Děti v Jemenu čelí bezprostřednímu nebezpečí hladomoru

AKTUALIZACE, 10. října 2018 – Během čtyř dnů bez bojů se pracovníkům UNICEF a Světové zdravotnické organizace podařilo v Jemenu naočkovat 306 tisíc lidí, z toho 164 tisíc dětí, proti choleře. Očkování provádělo tři tisíce zdravotníků ve třech provinciích – a to díky několika dnům „klidu“, na kterých se shodly válčící strany.

„Úspěch této očkovací kampaně ukazuje, co všechno můžeme dokázat pro děti a jejich rodiny v Jemenu, když ustanou boje a humanitární pomoc dostane zelenou," říká Henrietta Fore, ředitelka světového UNICEF, a zároveň podotýká. „Toto je samozřejmě jen krátkodobá pomoc. Trvalé zlepšení situace dětí v Jemenu zajistí jedině ukončení bojů."

Očkovací kampaň proběhla ve třech provinciích země.
Očkovací kampaň proběhla ve třech provinciích země. © UNICEF/Saeed

V zemi je aktuálně hlášeno více než 1,2 milionů případů cholery a každých 10 minut zemře dítě z důvodů, kterým je možné zabránit například právě očkováním. Zdravotnický systém v zemi je přitom na pokraji kolapsu – personál nedostává zaplaceno, dochází zásoby zdravotnického materiálu a mnohdy i pitné vody, zdravotnická centra se navíc často stávají i terčem útoků. Všudypřítomná podvýživa zdravotní stav dětí jen zhoršuje, jejich oslabený organismus je totiž mnohokrát náchylnější k průjmovým onemocněním.   

Firas Ibrahim Rahimi leží s podezřením na choleru v nemocnici Kamaran v provincii Hodejdá.
Firas Ibrahim Rahimi leží s podezřením na choleru v nemocnici Kamaran v provincii Hodejdá. © UNICEF/Saeed

Od roku 2015 bylo v Jemenu zabito nebo zraněno více než 6 tisíc dětí, jenom letos v srpnu v bojích zemřelo 59 dětí (55 chlapců a 4 dívky).  Některé děti byly dokonce přinuceny se do bojů samy aktivně zapojit. Stoupá také počet případů dětské práce i dětských sňatků – rodiny vdávají své dcery velmi mladé ve víře, že jim nová rodina zajistí zázemí a potravu. Toto řešení však není řešením z dlouhodobého hlediska – dívkám se nedostane patřičného vzdělání, mají více dětí a stanou se velmi brzy zcela závislými na svých manželech. Ačkoliv v polovině září oficiálně začal školní rok, 3,7 milionu dětí je vzdělání odepřeno: školy v jejich oblasti byly zničeny nebo není bezpečno do nich chodit.

1,5 milionu rodin v Jemenu (asi 9 milionů lidí) proto obdrželo v minulých dnech i finanční výpomoc – k tomu, aby mohly svoje děti poslat zpátky do školy nebo si vůbec koupit základní životní potřeby, jako třeba jídlo. „Dřív jsem pracoval jako prodavač zeleniny, ale teď všechno raketově zdražilo, takže už není co prodávat," říká Ahmed, otec šesti dětí. „Díky penězům, které jsem teď dostal, budu moci poslat svoje dcery zpátky do školy."

Pokud chcete i Vy pomoci zabránit zbytečným úmrtím dětí nebo jim umožnit nadále chodit do školy, můžete tak učinit jakoukoli částkou prostřednictvím tohoto formuláře.

Srdečně děkujeme všem dárcům, kteří již na pomoc v Jemenu poslali celkem 790 298 Kč. 

