České panenky získaly podporu v Africe

V předvečer státního svátku 17. listopadu 2017 byl na rezidenci velvyslankyně České republiky v Ghaně představen projekt "Adoptuj panenku a zachráníš dítě", který UNICEF rozvíjí v řadě zemí včetně České republiky.

„Smyslem akce bylo představit práci české i ghanské pobočky UNICEF a inspirovat zástupce ghanských institucí i mezinárodní komunity k tvorbě panenek,“ vysvětlila paní velvyslankyně Margita Fuchsová.

J.E. Margita Fuchsová (vlevo) na snímku s Rushnan Murtaza, zástupkyní UNICEF v Ghaně.
J.E. Margita Fuchsová (vlevo) na snímku s Rushnan Murtaza, zástupkyní UNICEF v Ghaně. © Martin Šefr

Pavla Gomba, ředitelka UNICEF ČR, na akci uvedla: „Největší hodnotou projektu je to, že do pomoci se může zapojit opravdu každý: děti na školách, maminky, babičky, senioři, umělci, známé osobnosti… Od roku 2002, kdy jsme tento projekt přivezli do České republiky, se u nás narodilo více než třicet tisíc panenek. Toto je opravdu historický moment, kdy panenky UNICEF poprvé vstupují na africký kontinent. Těším se, že české panenky zde získají mnoho krásných sourozenců a společně budeme moci zachránit ještě větší počet dětí.“ 

Pavla Gomba a Margita Fuchsová představují projekt a principy pro tvorbu panenek.
Pavla Gomba a Margita Fuchsová představují projekt a principy pro tvorbu panenek. © Martin Šefr

Během akce, kterou finančně i věcně podpořila společnost AT Kearney, byly zakoupeno – symbolicky adoptováno – 51 českých panenek. Na očkovací programy UNICEF tak akce přinesla částku 30 810 Kč.

Igor Hulák, zástupce AT Kearney, popsal, jak se do projektu zapojili zaměstnanci české i ghanské pobočky společnosti.
Igor Hulák, zástupce AT Kearney, popsal, jak se do projektu zapojili zaměstnanci české i ghanské pobočky společnosti. © Martin Šefr

Vzhledem k tomu, že Ghana patří mezi země ve střední příjmové skupině, UNICEF zde již neposkytuje finanční pomoc pro zajištění základní imunizace, která je integrována do místního zdravotnického systému. Výtěžek tak bude použit na očkování dětí v krizových oblastech a v zemích, kde doposud nefunguje základní zdravotnická infrastruktura.

© Martin Šefr
© Martin Šefr

Na akci navázala návštěva projektů UNICEF v Gabi v okrese Kpando, kde se velvyslankyně České republiky a ředitelka UNICEF ČR seznámily s konkrétními výsledky intervencí zaměřených na pitnou vodu a hygienu, výživu a podporu vzdělávání dívek. 

Velvyslankyně Margita Fuchsová s dětmi ze základní školy v Gabi.
Velvyslankyně Margita Fuchsová s dětmi ze základní školy v Gabi. © UNICEF
© UNICEF

Tisk