Strádání, hlad, zoufalství – pomoc UNICEF je stále zapotřebí

I v roce 2018 budou miliony dětí bojovat o holý život. Hladomor, nemoci, přírodní pohromy, násilí a vyhánění bezbranných civilistů z domovů jsou aktuální realitou, které v mnoha oblastech světa děti čelí právě teď.

V Jižním Súdánu, sužovaném katastrofální neúrodou a nepokoji, je život 276 000 vyhladovělých a vysílených dětí závislý na okamžité humanitární pomoci. 337 560 dětí z menšiny Rohingů v Myanmaru ztratilo nejenom střechu nad hlavou, ale často i své nejbližší, a při namáhavé a nebezpečné cestě hledají bezpečné útočiště v sousedních zemích. V Jemenu propukla nejhorší epidemie cholery v poválečné historii, na tuto nemoc zde umírají čtyři děti denně. 

Komu UNICEF pomáhá

Roční Sami byl přijat do nemocnice v San'á v Jemenu s těžkou podvýživou a podezřením na choleru.
Roční Sami byl přijat do nemocnice v San'á v Jemenu s těžkou podvýživou a podezřením na choleru. © UNICEF/Al-Zikri
9letá Jacey z Dominikánské republiky objímá pejska v ruinách domova, který během minuty zcela zničil hurikán Maria.
9letá Jacey z Dominikánské republiky objímá pejska v ruinách domova, který během minuty zcela zničil hurikán Maria. © UNICEF/Moreno
Oba bratři 10letého Minara z etnika Rohingů byli zastřeleni během spánku. "Mám jen jeden sen: přežít," říká.
Oba bratři 10letého Minara z etnika Rohingů byli zastřeleni během spánku. "Mám jen jeden sen: přežít," říká. © UNICEF/Nybo

Děti by neměly platit nejvyšší cenu za okolnosti a rozhodnutí, která nemají možnost ovlivnit. Na světě je mnoho problémů, které nemají jednoduché řešení. My v UNICEF však věříme, že žádné dítě by nemělo umřít zbytečně na podvýživu nebo nemoci, proti kterým existují levné a dostupné léky. Současně rozvíjíme programy, které posilují ochranu a soběstačnost místních komunit a řeší populační růst. 

Co může UNICEF za Váš příspěvek pořídit?

  • 312 Kč – 2 hřejivé deky, dodávané do nemocnic, uprchlických táborů a dětských krizových center.
  • 708 Kč – souprava první pomoci pro mobilní zdravotnické týmy.
  • 1 810 Kč – 1 prasátko pro zajištění obživy nejchudších rodin v rámci programu dobytčích bank (jde o průměrnou cenu, skutečná cena se může lišit v závislosti na regionu, velikosti, stáří a plemeni zvířete).
  • 4 728 Kč – Škola v krabici, kompletní sestava učebních a vzdělávacích pomůcek pro 40 žáků a učitele, která v krizových situacích umožní dětem pokračovat ve školní docházce. 

Jak můžete pomoci

Priority UNICEF při řešení humanitárních krizí

1. Záchrana života

V krizové situaci rozhodují často pouhé hodiny o tom, kolik dětí zahyne a kolik jich přežije. Bezprostřední prioritou je proto ošetřit zranění, zajistit léky a pitnou vodu, výživnou stravu, nouzové přístřeší a vyhledání ztracených a osiřelých dětí. V nejvíce nebezpečných a nepřístupných oblastech světa není často jiná možnost, než humanitární pomoc dopravovat pomocí letadel a vrtulníků. Bezpečnou distribuci zajišťují naši pracovníci, místní organizace a vyškolení dobrovolníci.

© UNICEF/Hatcher-Moore

2. Ochrana a vzdělání

V centrech přátelských k dětem, která UNICEF v krizových oblastech zřizuje, děti naleznou bezpečí, ochranu před násilím i odbornou pomoc lékaře a psychologa. Stejně důležité je co nejdříve obnovit školní výuku, například v neformálních mobilních školách, které dětem zajistí denní režim a možnost učit se, hrát si, povídat si s kamarády a zotavit se z prožitých útrap.

© UNICEF/Rich

3. Samostatná obživa a odpovědné rodičovství

Podpora pěstování místních plodin a tzv. dobytčí banky pomáhají zajistit sirotkům, vdovám a nejchudším rodinám možnost trvalé obživy. UNICEF rozvíjí také osvětové programy zaměřené na odpovědné rodičovství, bezpečné mateřství a ochranu dívek před násilím a sexuálním zneužíváním, které přispívají ke snižování populačního růstu. 

© UNICEF/Ose

Tisk