Komu jste pomohli v roce 2016

I v roce 2016 UNICEF plnil své poslání zachraňovat dětské životy v krizových situacích a pomáhat všude tam, kde děti nemají dostatečnou výživu, pitnou vodu, přístup ke vzdělání nebo kde jejich rozvoj ohrožuje násilí a zneužívání. Přečtěte si příběhy několika ze statisíců dětí a rodin, kterým jsme mohli díky vaší podpoře loni pomoci.

Etiopie: Roční Tasloch Char čeká na kontrolu po ukončení 2měsíční léčby terapeutickou stravou Plumpy'Nut, kterou do výživového centra v Tierkidi v regionu Gambela dodává UNICEF. Jeho život byl zachráněn díky tomu, že jej matka do centra donesla hned, když se u něj začaly projevovat příznaky akutní podvýživy. 

© UNICEF/Ayene
© UNICEF/Ayene

Irák: Čtyřletá Athra z Mosulu se omývá u vodovodu, který v táboře Debaga Camp vybudoval UNICEF a který spolu s toaletami slouží více než tisícovce obyvatel tábora. UNICEF zde také vybudoval 3 školy a podporuje volnočasové aktivity, které dětem zajišťují psychosociální pomoc.

© UNICEF/Khuzaie
© UNICEF/Khuzaie

Sýrie: Tříměsíční Hala se narodila v Jibreenu, kde funguje improvizované přístřeší pro uprchlíky z východní části města Aleppo. S teplotami pod bodem mrazu je nutné zajistit, aby zejména nejmenší děti neprochladly. UNICEF zde v prosinci poskytl 5 000 dětem soupravy zimního oblečení, teplé deky a hygienické potřeby (zásyp, dětský šampon, plenky, mýdla a ručníky). Zimní soupravy pro novorozence distribuují místní pracovníci UNICEF také ve čtvrtích Sakhour, Shaar a historické části Aleppa.

© UNICEF/Al-Issa
© UNICEF/Al-Issa

Ukrajina: Děti ve Slovjansku se mohou znovu učit ve škole č. 13, kterou opravil a vybavil UNICEF. V dubnu 2016 školu navštívil herec a vyslanec dobré vůle Orlando Bloom.  V regionu UNICEF pomohl obnovit celkem 57 základních škol a poskytl trénink školním psychologům, kteří dětem pomáhají překonat prožitá traumata.

© UNICEF/Georgiev
© UNICEF/Georgiev

Jižní Súdán: Vyškolený zdravotník v nemocnici v Juba ošetřuje nastávající matku infikovanou cholerou. Pro prevenci šíření této nebezpečné nemoci je nutné dodržovat zásady hygieny, proto UNICEF kromě léků zajistil na několika místech v nemocnici také stanice pro mytí rukou a desinfekční prostředky na bázi chloru. 

© UNICEF/Irwin
© UNICEF/Irwin

Nigérie: Šestiměsíční Falmata během vážení ve zdravotnickém středisku Dalori ve státě Borno. Ještě před několika týdny byl její život ohrožen podvýživou v důsledku sucha a neúrody v celém regionu. Díky podpoře, kterou zde poskytuje UNICEF, se Falmatu podařilo zachránit.

© UNICEF/Esiebo
© UNICEF/Esiebo

Uganda: Žáci ze základní školy Maaji III v Adjumani nabírají vodu, kterou po vyučování donesou domů. Pro jejich rodiče je zdroj pitné vody jedním z důvodů, proč děti – zejména dívky – do školy poslat. Pitná voda je k dispozici všem 3 527 žákům školy i lidem žijícím v blízkém okolí.

© UNICEF/Bongyereirwe
© UNICEF/Bongyereirwe

Etiopie: Rodiny z vesnice Kihen čekají, až přijdou na řadu u studny. UNICEF v této suché oblasti loni vybudoval pět zdrojů pitné vody pro celkem 5 300 lidí. O tuto studnu se stará komise místních žen, které dohlížejí na to, aby bylo okolí udržováno v čistotě. Každá místní rodina na údržbu studny přispívá částku ETB 10 (přibližně 1,20 Kč) měsíčně. Takto komunita vybere prostředky, které budou v budoucnu sloužit pro nutné opravy.

© UNICEF/Sewunet
© UNICEF/Sewunet

Indie: Studenti ze školy v Aurangabadu mohou využívat oddělené toalety pro chlapce a dívky, které zde ve spolupráci s místní asociací kriketu vybudoval UNICEF. Oddělené toalety zvyšují školní docházku dívek o 11 procent.

© UNICEF/Singh
© UNICEF/Singh

Jižní Súdán: Devítiletá Nyapuor utekla spolu s matkou před útoky ozbrojenců a nyní chodí do školy UNICEF v táboře pro ochranu civilistů v Bentiu. „Viděla jsem mnoho zraněných a muže, jak střílí z pušek. Tady ve škole jsem v bezpečí. Moji spolužáci nemají matematiku rádi, já se ale na každou hodinu moc těším," vysvětluje.

© UNICEF/Rich
© UNICEF/Rich

Fidži: Školu ve vesnici Dobuilevu zničil v únoru 2016 cyklon Winston. Aby nemuseli místní školáci přerušit výuku, UNICEF poskytl na dobu, než bude kamenná škola opravena, plně vybavený školní stan a vzdělávací pomůcky.

© UNICEF/Sokhin
© UNICEF/Sokhin

Ekvádor: 285 dětí se věnuje sportovním aktivitám v rámci projektu „Caravana del Deporte", jehož součástí je také osvěta a neformální vzdělávání.

© UNICEF/Arcos
© UNICEF/Arcos

Rwanda: Třicetiletá Mukankulikiyimane z vesnice Uwabumenyi krmí kozu, kterou spolu s osivem získala v rámci projektu dobytčích bank od UNICEF. „Vypěstuji toho dostatek, abychom měli celý rok co jíst a ještě jsem mohla přebytek prodat na trhu, takže máme i nějaký příjem."

© UNICEF/Noorani
© UNICEF/Noorani

Burundi: Toyi Salvator, místní pracovník UNICEF, vysvětluje ženám z oblasti Marangana zásady správné výživy a přípravy jídla z lokálních plodin. Součástí programu, se kterým objíždí vesnice, je také osvěta o plánovaném rodičovství.

© UNICEF/Noorani
© UNICEF/Noorani

Jižní Súdán: 145 dětí zapojených do činnosti povstalecké skupiny Cobra bylo demobilizováno ve městě Pibor. Po několikatýdenním pobytu v demobilizačním centru budou – tam, kde to je možné – spojeny se svými rodinami. Pro ostatní děti je připraven rekvalifikační program.

© UNICEF/Lomodong
© UNICEF/Lomodong

Tisk