Kampaň Dobrý start do života: šance na život pro 2,6 milionu dětí

Na celém světě zemře každý den 7 000 novorozenců. Celý 1 milion miminek se nedožije ani druhého dne svého života. To, co by mělo být oslavou života, je tou největší tragédií. Přitom rozdíl mezi životem a smrtí můžou mnohdy znamenat jen dvě ruce – nejdřív ruce školené porodní asistentky a pak ruce maminky.

Odpovídající zdravotní péče by měla být samozřejmostí pro všechny těhotné ženy – od odborných konzultací po prohlídky a osvětu v oblasti kojení a péče o novorozence. Až příliš mnoho dětí však přichází na svět bez jakékoli pomoci a až příliš mnoho jich umírá v prvním měsíci svého života. Cílem nejnovější kampaně českého UNICEF Dobrý start do života je zabránit zbytečným úmrtím nejmenších dětí. Výtěžek kampaně, jejíž patronkou se stala vyslankyně dobré vůle UNICEF, herečka Jitka Čvančarová, poputuje na vybavení novorozeneckých oddělení nemocnic v nejchudších zemích světa. Cílem je získat částku 918 000 Kč, která zajistí dobrý start do života pro tisíc dětí. Partnerem kampaně je i Česká společnost porodních asistentek.

© UNICEF/Chute

Hawa (29) z Etiopie drží v náručí svou šestiměsíční dceru Munu. I když novorozenecká úmrtnost je v Etiopii stále vysoká, mezi lety 2000 a 2016 se ji podařilo snížit z 65 úmrtí z tisíce na 35 z tisíce. Tento úspěch je zapříčiněn ve velké míře právě tím, že čím dál více dětí se rodí ve střediscích, jako je toto, a ne doma. „Před deseti lety jsem byla těhotná se svým prvním dítětem. Rodila jsem ho dva dny v příšerných bolestech. Byl to chlapeček, pojmenovala jsem ho Mahmoud, ale žil jenom pár hodin. Myslela jsem, že zármutkem umřu. Šest měsíců jsem nevyšla z domu. Můj muž musel chodit pro dřevo i vodu sám. Jsem si jistá, že kdybych měla možnost porodit někde ve zdravotnickém centru, zachránili by ho,“ vypráví Hawa.

© UNICEF/Ayene

Rychlá fakta

 • Až 46 % úmrtí nejmenších dětí nastává při porodu nebo bezprostředně po něm.
 • Každý rok nedostane šanci na život 2,6 milionů dětí, z toho 1 milion zemře hned první den a další milion v prvních šesti dnech.
 • Novorozenci umírají především na komplikace spojené s předčasným porodem (tak se na světě rodí až 15 milionů dětí každý rok), kvůli udušení nebo na infekce, meningitidu a zápal plic.
 • Počet úmrtí dětí pod pět let věku se daří dlouhodobě snižovat (mezi lety 1990 a 2016 klesl o 62 %), ale novorozenecká úmrtnost klesá pomaleji (pokles o 49 %).
 • Děti narozené ve vyspělých zemích mají 50krát vyšší naději, že ve zdraví přežijí prvních 30 dnů po porodu, než děti, které přijdou na svět v nejchudších oblastech světa.
 • Lepší porodní péče v nejchudších zemích světa by ročně zachránila životy 3 milionů novorozenců a jejich matek.
 • Přítomnost vyškoleného zdravotníka při porodu snižuje riziko komplikací až o 20 %.

Právě proto český UNICEF spouští v 27. dubna novou kampaň zaměřenou na pomoc 7 000 nejmenších dětí, které každý den umírají zbytečně.

© UNICEF/Naftalin
Proč umírají?

Proč umírají?

Děti v chudých zemích čelí nebezpečí od prvních momentů života

Děti, které přijdou na svět v chudých komunitách, čelí až 1,4násobně většímu riziku úmrtí než ty, které se narodí ve vyspělých oblastech světa. Dalším faktorem, který významně ovlivňuje úmrtnost, je vzdělání matky – děti nevzdělaných matek jsou vystaveny dvojnásobnému riziku oproti dětem těch, které vychodily alespoň základní školu. Proto je jednou z priorit UNICEF zajistit všem dívkám možnost chodit do školy a prostřednictvím komunitních programů je seznámit s metodami plánovaného rodičovství. Se snížením novorozenecké úmrtnosti je také vždy spojen i pokles porodnosti, jak názorně demonstruje profesor Hans Rosling v jednom ze svých videí.

Nejlepší a nejhorší místa pro narození

Kromě úrovně zdravotní péče jsou pro přežití dětí důležité také i další faktory: kdo jsou jeho rodiče a v jakých podmínkách žijí. A protože ani rodič, ani dítě, si nemůže vybrat, zda se chce nebo nechce narodit v jedné z nejchudších zemí světa, je nezbytně nutné pomoci: 8 z 10 zemí, kde je situace nejhorší, leží v subsaharské Africe, zbylé dvě v jižní Asii.

