České panenky se představily v New Yorku

V pondělí 11. prosince proběhla v České národní budově v New Yorku unikátní výstava designových panenek z projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě, kterou na podporu očkovacích programů UNICEF uspořádala Stálá mise České republiky při OSN společně s UNICEF ČR a Generálním konzulátem ČR v New Yorku.

Výtěžek večera, jehož se kromě významných diplomatů, českých krajanů a zástupců komerční sféry účastnila také ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba, zástupce ředitele celosvětového UNICEF Justin Forsyth a ředitel ženevské centrály UNICEF Gary Stahl, je 2 780 dolarů.

© UNICEF/Foltýnek

Po nedávném úspěchu českých panenek v africké Ghaně, kdy se v rámci společenského večera pořádaného tamním velvyslanectvím ČR podařilo získat více než 30 tisíc korun (více zde), je výstava panenek předních českých designérů a známých osobností v České národní budově v New Yorku již druhou akcí která představila české panenky světovému publiku. 

© UNICEF/Foltýnek

„Každých 20 sekund zemře jedno dítě na nemoc, které lze předejít očkováním. Jako předsedkyně Ekonomické a sociální rady OSN věřím, že investice do vzdělání a zdraví dětí je tou nejlepší investicí, jakou svět může udělat. Pomoc a podpora dětí a mládeže je také jednou z hlavních dlouhodobých priorit České republiky, proto na konec ledna 2018 svolávám do New Yorku Fórum mladých," uvedla velvyslankyně ČR při OSN a předsedkyně Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC), J. E. Marie Chatardová.

Na výstavě shrnující 15 ročníků projektu se představily panenky těchto autorů:

J. E. Marie Chatardová s manželem, Jan Činčera, Český olympijský tým,
Josef Dvořák, Arnošt Goldflam, Jaroslava Pokorná Jermanová, Eva Jiřičná,
Petr Kalouda, Tatiana Kovaříková, Bibhu Mohapatra & Preciosa, Moser,
Nadace Preciosa, Barbara Nesvadbová, Rony Plesl, Liběna Rochová,
Kateřina Lubovská Smolíková, Vladimír Staněk, Pavel Šporcl

© UNICEF/Foltýnek

„Jsem velmi ráda, že tu mohu prezentovat Středočeský kraj, který se zapojil do podpory projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě. Panenku vyráběla nejen hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, která se inspirovala kroji  a barvami Středočeského kraje, ale také mnoho studentek a studentů ze středočeských škol,“ přiblížila vedoucí sekretariátu hejtmanky Středočeského kraje Lucie Kotalová.

© UNICEF/Foltýnek

„Těší nás, že sláva českého křišťálu pomohla podpořit dobrou věc. O to víc, že se nám pro aukci povedlo nadchnout i našeho partnerského návrháře Bibhua Mohapatru a mohly tak vzniknout panenky propojující jedinečný design a český křišťál. Podobné aktivity dávají naší práci úplně nový rozměr,“ doplnila Gabriela Dvořáková, vedoucí PR a komunikace společnosti Preciosa Components.  

Kromě výstavy uměleckých panenek, z nichž některé mohli návštěvníci vydražit v tiché aukci, byly na místě k prodeji také panenky vytvořené žáky škol ve Středočeském kraji v rámci soutěže Miss panenka a další panenky od dětí i dospělých z celé ČR, kteří projekt Adoptuj panenku a zachráníš dítě podporují. 

Justin Forsyth a Gary Stahl v rozhovoru s Pavlou Gomba ocenili finanční i osvětové přínosy projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě.
Justin Forsyth a Gary Stahl v rozhovoru s Pavlou Gomba ocenili finanční i osvětové přínosy projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě. © Lucie Kotalová

Děkujeme všem dárcům a Středočeskému kraji za velkorysou podporu tohoto benefičního večera.

© UNICEF/Foltýnek

Události ČT (14. 12. 2017)

  • autor reportáže: Martin Řezníček

Tisk