720 000 dětí Rohingů ohrožují cyklony i neutuchající násilí

Statisíce vyděšených Rohingů začaly kvůli násilí prchat do sousedního Bangladéše v srpnu 2017. A situace se nelepší.

Dvouletý Muhammad čeká s maminkou Sasaidou na vyšetření ve zdravotnickém centru UNICEF. Chlapec utrpěl vážné popáleniny, když jeho vesnici vypálila barmská armáda.
Dvouletý Muhammad čeká s maminkou Sasaidou na vyšetření ve zdravotnickém centru UNICEF. Chlapec utrpěl vážné popáleniny, když jeho vesnici vypálila barmská armáda. © UNICEF/Nybo

I dnes potřebuje okamžitou humanitární pomoc na 720 tisíc rohingských dětí – ty, které Barmu (Myanmar) i přes hrozby násilí neopustily (je jich na 185 000), i ty, které v současnosti přebývají v přeplněných táborech v Bangladéši. Do země totiž právě teď přicházejí ničivé cyklony, které s největší pravděpodobností způsobí vlny záplav – ty zničí Rohingům jejich provizorní přístřešky a rozšíří smrtelné nemoci.

Jednou z nich je i cholera, která dokáže zabít dítě během pouhých několika hodin. Zdravotnická centra v táborech přitom budou muset kvůli povodním zavřít. A nejen ta. Školy a dětská centra, která se snaží dětem alespoň minimálně vynahradit běžný život, mohou být povodněmi zničena. A domů se děti Rohingů vrátit nemůžou, dokud pro ně v Barmě nebude bezpečno.

Mohamedovi je 8 let. Žije v uprchlickém táboře v Cox´s Bazar v Bangladéši. Chodí na vyučování do jednoho ze školních stanů UNICEF. Až vyroste, chce se sám stát učitelem. S ostatními dětmi rád leze na kopce, z toho nejvyššího totiž vidí Barmu, kterou musel opustit, aby si zachránil holý život. „Tábor je tamhle,“ ukazuje rukou daleko před sebe. „A Barma, můj domov, tam.“ To je na úplně druhé straně.

Mohamed a jeho kamarád Ekram na jednom z pahorků, které obklopují uprchlický tábor.
Mohamed a jeho kamarád Ekram na jednom z pahorků, které obklopují uprchlický tábor. © UNICEF/Nybo

V rámci nové kampaně na pomoc dětem Rohingů tak český UNICEF vytvořil sérii dvou televizních spotů, kterým propůjčila hlas vyslankyně dobré vůle UNICEF, herečka Jitka Čvančarová. Ta zároveň vzkazuje divákům: „My v České republice si to neuvědomujeme, ale není automatické spláchnout záchod nebo si natočit vodu. Největší radost mně osobně uděláte, když darujete život. Prosím, pomozte. “ V táborech jsou v současné době nejvíce potřeba léky proti choleře, hygienické soupravy nebo tablety na vyčištění vody, které jsou pro české dárce k dispozici jako Dárky pro život i na darkyprozivot.cz.

Cílem nových televizních spotů je inspirovat k podpoře rohingských dětí co nejvíce diváků. Spoty ke kampani vznikly ve spolupráci se studiem Grant a mediální prostor pro jejich prezentaci zajistila FTV Prima. Kampaň probíhá i na Facebooku a dalších sociálních sítí.  

Utrpení dětí Rohingů není zdaleka u konce. Pomoci jim můžete i Vy.

Jak můžete pomoci

Kolik stojí pomoc

  • 365 Kč měsíčně zajistí za rok 200 000 litrů pitné vody
  • 400 Kč měsíčně zajistí za rok hygienické potřeby pro 5 rodin
  • 600 Kč měsíčně zajistí za rok očkování proti šesti smrtelným nemocem pro 12 dětí
Andreas Wuestenberg, jeden z koordinátorů krizové pomoci, kontroluje zdravotní stav malé Kismat, jejíž rodina právě dorazila do tábora.
Andreas Wuestenberg, jeden z koordinátorů krizové pomoci, kontroluje zdravotní stav malé Kismat, jejíž rodina právě dorazila do tábora. © UNICEF/Knowles-Coursin

Tisk