Deset zemí s nejvyšší novorozeneckou úmrtností
(řazeno od nejhorší)

  Počet úmrtí na 1 000 živě narozených dětí
Pákistán 45,6
Středoafrická republika 42,3
Afghánistán 40,0
Somálsko 38,8
Lesotho 38,5
Guinea-Bissau 38,2
Jižní Súdán 37,9
Pobřeží slonoviny 36,6
Mali 35,7
Čad 35,1

 

Země s nejnižší novorozeneckou úmrtností (řazeno od nejlepší)

  Počet úmrtí na 1 000 živě narozených dětí 
Japonsko 0,9
Island 1,0
Singapur 1,1
Finsko 1,2
Estonsko 1,3
Slovinsko 1,3
Kypr 1,4
Bělorusko 1,5
Jižní Korea 1,5
Norsko 1,5
Lucembursko 1,5
Švédsko 1,6
Česko 1,6
Pozn.: Uvedená data jsou k roku 2016, zdroj dat – publikace UNICEF Every Child Alive

 

Klíčem k záchraně dětí, které umírají zbytečně, je dostatek zdravotnických zařízení, odborného personálu a vybavení, které bude snadno dostupné co největšímu počtu obyvatel. Přitom například v Somálsku připadá jeden lékař či sestra na 10 tisíc lidí, ve Středoafrické republice jsou to tři doktoři. Navíc miliony matek v těchto zemích i jinde jsou v těhotenství podvyživené a jejich děti mají velmi nízkou porodní váhu.  Více než 20 procent dětí umírá právě na to, že se kvůli podvýživě matky nemohly dostatečně vyvinout.

Například v Bhútánu, do kterého poputuje část výtěžku kampaně Dobrý start do života, se velká část dětí rodí předčasně a kvůli odlehlosti některých regionů se počet zemřelých miminek dá jen odhadovat. Ve Rwandě je situace podobná: až 38 % dětí se rodí nedonošených, některé váží méně než kilogram. Důvodem jsou infekce, hornatý terén i to, že ženy až do poslední chvíle pracují na poli. Například nemocnice v Ruhengeri pečuje o 700 tisíc lidí z celého okresu a každý den se v ní narodí asi 20 dětí. Nemocnice soustředí jen komplikované případy, proto je až 40 % porodů vedeno císařským řezem. U něj jsou obzvláště důležité hygienické podmínky na sále, a vyškolený personál.

Cíl nové kampaně UNICEF je tedy jednoduchý: zvýšit počet pracovníků nemocnic a zdravotnických center a zlepšit péči, kterou mohou matkám věnovat. Kromě vyškoleného personálu je také nezbytné základní vybavení: bezpečný zdroj čisté vody a mýdlo (35 procent nemocnic v 54 zemích nemá zdroj pitné vody ani mýdlo na umytí rukou), generátor elektřiny, jednoduché porodnické a diagnostické nástroje a tišící léky pro matku. Kampaň cílí také na osvětu zaměřenou na správnou péči o děti. I pomoc řádově v korunách může přispět k tomu, že matky a děti v nejchudších zemích prožijí první chvilky po porodu v bezpečí – třeba jen obyčejná deka nebo kus čistého látky na zabalení miminka na mnoha místech na světě v porodnicích jednoduše chybí.

© UNICEF/Selaam

Nejdůležitější věci pro dobrý start do života

 • 3 dávky očkovací látky proti neonatálnímu tetanu pro těhotnou ženu, včetně jehly a boxu pro bezpečnou likvidaci biologického materiálu – 13 Kč
 • Sterilní souprava porodní asistentky pro jeden bezpečný porod – 110 Kč
 • Páska pro identifikaci novorozence – 2 Kč
 • Kostka mýdla – 3,30 Kč
 • Hřejivá deka – 156 Kč
 • Registrace při narození jednoho dítěte, včetně zkráceného rodného listu – 25 Kč
 • Základní antibiotika vhodná pro novorozence –  8,30 Kč
 • Proočkování jednoho dítěte (kompletní očkovací dávky proti tuberkulóze, černému kašli, spalničkám, tetanu, dětské obrně a záškrtu, jednorázové jehly, chladicí box) – 600 Kč

Vše potřebné pro dobrý start do života pro jedno dítě vyjde na 918 Kč. Cílem kampaně je tedy získat částku 918 000 Kč, která zajistí pomoc pro 1 000 dětí.

 

Pokud souhlasíte s tím, že žádné novorozené dítě by nemělo umřít zbytečně, zapojte se do kampaně i vy!

 • Prostřednictvím speciálního webu dobrystartdozivota.cz
 • Jednorázovým darem prostřednictvím tohoto formuláře 
 • Nákupem výbavy pro porodní asistentku nebo jiného Dárku pro život v našem e-shopu
 • Podpisem pod tuto petici za snížení novorozenecké úmrtnosti, která bude předložena ministrům zdravotnictví na Světové zdravotnické konferenci pořádané 21. až 26. května v Ženevě
© UNICEF/Chute

Tisk