Hladomor v Jižním Súdánu: milion dětí v bezprostředním ohrožení života

Vleklá výživová krize způsobená neúrodou a ozbrojeným konfliktem přerostla ve hladomor. 5 milionů lidí nutně potřebuje potravinovou pomoc, více než milion z nich tvoří děti.


Jak můžete pomoci:

  • příspěvkem v jakékoliv výši na sbírkový účet UNICEF: 11771177/0300, v. s. 818
  • prostřednictvím tohoto formuláře
  • nákupem certifikátu Dárku pro život v podobě balíčku proti podvýživě, terapeutické výživy nebo jiného Dárku v našem e-shopu
  • odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMS UNICEF 90 (případně DMS UNICEF 60, nebo DMS UNICEF 30) na číslo 87 777 (cena 90, 60, nebo 30 Kč, UNICEF obdrží 89, 59, či 29 Kč)
  • pravidelnou měsíční podporou prostřednictvím trvalé DMS ve tvaru DMS TRV UNICEF 90 (případně DMS TRV UNICEF 60, nebo DMS TRV UNICEF 30) na číslo 87 777 (cena 90, 60, nebo 30 Kč, UNICEF obdrží 89, 59, či 29 Kč). Více o DMS na www.darcovskasms.cz.

Děkujeme 6 647 dárcům, díky nimž je k 31. 3. na sbírkovém účtu UNICEF již 3 879 333 Kč! 

John je jedním z dětí, které se do výživového centra UNICEF poblíž hlavního města Juba dostaly včas.
John je jedním z dětí, které se do výživového centra UNICEF poblíž hlavního města Juba dostaly včas. © UNICEF/Gonzalez Farran

Terapeutické mléko – zázrak za 21 korun

„Nikdy nezapomenu na den, kdy jsem našla svého chlapečka v bezvědomí. Byl už tak zesláblý, že sotva dýchal,“ vysvětluje Helen, matka 1,5letého Johna (foto nahoře). „Kvůli bojům nemůžeme obdělávat pole, tržiště jsou prázdná a máme sotva co jíst. Celou cestu na kliniku UNICEF jsem byla strachy bez sebe a modlila se, aby John přežil. Speciální mléko, které tady dostává, je opravdu zázrak – zdá se mi, že s každým douškem je silnější a zdravější,“ dodává matka s vděčností v hlase.

Nejdůležitější fakta

JUBA, 20. únor 2017 – Podle nejnovější zprávy společně zveřejněné třemi agenturami OSN, mezi nimiž je i UNICEF, potřebuje více než 40 % obyvatel země neodkladnou potravinovou pomoc. V ohrožení je momentálně 4,9 milionu lidí, odhaduje se, že s nástupem období sucha, které vrcholí v červnu, se tento počet zvýší až na 5,5 milionu. Kritický nedostatek potravin představuje největší riziko pro děti – v zemi momentálně strádá podvýživou více než milion dětí, čtvrtina z nich trpí velmi těžkou podvýživou a jejich život je v přímém ohrožení.

Kritéria pro vyhlášení hladomoru:

  • 20 % rodin v oblasti čelí velmi vážnému nedostatku potravin, který nejsou schopny dlouhodobě zvládat
  • výskyt akutní podvýživy převyšuje 30 %
  • denně se na 10 tisíc obyvatel vyskytnou více než dvě úmrtí spojená s podvýživou

„Tyto děti bez okamžité pomoci zemřou. Abychom zabránili humanitární katastrofě, je bezpodmínečně nutné, aby byl humanitárním pracovníkům ihned umožněn neomezený přístup do všech postižených oblastí,“ uvádí zástupce UNICEF v Jižním Súdánu Jeremy Hopkins.

UNICEF má v Jižním Súdánu 300 pracovníků, kteří se přímo v terénu podílejí na řešení této mimořádné krize a prostřednictvím mobilních týmů a výživových center pomáhají v nejhůře postižených oblastech. UNICEF momentálně podporuje či přímo spravuje téměř 700 takových středisek, která ve spolupráci s místními i mezinárodními partnery poskytují terapeutickou stravu pro těžce podvyživené děti, vysokokalorické kojenecké mléko a další pomoc.  

Kolik stojí pomoc:

106 Kč – 10 balení vysokokalorické terapeutické výživy (k úplnému vyléčení podvyživeného dítěte stačí 3 balení této výživy denně po dobu 6–8 týdnů)
620 Kč – náklady na měsíční pobyt dítěte ve výživovém centru UNICEF
1 866 Kč – 45 litrů terapeutického mléka v prášku pro nejmenší děti, jejichž organismus  kvůli pokročilému stadiu podvýživy nedokáže přijímat jinou stravu

Malý Emmanuel trpí nejtěžší formou podvýživy a lékaři ve výživovém centru UNICEF bojují o jeho život.
Malý Emmanuel trpí nejtěžší formou podvýživy a lékaři ve výživovém centru UNICEF bojují o jeho život. © UNICEF/Gonzalez Farran

Až 86 % dětí, které se do výživového centra dostanou, jsou naši vyškolení zdravotníci schopni zachránit. 

Srdečně děkujeme FRMOL Production za bezplatné vytvoření TV spotu!

Tisk