dalšího zdravotnického materiálu.

Do preventivních opatření se zapojily i stovky místních vyškolených dobrovolníků. V minulosti se totiž ukázalo, že nejdůležitějším nástrojem k zastavení šíření nákazy je podrobná informovanost veřejnosti. Pro rodiny s dětmi je nezbytně nutné vědět, jak nákaze účinně předcházet doma i na veřejných místech, zejména ve zdravotnických zařízeních a ve školách. Dobrovolníci tak místní obyvatele učí prostřednictvím rozhlasu, přednášek na tržištích nebo ve spolcích mladých. Také vylepují informační plakáty a rozdávají edukační letáky.

© UNICEF/Naftalin
© UNICEF/Naftalin

Aby byly od nákazy ochráněny především děti, jsou v desítkách škol instalovány dezinfekční stanice a školy si plošně pořizují také teploměry k průběžným kontrolám. Své prostory si také školy upravují tak, aby mohly být děti s podezřením na nemoc okamžitě izolovány od ostatních. 

„Uděláme všechno pro to, aby byly děti ve školách v bezpečí a aby nemuselo být přerušeno vyučování,“ říká Giafranco Rotigliano, zástupce UNICEF v Kongu. 

Podle Světové zdravotnické organizace si epidemie vyžádala už 19 mrtvých. Nakažených je podle oficiálních čísel na 39. Virus eboly byl poprvé izolován právěv Kongu, v blízkosti řeky Ebola, po které dostal své jméno. Úmrtnost při epidemiích eboly je velmi vysoká (50 až 90 %) a průběh nemoci často velmi tragický (horečka, bolesti břicha, zvracení, průjem, krvácení z tělesných otvorů).

Do dneška poslední epidemie eboly zasáhla v letech 2014 až 2016 Guineu, Libérii a Sierru Leone. Z 30 tisíc nakažených v těchto dvou letech skoro 5 tisíc tvořily děti, 3,5 tisíce z nich také zemřelo. Dospělých podlehlo ebole na 11 tisíc.

Drtivou většinu přeživších dětí přijala komunita nazpět. Jejich nové rodiny podpořil UNICEF finančně, darováním jídla a oblečení. Asi 1200 dětí, co se nakazilo a přežilo, však komunity zpět mezi sebe nechtěly – natolik se bály nákazy. Těmto dětem tak UNICEF poskytl psychosociální pomoc, potřebnou zdravotní péči, výživu, vodu, hygienické potřeby i ochranu před případným násilím. Například v Sierra Leone bylo vyškoleno více než 2,5 tisíce lidí, kteří ebolu přežili a stali se vůči ní imunní, pro práci pečovatelů. Ztracené děti UNICEF spojil s jejich rodinami pomocí celostátní informační sítě speciálně vyvinuté pro krizové situace.

Pro děti představuje ebola obrovské emocionální vypětí – zejména pokud jejich rodiče musí být léčeni v izolaci a děti se tak ocitnou bez jejich péče a ochrany.  Jednoho nebo oba rodiče ztratilo v průběhu minulé epidemie na 23 tisíc dětí. Sirotků se často ujal někdo z rodiny či příbuzných, v některých komunitách byl však strach z nemoci silnější než rodinné vazby. I těmto dětem se ale ze strany UNICEF dostalo potřebné pomoci.

© UNICEF/Naftalin
© UNICEF/Naftalin

Tisk