Ředitelka světového UNICEF Henrietta H. Fore na oddělení pro děti trpící akutní podvýživou v nemocnici Alsabeen v hlavním městě Sana’a.
Ředitelka světového UNICEF Henrietta H. Fore na oddělení pro děti trpící akutní podvýživou v nemocnici Alsabeen v hlavním městě Sana’a. © UNICEF

20. 9. 2018 – Jemen je aktuálně jedním z míst, která jsou pro děti vůbec nejnebezpečnější. Vleklý konflikt zničil infrastrukturu a zdroje obživy, smrtelnému riziku jsou vystaveny především nejmenší děti. Podle posledních údajů je v zemi 4,7 milionu dětí, které nutně potřebují potravinovou pomoc. Na 400 000 z nich trpí nejvážnější formou podvýživy, která je přímo ohrožuje na životě. Zemi sužuje katastrofální nedostatek pitné vody a v postižených oblastech se očekává třetí vlna epidemie cholery, na niž již zemřelo 2 337 lidí, z toho 673 dětí.

UNICEF má přímo v Jemenu několik desítek místních i mezinárodních pracovníků, pracujeme v celkem pěti oblastech (Sa’ada, Sana’a, Hudajda, Aden a Ibb). I když je distribuce pomoci komplikovaná, v červenci a srpnu se nám podařilo do země dostat několik lodí s humanitární pomocí – mj. například vakcíny proti choleře, tablety na čištění vody, terapeutickou výživu a deky. Po celé zemi pracujeme s celkem 6 500 komunitními vůdci a dobrovolníky. Intenzivně podporujeme také mobilní školy a místní učitele, aby měla současná generace jemenských dětí alespoň nějakou naději na lepší budoucnost. 

Zabránit zbytečným úmrtím dětí v Jemenu můžete podpořit jakýmkoliv příspěvkem prostřednictvím tohoto formuláře

Děkujeme příznivcům, kteří již na pomoc v Jemenu poslali celkem 681 581 Kč!

Válka v Jemenu trvá už více než 1 000 dnů

Je prokázáno, že způsob, jakým děti prožijí prvních 1 000 dní svého života, zásadně ovlivní jejich pozdější vývoj. Pokud trpí nedostatkem výživy, pitné vody, zdravotní péče nebo nemají bezpečné zázemí, zanechá to na nich vážné následky. V Jemenu žije v současné době asi 28,5 milionu obyvatel. Skoro polovině z nich je méně než 15 let, asi jen třem procentům lidí je víc než 65 – celkově jde tedy o velmi mladou populaci. A od eskalace konfliktu v březnu 2015 se v Jemenu narodily tři miliony dětí, které musí denně čelit katastrofální situaci. 

„Vyrůstá tu celá generace dětí, co nepoznala nic než násilí. Děti v Jemenu trpí kvůli hrůzostrašnému konfliktu, za který nemůžou,“ říká Meritxell Relano z jemenského UNICEF. „Podvýživa a nemoci se šíří rychlostí blesku, veřejné služby kolabují. Děti, které přežijí, si fyzické i psychické následky ponesou celý život.“

Dvouletá Ruba Mastour je jednou z nich. Její útrapy začaly ještě před tím, než se narodila – podvyživená v Zabid City v oblasti Hodeidah, nejchudší části Jemenu. „Neměl jsem peníze, abych vzal svoji ženu do nemocnice, když začala rodit. Tak jsem jen přivedl porodní bábu,“ říká Rubin otec. Rubina matka byla v době porodu už těžce podvyživená a nemocná. Nikdo nevěděl, zda se Ruba vůbec narodí živá. Těhotné ženy v Jemenu nemají k dispozici ani to nejzákladnější hygienické zázemí nebo čistou vodu. Když nezemřou při porodu, porodí zpravidla děti s nízkou porodní váhou. Ty pak často nepřežijí ani první měsíc svého života.

Následující události způsobily, že zdravotní stav holčičky se prudce zhoršoval. Její otec si musel vypůjčit peníze, aby mohl svou těžce podvyživenou dceru vůbec odvézt do nemocnice. „Ruba se narodila za příšerných okolností. Nikdy nepoznala nic, co by se dalo nazvat pohodlím,“ podotýká smutně Rubin otec. „Neexistuje nic horšího než mít nemocné dítě. Obzvlášť v době války.“

