UNICEF pokračuje v demobilizaci dětských vojáků

AKTUALIZACE, 12. října 2018 - Dalších 833 dětí propuštěno z rukou ozbrojených jednotek (díky UNICEF)!

MAIDUGURI/NIGÉRIE, 12. října 2018 – Na severovýchodě Nigérie propustila místní jednotka občanské sebeobrany s názvem Civilian Joint Task Force (CJTF) na svobodu 833 dětí. Jde o první osvobození dětí z rukou CJTF od září 2017, kdy byla podepsána dohoda ukončující nábor dětí do armády. 

“Tohle je důležitý milník ve snaze ukončit rekrutování dětí do armády, ale ještě stále jich velmi mnoho zůstává se zbraní v ruce – ať už se bojů samy aktivně účastní nebo pro ozbrojené jednotky “jen” pracují. Apelujeme na všechny zúčastněné strany, aby už děti nadále nezneužívaly pro bojové účely a nechaly je být dětmi,”  řekla Pernille Ironside, zástupce ředitelky UNICEF v Nigérii. Ve městě Maiduguri je ve službách CJTF na 1 469 dětí, z toho 1 175 chlapců a 294 dívek.

UNICEF nyní intenzivně pracuje na tom, aby se děti mohly co nejdříve začlenit zpět do společnosti - v nejbližších dnech projdou lékařským vyšetřením a bude jim poskytnuta odborná psychosociální pomoc, která je součástí reintegračního programu UNICEF. Od roku 2017 pomohl UNICEF 8 700 dětí propuštěných z rukou ozbrojených jednotek najít jejich rodiny a vrátit se zpět do komunity. Rovněž jim poskytl psychosociální podporu, vzdělání i kurzy praktických dovedností – to vše pro to, aby dostaly šanci na nový začátek a dobré budoucí uplatnění. 

V tomto roce asistoval UNICEF u propuštění celkem 1639 dětí, naposledy v květnu tohoto roku v Jižním Súdánu vyjednal propuštění 210 dětí. Ty místo zbraní dostaly školní batohy a po několika měsících se vrátily k normálnímu životu. 

Více než 200 dětí získalo svobodu při symbolickém ceremoniálu, který se konal 17. dubna ve vesnici Bakiwiri na západě země.
Více než 200 dětí získalo svobodu při symbolickém ceremoniálu, který se konal 17. dubna ve vesnici Bakiwiri na západě země. © UNICEF/Rich

18. duben 2018 – Po propuštění tří stovek dětských vojáků, k němuž došlo v polovině února, získalo tento týden svobodu dalších 200 dětí. Od počátku roku UNICEF zajistil díky intenzivnímu vyjednávání demobilizaci více než 500 dětí, stejný počet dětí by se měl na svobodu dostat v následujících měsících.

Musovi je 14 let. Jeho rodina žije v Yambio. Naposledy ji viděl před dvěma měsíci. Když šel jednoho dne se starší sestrou domů, zastavil je muž se zbraní v ruce a odvedl je do džungle. Už si ani nepamatuje, před kolika lety to bylo. „Ti nejstarší ze skupiny vždycky všem odebrali zbraně a s nimi pak přepadali vesnice a zabíjeli lidi.“ Musa naštěstí nikdy nemusel nosit zbraň, on a jeho sestra se skupině starali o jídlo, stavění příbytků a úklid. Jednou ho zbili a jindy musel zblízka jako trest přihlížet tomu, jak velitel zastřelil jiného muže. Celou tu dlouhou dobu se těšil jen z toho, že je s ním jeho starší sestra. „Připomínala mi domov. Teď už je to mnohem lepší, líp spím, na matraci a ne na zemi. Taky mnohem líp jím. Tam v džungli jsme jedli třeba jen jednou denně.“ Musa se nyní moc těší do školy. „Chci udělat něco správného,“ říká.

