Pomoc jako smysl v chaosu

Válka v Sýrii i dnes zasahuje do životů 5,8 milionu místních dětí. Tyto děti potřebují naši stálou pomoc, aby se z nich nestala ztracená generace, která nikdy nepoznala nic jiného než strach a násilí. Stejně jako v kterémkoliv jiném konfliktu jsou i děti v Sýrii pouhé oběti událostí, které nemohou samy nijak ovlivnit. Pokud jim teď poskytneme veškerou možnou podporu, předejdeme tomu, aby z nich vyrostli frustrovaní mladí lidé bez zázemí a budoucnosti.

Sýrie v roce 2017

© UNICEF/Al-Issa

Dobrovolníci, jako je 22letá Mais, v ulicích východního Aleppa, poskytují základní lékařskou i psychologickou pomoc a systematicky vyhledávají ztracené a opuštěné děti. V oblastech postižených válkou nefunguje veřejné zdravotnictví, takže jedinou nadějí pro místní jsou mobilní kliniky UNICEF. 

© UNICEF/Souleiman

„Jsme tady od června, ale už předtím jsme třikrát utíkali. Teď naposledy to ale bylo nejhorší. Stříleli po nás a zasáhli mého bratrance. Skoro nepřežil a asi nikdy už nebude chodit,“ vypráví ve školním stanu UNICEF v táboře Ain Issa 12letá Rahaf, která sem spolu s téměř osmi tisíci obyvateli nedalekého města Rakká utekla před válečným běsněním. Cesta, která by normálně trvala hodinu, zabrala Rahaf a její rodině celý den, protože se museli skrývat před ozbrojenci a vyhýbat se zaminovaným oblastem.

„Když začaly na město padat bomby, přestala jsem chodit do školy – trvalo to skoro celý rok a pak jsme zase museli utíkat,“ pokračuje Rahaf. „Školu v táboře mám ráda. Je to sice jen stan a odpoledne je tu hrozné horko, ale když jsem tady a učíme se, kreslíme nebo zpíváme, už nemyslím na všechny ty mrtvé lidi a zničené domy. Myslím na to, čím budu, až válka skončí. Chtěla bych se stát módní návrhářkou.“ Rahaf je jedním z 65 tisíc dětí, které mohou díky UNICEF pokračovat ve vzdělávání v provizorních školních třídách, které alespoň z části nahrazují třetinu škol zcela zničených vleklým konfliktem.

© UNICEF/Souleiman

Siba je členkou týmu UNICEF, který má v táboře Ain Issa na starosti pravidelnou kontrolu výživového stavu místních dětí. „Skoro jako všichni v táboře, i já jsem z Rakká. Dřív to pro mě byl domov, teď je to jen místo na obzoru, odkud neustále stoupá dým. Pomáhat dětem je pro mne způsob, jak najít v tomhle chaosu nějaký smysl. Kdybych to nedělala, asi bych přišla o rozum,“ přiznává Siba.

© UNICEF/Almohibany

Momentálně největšímu strádání čelí na 270 tisíc dětí, které žijí v obléhaných městech a předměstích, jako je například Ghúta na východním okraji Damašku. Humanitární pomoc se sem kvůli blokádě může dostat jen sporadicky. Provizorní hřiště uprostřed zdevastované čtvrti je jednou z mála možností, jak mohou místní děti alespoň na chvíli zapomenout na každodenní strach a nouzi.

Co je právě teď nejvíce zapotřebí:

 • zajistit dostatek pitné vody 14,8 milionu lidí (opravami infrastruktury a hloubením studní)
 • poskytnout ochranu a terapeutickou pomoc 290 tisícům traumatizovaných dětí
 • zajistit okamžitou léčbu pro 75 tisíc kriticky podvyživených dětí
 • umožnit 1,7 milionu dětí návrat do školních lavic
 • vyškolit 230 tisíc nových učitelů

Skutečná pomoc není drahá

Zachránit dětský život nebo zajistit dítěti lepší budoucnost tím, že bude moci chodit do školy, můžete i Vy!

