Rohingové z Barmy: hlad, nemoci, strádání

Téměř každý den se ve světových médiích objevují nové šokující zprávy o vypálených vesnicích a nelidském strádání příslušníků etnické skupiny Rohingů. Ve strachu o vlastní život už od konce srpna 2017 uprchlo ze svých domovů na severozápadě Barmy na 430 tisíc lidí. Většina z nich našla útočiště v sousedním Bangladéši a jsou odkázáni na humanitární pomoc. UNICEF v oblasti právě teď pomáhá 240 tisícům dětí.

„Už je to týden, co jsme s manželem a malým Nurashou přišli do Bangladéše,“ vypráví ve výživovém středisku UNICEF v táboře Cox Bazar 20letá Anamul. „Báli jsme se, že nás zatknou vojáci, tak jsme přespávali v bažinách. Utíkali jsme jen s málem a brzy nám došla voda, takže jsme pili z kaluží. Všichni jsme z ní dostali horečku. Můj chlapeček je teď tak zesláblý, že sotva udrží oči otevřené.“

Nurasha už na první pohled vykazuje známky kritické podvýživy. Pracovníci ve výživovém centru rychlým měřením zjistili, že obvod jeho paže je jen 7 centimetrů. To je celých 5 centimetrů pod hranicí podvýživy. Nurashiho život je tedy ve vážném nebezpečí a musí okamžitě dostat terapeutickou výživu.

© UNICEF/Noorani

„V bažinách toho moc k jídlu neseženete, obzvlášť teď v období dešťů, kdy je všechno zaplavené. Měla jsem s sebou trochu rýže, kterou jsem schovávala pro malého. My s manželem jsme žvýkali kořínky, abychom zahnali hlad. V jedné vesnici jsme pro Nurashiho dostali trochu mléka, ale nenechali nás tam přespat. Báli se, že budou mít problémy,“ pokračuje Anamul, zatímco Nurashi dostává první dávku speciální vysokokalorické výživy.

© UNICEF/Noorani

Podle odhadů terénních pracovníků je v distriktu Cox Bazar právě teď na 4 tisíce dětí, které trpí podvýživou. Své domovy muselo během několika týdnů opustit více než 240 tisíc dětí, které našly provizorní útočiště v přeplněných uprchlických táborech. Bangladéš je jednou z nejchudších zemí světa a příliv statisíců uprchlíků během tak krátké doby není bez pomoci schopna zvládnout.

UNICEF právě teď v 68 uprchlických táborech na bangladéšské straně hranice distribuuje potřebnou pomoc a zajišťuje specializovanou péči traumatizovaným a opuštěným dětem. Aktuálně probíhá i očkovací kampaň pro 150 tisíc nejohroženějších dětí. 24. září také do oblasti dorazil letecký speciál se 100 tunami humanitární pomoci, jako jsou tablety na čištění vody, hygienické potřeby, terapeutická výživa, nepromokavé plachty, stany a přikrývky. 

© UNICEF Bangladéš

Jak můžete pomoci:

  • příspěvkem v libovolné výši prostřednictvím tohoto formuláře nebo nebo na sbírkový účet UNICEF ČR 11771177/0300, v. s. 821
  • nákupem certifikátu Dárku pro život v podobě krizového balíčku pro rodinnou hygienu nebo jiného Dárku v našem e-shopu
  • odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMS UNICEF 90 na číslo 
    87 777 (cena 90 Kč, UNICEF obdrží 89 Kč, více na www.darcovskasms.cz)

Děkujeme!

© UNICEF/Brown

Aktuálně z terénu – distribuce hygienických potřeb:

Tisk