Musa v Tindoka Childcare Centre podporovaném UNICEF
Musa v Tindoka Childcare Centre podporovaném UNICEF © UNICEF/Rich

 

UNICEF vyjednal propuštění 300 dětských vojáků 

12. únor 2018 – Více než 300 dětí, z toho 87 dívek, bylo ve středu 7. února 2018 propuštěno ozbrojenými jednotkami operujícími na území Jižního Súdánu. V nejbližších týdnech by mělo následovat dalších nejméně 700 dětí. K poslednímu propuštění dětských vojáků přistoupily ozbrojené frakce před více než rokem. 

„Je to důležitý mezník a významný úspěch v našem vyjednávání o propuštění všech těch tisíců dětí, které jsou stále drženy v ozbrojených jednotkách, a které, jak doufáme, se brzy znovu uvidí se svými rodinami,“ říká Mahimbo Mdoe, zástupce UNICEF v Jižním Súdánu. „Jde o největší propuštění dětí za poslední tři roky a je nadmíru důležité, aby jednání pokračovala, abychom mohli zažít více takto šťastných dní.“

Na 310 dětí bylo propuštěno na svobodu už v roce 2016 ozbrojenými frakcemi, které uzavřely příměří s centrální vládou, ale eskalace bojů v červenci 2016 další snahy o demobilizaci dětských vojáků výrazně ztížila. Propuštění, k němuž došlo na počátku února 2018, tak znamená významný posun ve snaze o osvobození zbývajících dětí.  

Během symbolického propouštěcího ceremoniálu byly dětem odebrány zbraně a namísto vojenských uniforem dostaly civilní oblečení. V nejbližších dnech projdou všechny děti lékařským vyšetřením a bude jim poskytnuta odborná psychosociální pomoc, která je součástí reintegračního programu UNICEF.

Dnes už bývalí dětští vojáci dostali při ceremoniálu také tužky a sešity, aby se mohli co nejdříve vrátit do školních lavic.
Dnes už bývalí dětští vojáci dostali při ceremoniálu také tužky a sešity, aby se mohli co nejdříve vrátit do školních lavic. © UNICEF/Prinsloo

UNICEF už také intenzivně pracuje na vyhledání rodin propuštěných dětí – některé se tak budou moci se svými blízkými setkat už za několik dnů. Děti, které byly uneseny ze vzdálenějších oblastí země, budou prozatím umístěny do péče speciálních center do doby, než se terénním pracovníkům podaří dohledat a kontaktovat jejich rodiny. V rámci reintegračního programu UNICEF budou mít děti před návratem do školy možnost v intenzivních vzdělávacích kurzech dohnat vše, co zameškaly.   

Specialista programů ochrany dětí Matthew Dechristofano a další kolegové z jihosúdánského UNICEF se přímo podíleli na vyjednání propuštění této skupiny dětí.
Specialista programů ochrany dětí Matthew Dechristofano a další kolegové z jihosúdánského UNICEF se přímo podíleli na vyjednání propuštění této skupiny dětí. © UNICEF/Prinsloo

Při návratu domů potom děti dostanou potravinový balíček na tři měsíce a na závěr projdou ještě programem zaměřeným na praktické dovednosti a budoucí uplatnění. Častým důvodem, proč dětí vstupují do ozbrojených frakcí, je totiž snaha o zajištění živobytí pro sebe nebo svou rodinu. „Ne všechny děti jsou naverbovány nedobrovolně. Hodně jich vstoupilo do ozbrojených jednotek kvůli tomu, že prostě neměly jinou možnost, jak uniknout extrémní chudobě a strádání,“ říká Mahimbo Mdoe. „Proto je naší prioritou poskytnout těmto dětem – a vlastně všem dětem v Jižním Súdánu – pomoc, kterou potřebují, aby před sebou měly jinou, nadějnou budoucnost.“

V Jižním Súdánu zůstává čtyři roky po tom, co konflikt v prosinci 2013 začal, ve službách ozbrojených jednotek ještě asi 19 000 dětí, na jejichž propuštění a navrácení do normálního života UNICEF intenzivně pracuje.

© UNICEF/Prinsloo

Tisk