 • 156 Kč = teplá přikrývka o rozměrech 150 cm × 200 cm
 • 1 445 Kč = Plumpy'Nut® – terapeutická výživa k úplnému vyléčení 2 těžce podvyživených dětí (na dobu 6 - 8 týdnů)
 • 4 728 Kč = Škola v krabici – kompletní sestava vzdělávacích pomůcek pro 40 žáků a učitele, která v krizové situaci umožní dětem pokračovat ve školní docházce

Jak můžete pomoci

 • příspěvkem v libovolné výši prostřednictvím tohoto formuláře
 • nákupem certifikátu Dárku pro život v podobě přikrývky, soupravy první pomoci nebo jiného Dárku v našem e-shopu
 • odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMS UNICEF 90 na číslo 
  87 777 (cena 90 Kč, UNICEF obdrží 89 Kč, více na www.darcovskasms.cz)

 

209 pracovníků UNICEF v Sýrii právě teď nasazuje život na pomoc dětem

I když se po více než 6 letech trvání ozbrojeného konfliktu začíná situace v  některých oblastech země pomalu stabilizovat a během roku 2017 se mohlo do svých domovů vrátit téměř půl milionu uprchlíků, pro většinu z nich návrat znamená zjištění, že nemají kde bydlet – celé ulice byly zničeny, školy zůstávají uzavřené a v rozsáhlých oblastech země nefunguje elektřina ani dodávky pitné vody.

Přímo v Sýrii teď potřebuje humanitární pomoc 5,8 milionu dětí. Nemohou čekat další měsíce či roky, až bude v jejich zemi všechno v pořádku. Potřebují výživnou stravu, pitnou vodu, možnost chodit do školy, domov a bezpečí právě teď! Statisíce dětí, které by letos měly jít poprvé do školy, nepoznaly za svůj život nic jiného než strach, bídu a násilí. Mnohé z nich byly svědky umírání svých nejbližších.

Proto prosíme, pokud Vám to situace dovoluje, pomozte nám dostat pomoc i tam, kde se jí zatím nedostává. Pomozte najít domovy pro děti, které prožily těžko představitelná traumata, strach a zoufalství, pomozte nám dostat do školních lavic děti, které tam právě teď chybí. Pomocí přímo na místě můžeme také předejít tomu, aby se problémy přesouvaly do dalších oblastí světa.

UNICEF je jednou z mála mezinárodních organizací, které v Sýrii zůstaly i během občanské války. Přímo v terénu máme 209 vlastních pracovníků, kteří často s nasazením vlastního života poskytují dětem potřebnou pomoc. Spolupracujeme také s místními humanitárními organizacemi a dobrovolníky. 

Jakou pomoc už UNICEF zajistil:

 • dodávky léků, hygienických potřeb pro 540 tisíc lidí v těžko přístupných a obléhaných oblastech
 • opravy vodovodů a rozvoden přístup k pitné vodě v Aleppu a okolí pro 4,1 milionu lidí
 • dodávky tablet na čištění vody pro 14,4 milionu lidí
 • pro 25 tisíc obyvatel města Rakká zajišťujeme denní dodávky pitné vody v cisternách
 • 2 531 dětí vyléčeno z kritické podvýživy
 • dodávky výživné stravy pro 204 tisíc dětí v izolovaných oblastech
 • 3,2 milionu dětí proočkováno proti 6 smrtelným dětským nemocem
 • 110 stálých a mobilních výživových center posoudilo zdravotní stav 126 tisíc dětí a těhotných žen
 • 661 tisíc dětí může znovu chodit do školy, dalších 48 tisíc dětí je zapsáno v neformálních vzdělávacích kurzech

Dětem v Sýrii můžete pomoci jakoukoliv částkou, kterou se rozhodnete věnovat prostřednictvím tohoto formuláře, nebo převodem na sbírkový účet UNICEF 11771177/0300 (variabilní symbol 805).

Děkujeme za Vaši podporu!

© UNICEF/Souleiman

Tisk