1 000 nakažených dětí denně – UNICEF bojuje s cholerou v Jemenu

Ve válkou sužovaném Jemenu prudce stoupá výskyt cholery – jen za poslední tři květnové dny přibylo 10 tisíc nových pacientů s podezřením na nákazu, každý den přijmou zdravotnická centra v průměru tisíc dětí, které trpí akutními průjmy a dehydratací.

Saná, 31. květen 2017 – Cholera v Jemenu si jen za poslední měsíc vyžádala životy nejméně 109 dětí, celkem na choleru zemřelo již 532 lidí, ale skutečný počet obětí je pravděpodobně ještě vyšší.  V největším ohrožení jsou malé děti, jejichž organismus je oslabený podvýživou. Na pomoc dětem v Jemenu UNICEF vyslal tři letecké speciály naložené celkem 40 tunami léků, rehydratačního roztoku a hygienických potřeb, které zajistí pomoc pro 50 tisíc pacientů.  

Cholerou se dosud nakazilo už 65 300 lidí, výskyt onemocnění je potvrzen v 19 z celkem 22 provincií Jemenu. Specialisté přímo v terénu ale odhadují, že v následujících šesti měsících může počet nakažených stoupnout až na 300 tisíc. V boji s počínající epidemií je Jemen zcela odkázán na pomoc humanitárních organizací. Déle než dva roky trvající konflikt totiž dostal zemi na pokraj hladomoru a téměř ochromil jemenské zdravotnictví – více než polovina nemocnic a klinik je momentálně uzavřena, chybí základní léky a vybavení a lékaři ani zdravotnický personál nedostávají už od loňského září žádnou mzdu.

Dalším problémem je nedostatek pitné vody – dvě třetiny populace nemají jinou možnost než používat na pití a vaření znečištěnou vodu z povrchových zdrojů, většina měst také nezvládá zajišťovat odvoz odpadu a alespoň provizorně opravovat poškozenou infrastrukturu. V hlavním městě Saná, které je cílem uprchlíků ze zbytku země, momentálně nefunguje ani jedna čistička vody a obyvatelé se musejí spoléhat na dodávky pitné vody v cisternách. Tyto zoufalé podmínky jsou bohužel ideálním prostředím pro šíření smrtelných a vysoce infekčních průjmových onemocnění, jako je cholera.

„27 milionů obyvatel Jemenu, z nichž nejzranitelnější jsou děti, se právě teď nachází na prahu katastrofy. Zásobování pitnou vodou a zdravotní systém jsou prakticky před kolapsem, a pokud nebude možné opravit zničenou infrastrukturu, budeme svědky dalších epidemií smrtelných nemocí,“ uvádí specialistka UNICEF v Jemenu Meritxell Relaño

Podle údajů z výživových center UNICEF přímo v terénu je momentálně 1,64 milionu jemenských dětí podvyživených a nákaza cholerou by pro ně představovala téměř jistou smrt. U dětí, jejichž organismus je oslaben podvýživou, se riziko úmrtí na choleru zvyšuje až devětkrát.

UNICEF ve spolupráci s partnery zajišťuje po celé zemi provoz 200 zdravotnických center pro boj s cholerou, distribuuje tablety na čištění vody, balení rehydratační soli (ORS) pro léčbu dehydratace při průjmových onemocněních a podporuje osvětové kampaně o prevenci nákazy a možnostech pomoci. 

Dětem v Jemenu můžete pomoci i Vy:

  • Jednorázovým darem prostřednictvím tohoto formuláře nebo na účet 11771177/0300, v.s. 820
  • Nákupem voucheru v charitativní akci portálu Slevomat
  • Pravidelným měsíčním příspěvkem jako Přítel dětí UNICEF
  • Nákupem certifikátu Dárku pro život v podobě tablet na čištění vody nebo ORS v našem e-shopu
  • Trvalou měsíční DMS ve výši 90 Kč – stačí odeslat DMS TRV UNICEF 90 na 87777 (cena 90 Kč, UNICEF obdrží 89 Kč, více na darcovskasms.cz)
  • Nákupem jednoho ze tří voucherů v charitativní akci portálu Slevomat

Saná, květen 2017 – Jedna z velkokapacitních cisteren, kterou UNICEF ve spolupráci s partnery zásobuje pitnou vodou. (© UNICEF/Yemen)

Tisk