Letadlo UNICEF dopravilo do Jemenu 6 milionů dávek vakcín

Ve středu 20. prosince přistálo v hlavním městě Jemenu nákladní letadlo s 6 miliony dávek vakcín proti tetanu, záškrtu, hepatitidě B a černému kašli. Zemí už téměř tři roky zmítá ozbrojený konflikt, násilí se v posledních měsících stupňuje.

SAN‘Á, 20. prosinec 2017 – Eskalace konfliktu a blokády dodávek pomoci vážně prohlubují už tak zoufalou situaci milionů dětí v Jemenu. Kvůli omezenému importu dramaticky vzrostla cena nafty a dalších paliv pro čerpadla a generátory, což má přímý vliv na zásobování pitnou vodou. Jemen přitom zažívá jednu z nejvážnějších epidemií cholery v novodobé historii – nakaženo je na 900 tisíc lidí.

„Kritický nedostatek pitné vody přímo ohrožuje životy 1,8 milionu jemenských dětí, které trpí podvýživou a riziko úmrtí na choleru nebo jiná onemocnění přenášená znečištěnou vodou je u nich až devětkrát vyšší než u zdravých dětí,“ popisuje zástupce UNICEF v Jemenu Geert Cappelaere. 

Rezervoár pitné vody v uprchlickém táboře v regionu Hajjah. Na většině míst Jemenu je pitná voda striktně na příděl.
Rezervoár pitné vody v uprchlickém táboře v regionu Hajjah. Na většině míst Jemenu je pitná voda striktně na příděl. © UNICEF/Clarke

Kromě dodávek terapeutické výživy, tablet na čištění vody, léků a další pomoci proto UNICEF každý měsíc zajišťuje na 450 tisíc litrů paliva pro velkokapacitní vodní čerpadla v regionech San´á, Hodeida, Hajjah a dalších oblastech, které jsou nedostatkem pitné vody nejohroženější.

„Ceny pitné vody v krátké době vzrostly až v některých částech země až pětinásobně. Pro více než dvě třetiny obyvatel, kteří momentálně žijí pod hranicí extrémní chudoby, je tak nezávadná voda už téměř nedostupná,“ dodává Geert Cappelaere.

UNICEF je jednou z mála organizací, které i přes stupňující se násilí a blokády dodávek pomoci zůstávají přímo v terénu. V současné humanitární krizi je naší absolutní prioritou záchrana dětských životů. Humanitární pomoc se do Jemenu dostává především prostřednictvím logistického centra UNICEF v Džibutsku. 

© UNICEF

Jak můžete pomoci

  • Jednorázovým darem prostřednictvím tohoto formuláře
  • Pravidelným měsíčním příspěvkem jako Přítel dětí UNICEF
  • Nákupem tablet na čištění vody, soupravy první pomoci nebo jiného Dárku pro život v našem e-shopu
  • Odesláním DMS zprávy ve tvaru DMS UNICEF 90 na číslo 87 777 (cena 90 Kč, UNICEF obdrží 89 Kč)
© UNICEF

Tisk