© UNICEF/Fuad

Rodina teď přežívá hlavně díky pomoci od sousedů. Rubin otec často vyráží prohledávat okolí a snaží se najít cokoli, co by se dalo prodat. Mnohdy se však vrací domů s prázdnou. Zásoby docházejí, a proto si rodina musí často půjčovat. Už před vypuknutím bojů byl Jemen jednou z nejchudších zemí v regionu a kvůli vleklému konfliktu stoupl počet Jemenců žijících pod hranicí chudoby o čtyři miliony.  Většina rodin vyčerpala veškeré úspory a musela se zadlužit – dluhy má v Jemenu právě teď osm z deseti rodin. 1,8 milionu dětí mladších pěti let trpí akutní podvýživou, z toho asi 400 000 je podvyživených těžce. A riziko, že těžce podvyživené dítě zemře, je oproti zdravému jedenáctinásobná! Funkčních zdravotnických zařízení přitom nezbyla ani polovina.

Děti mladší pěti let také tvoří čtvrtinu z celkového počtu případů cholery a více než polovinu z počtu lidí bez domova. Vážnými vývojovými poruchami strádá celá polovina dětí. Zapomínají třeba už naučenou abecedu, jako například 12letý Mohamed. Byl zrovna ve škole v Serwah City na severovýchodě země, když přišel útok. „Pamatuju si jen, jak zazněl výbuch. Úplně jsem se třásl strachem. Pak jsem vyběhl hledat úkryt na nedalekou horu. Stál jsem tam, ale vůbec jsem nevěděl, jak jsem se tam dostal," popisuje Mohamed. Teď musí opět chodit do první třídy, aby se znovu naučil všechno to, co šokem zapomněl. 

© UNICEF/Obadi

Skoro dva miliony dětí ale do školy nechodí vůbec. Úplně zničeno bylo na 300 škol, 150 jich nyní slouží jako provizorní ubytovny a 23 jich okupují ozbrojené jednotky. Školy, které ještě fungují, zase bojují s nedostatkem učitelů – ti přestali chodit do práce, protože už několik měsíců nedostávají žádný plat a jsou nuceni hledat jiný způsob obživy.  A začarovaný kruh pokračuje.

Ještě před svými 18. narozeninami je v Jemenu provdáno 72 % dívek, například kvůli naději, že se jim jinde s manželem povede lépe. Dívky pak otěhotní, nedostudují nebo nezačnou nikdy řádně pracovat, což je psychicky i fyzicky poznamená. Ostatní děti pak naopak pracovat musí, nebo jdou žebrat – a to i přímo na místa, kde se válčí. 

© UNICEF/Al-Adimi

V Jemenu zemře nebo je zraněno v průměru pět dětí denně. 11,3 milionu jich k přežití potřebuje humanitární pomoc – Vaši pomoc. A 11,3 milionu, to jsou skoro všechny děti v Jemenu, všechny děti v jedné zemi, které nemají možnost normálně vyrůst, učit se, jednoduše naplnit svůj potenciál. Kromě ohrožení života jsou dennodenně vystaveny strádání a traumatickým zážitkům, což bez řádné léčby může vést až k vážným psychickým poruchám. Když přežijí, nemohou pořádně prospívat.

Dvouletá Ruba prvních 1 000 dní přežila a s nimi i četné nemoci, jako malárii a tyfus. Co ale ji i miliony ostatních dětí čeká zítra, pozítří, popozítří?

To můžete ovlivnit i Vy!

Podívejte se, co už UNICEF v Jemenu dokázal: 

  • 167 338 dětí s těžkou akutní podvýživou (mladších pěti let) bylo přijato do výživových a terapeutických center UNICEF. 4,8 milionu dětí bylo očkováno proti dětské obrně
  • skoro šesti milionům lidí jsme poskytli pitnou vodu
  • navzdory tomu, že většina škol je zničená a chybí učitelé, se víc než 380 000 dětí vrátilo do (jakkoli improvizovaných) školních lavic
  • v loňském roce jsme poskytli psychologickou pomoc 320 000 dětí a zajistili osvětu v oblasti péče a ochrany dětí pro víc než 800 000 lidí z válečných oblastí
  • k více než 17 milionům lidí se také díky UNICEF dostaly informace o prevenci cholery

S Vaší další pomocí to půjde ještě lépe.

Pomoci je velmi jednoduché, například:

Děkujeme!

© UNICEF/Fuad

Tisk