Nejkrásnější panenka Středočeského kraje je z Poděbrad

Titul nejkrásnější panenky vyrobené žáky základních a středních škol ve Středočeském kraji získala ve facebookovém hlasování panenka Rosemary, kterou vytvořila Marie Krátká z Domova mládeže Jitřenka v Poděbradech.

PRAHA, 3. říjen 2017 – Do soutěže, kterou v květnu pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové vyhlásil český UNICEF, se přihlásilo 24 škol a institucí, které zaslaly do soutěže celkem 79 originálních panenek vyrobených dětmi. Vítězná panenka vzešla z veřejného hlasování, které probíhalo od 18. července do 24. září na facebooku UNICEF ČR. Tři panenky s nejvyšším počtem hlasů budou součástí výstavy a aukce panenek, která se za účasti známých osobností a předních diplomatů uskuteční 11. prosince 2017 v České národní budově v New Yorku.

Hlasování o nekrásnější panenku vyvolalo mimořádný zájem, ve facebookové galerii nasbíraly panenky celkem 2364 hlasů. Vítězná panenka Rosemary obdržela 163 hlasů, se 160 hlasy se na druhém místě umístila panenka Valentýnka, kterou vytvořila Klára Tichavová ze ZŠ Smečno, třetí místo získala se 146 hlasy africká panenka Ugbomka, která je společným dílem Elišky Martínkové, Terezy Kleplové, Viktorky Veselé a Stelly Hokeové ze ZŠ Benešov. Slavnostní vyhlášení soutěže, spojené s předáním diplomů a symbolických dárků, proběhlo v pondělí 2. října v 15.00 hod. v pražské Galerii Portheimka.

„Důvod pomáhat v sobě jako lidé cítíme, a proto většinou nemáme důvod hledat více argumentů pro jeho podporu. Jsem velmi ráda, že tato mnou podpořená soutěž ukázala, že je skutečně mnoho lidí, kterým je slovo ‚pomáhat‘ zcela vlastní. Podobu soutěžních panenek jsem si prohlédla, řada z nich byla velmi povedená. Jen těžko se i mně osobně vybírala ta, jíž měl být dán rozhodující hlas. Jsem velmi potěšena, že se tento projekt UNICEFu vydařil a oslovil tolik lidí i dětí s dobrým srdcem,“ komentovala výsledek soutěže Jaroslava Pokorná Jermanová. 

Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR, k soutěži uvedla: „Nejkrásnější může být jenom jedna panenka, pro UNICEF však má každá z vyrobených panenek stejnou hodnotu. Přestavuje totiž skutečné dítě z krizových oblastí, které budeme moci ochránit před hlavními smrtelnými chorobami. Věřím, že pro zapojené děti je tato soutěž navíc způsobem rozvíjení jejich tvořivosti a přirozené solidarity, takže panenky pomáhají i u nás. Podpory středočeských škol si velmi vážíme.“

„Výhru v soutěži jsem opravdu nečekala, obzvlášť v takové konkurenci. Nikdy předtím jsem žádnou panenku nevyráběla a jsem moc ráda, že zrovna ta moje se líbila nejvíc,“ dodává autorka vítězné panenky Marie Krátká.

Autorky tří nejúspěšnějších panenek si z rukou ředitelky UNICEF ČR Pavly Gomba a zástupců kraje převzaly symbolické ceny. Slavnostní vyhlášení v pražské Galerii Portheimka moderoval herec Jiří Zbořil.
Autorky tří nejúspěšnějších panenek si z rukou ředitelky UNICEF ČR Pavly Gomba a zástupců kraje převzaly symbolické ceny. Slavnostní vyhlášení v pražské Galerii Portheimka moderoval herec Jiří Zbořil. © UNICEF

Nejkrásnější panenky Středočeského kraje

Zleva: 1. místo – Rosemary, Marie Krátká (DM Jitřenka, Poděbrady); 2. místo – Valentýnka, Klára Tichavová (ZŠ Smečno); 3. místo – Ugbomka, Eliška Martínková, Tereza Kleplová, Viktorka Veselá, Stella Hokeová (ZŠ Benešov)

Soutěž Miss panenka je součástí projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě, který na podporu očkovacích programů v nejchudších zemích světa český UNICEF rozvíjí již od roku 2002. S výjimkou tří vítězných panenek, které se stanou součástí výstavy a následné aukce v New Yorku, budou postupně všechny panenky k dostání v našem 
e-shopu k symbolické adopci. Cena jedné panenky je 600 Kč, což odpovídá nákladům na očkování pro jedno dítě.

Panenky tvoří podle jednotného střihu dobrovolníci z celé ČR, mezi nimiž jsou žáci základních škol, úspěšní manažeři i klienti v domovech seniorů. Pro každou zhotovenou panenku její tvůrce vyplní rodný list, v němž uvede stručný popis panenky a svůj kontakt. Rodina či jednotlivec, který panenku adoptuje, obdrží spolu s panenkou pohlednici UNICEF, kterou zašle tvůrci panenky se zprávou, že jeho panenka našla svoji rodinu a společně tak zachránili jeden dětský život. Každým rokem se díky očkování podaří zachránit život až 3 milionům dětí. 

Za podporu děkujeme Středočeskému kraji.  

Tisk