UNICEF pomáhá obětem hurikánu Irma

Tropická bouře Irma, jedna z nejsilnějších, které byly kdy zaznamenány, zasáhla rozsáhlou oblast Karibiku. Zatímco se škody, které napáchala, stále posuzují, UNICEF zahájil okamžitou distribuci pomoci. V ohrožení může být až 2,8 milionu dětí.

© UNICEF/Bradley

12. září 2017 – Poryvy větru o rychlosti až 300 km/h a přílivové vlny dosud způsobily mohutné škody na většině karibských ostrovů. Hurikán si vyžádal 25 obětí a po jeho řádění zůstalo na pomoc odkázáno 7 milionů lidí. Na většině míst bylo zcela zničeno nebo silně poškozeno až 90 % všech budov, v postižených oblastech nefunguje elektřina ani dodávky pitné vody, školy zůstávají uzavřené a komunikační síť zcela zkolabovala.

Ještě před úderem hurikánu UNICEF do oblasti přesunul zásoby hygienických souprav, léků, pitné vody a trvanlivého jídla. Místní pracovníci a dobrovolníci začali okamžitě po odeznění bouře s distribucí krizové pomoci a vyhledáváním ztracených dětí.

„Střecha mého domu je téměř z poloviny pryč a skoro všechny věci uvnitř jsou úplně promočené. Alespoň se ale nikomu z nás nic nestalo, mohlo to být horší. Těch několik hodin se zdálo nekonečných,“ popisuje řádění hurikánu na ostrově Anguila vedoucí vzdělávacích programů UNICEF Rhonda Connor.

Ve všech zasažených oblastech je právě teď nejvíce zapotřebí zajistit dostatek pitné vody, léků a hygienických potřeb, které zabrání šíření nebezpečných nemocí. Prosíme, pomozte nám zajistit tablety na čištění vody, soupravy první pomoci a další pomoc pro strádající děti. 

7letý James stojí před zbytky svého domu v Nagua na severu Dominikánské republiky.
7letý James stojí před zbytky svého domu v Nagua na severu Dominikánské republiky. © UNICEF

Jak můžete pomoci:

  • nákupem certifikátu Dárku pro život v podobě tablet na čištění vody, soupravy první pomoci nebo jiného Dárku v našem e-shopu
  • příspěvkem v libovolné výši na projekt „Nezávadná voda“ prostřednictvím tohoto formuláře
  • odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMS UNICEF 90 na číslo 
    87 777 (cena 90 Kč, UNICEF obdrží 89 Kč, více na www.darcovskasms.cz)
Okres Gaia na Haiti patří k nejhůře postiženým oblastem.
Okres Gaia na Haiti patří k nejhůře postiženým oblastem. © UNICEF/Bradley
Krizové koordinační středisko UNICEF a dalších humanitárních organizací v haitském Cap Haitïene.
Krizové koordinační středisko UNICEF a dalších humanitárních organizací v haitském Cap Haitïene. © UNICEF/Bradley

Ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba o pomoci obětem hurikánu Irma:

ČT24: Studio 6 Víkend (9. září 2017)

Tisk