Český UNICEF rozšiřuje pomoc ve Rwandě na porodnice

Ve spolupráci s místními partnery vybaví český UNICEF dětská oddělení nemocnic v deseti regionech země a zajistí také odborná školení zdravotnického personálu v oblasti předporodní i poporodní péče o děti a jejich matky. Nový projekt cílí na další snížení dětské úmrtnosti v zemi.

PRAHA/KIGALI, 9. červen 2017 – Podrobná analýza systému předporodní a poporodní péče ve Rwandě zjistila, že většina zdravotníků nemá dostatečné znalosti a zkušenosti k tomu, aby se dokázali adekvátně postarat například o předčasně narozené děti nebo zvládli komplikace při porodu. Úmrtí novorozenců tvoří celých 41 % všech úmrtí, k nimž ve rwandských nemocnicích dojde.

Důvodem je špatná dostupnost zdravotnických zařízení – dojezdová doba sanitky je v některých oblastech až dvě hodiny – a především nedostatek financí na nákup nového vybavení a na mzdy zdravotnického personálu. Plat kvalifikovaného lékaře v okresní nemocnici je v přepočtu zhruba 6 tisíc korun, ceny jídla a služeb jsou přitom velmi podobné těm v ČR. V téměř 12milionové Rwandě je tak akutní nedostatek lékařů – na jednoho v průměru vychází 28 tisíc pacientů. V celé zemi navíc není ani jediný lékař-neonatolog, tj. specialista péče o nově narozené děti.

Cílem společného projektu českého UNICEF, rwandského ministerstva zdravotnictví a místních partnerů je do roku 2030 snížit míru dětské úmrtnosti více než čtyřikrát – ze současných 50 úmrtí/1000 narozených na 12. V rámci projektu UNICEF zajistí vybavení, nové pomůcky a přístroje do nemocnic v deseti z celkem 30 regionů, v nichž jsou ukazatele dětské úmrtnosti nejhorší. Zdravotníky z těchto nemocnic také UNICEF proškolí v oblasti specializované péče o novorozence a těhotné ženy. 

Detailní popis tohoto dlouhodobého projektu najdete zde.
 

Nyanza

Jedním ze zdravotnických zařízení, které jsou do projektu zařazeny, je i okresní nemocnice a porodnice ve městě Nyanza, kterou v rámci březnové mise českého a rwandského UNICEF navštívila spisovatelka a novinářka Barbara Nesvadbová.

FOTO: UNICEF/Laurent Rusanganwa

Kolik stojí pomoc?

  • stetoskop – 29 Kč
  • sada těhotenských testů (25 ks) – 70,50 Kč
  • sada chirurgických nádob z nerez. oceli (4 ks) – 270 Kč
  • sada chirurgických svorek a skalpelů (8 ks) – 387,40 Kč
  • základní souprava první pomoci – 711 Kč
  • závěsná dětská váha se sadou 5 ks vážicích kalhotek – 877 Kč
  • ruční resuscitátor pro novorozence a kojence – 1 144 Kč

Kvůli na místní poměry vysokým cenám musí většina lékařů a zdravotníků při práci používat zastaralé a nevyhovující vybavení. Dostupnost moderních pomůcek může přitom rozhodnout o životě nebo smrti dítěte. 

I v takto neutěšených podmínkách přicházejí na svět děti – okresní nemocnice Nyanza, březen 2017
I v takto neutěšených podmínkách přicházejí na svět děti – okresní nemocnice Nyanza, březen 2017 © UNICEF/Laurent Rusanganwa

Jak můžete pomoci?

  • příspěvkem na sbírkový účet 10111011/0300, v. s. 777 nebo prostřednictvím tohoto formuláře
  • nákupem certifikátu Dárku pro život v podobě soupray první pomoci, závěsné váhy nebo jiného Dárku z našeho e-shopu 
  • odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMS UNICEF 90 na číslo 87777 nebo zřízením trvalé (měsíční) DMS ve tvaru DMS TRV UNICEF 90 na 87777 (cena ze jednu DMS je 90 Kč, UNICEF obdrží 89 Kč, více na darcovskasms.cz)

Tisk