Sledujte speciál Pošty pro tebe k 70. výročí UNICEF

Zajímá Vás, koho si jako hosty pozval Michal Viewegh, s kým šije Dana Morávková panenky nebo čím obdarovala Jitka Čvančarová malého mnicha Dorjiho z Bhútánu?

Sledujte v pátek 6. ledna 2017 od 13.15 hod. ČT1 reprízu pořadu Pošta pro tebe!

Panenky Esterku a pošťáka Ondru je možno dražit až do soboty 14. ledna zde.

Děkujeme dárcům a příznivcům, kteří již během vysílání premiéry pořadu přispěli, všem účinkujícím a divákům ve studiu, kteří se natáčení zúčastnili bez nároků na honorář, a také partnerům, bez jejichž nezištné pomoci by nebylo možné pořad realizovat.

Česká televize
Česká Pojišťovna, a.s.
Generali Pojišťovna, a.s.
MAYA Production, s.r.o. (vlastník licence a producent Pošty pro tebe)
Renata Řiháková (autorka scénáře)
MediaCall, s.r.o.
Eficia Praha, spol. s r.o.
T-Mobile
GLOBDATA a.s.
ZŠ Dvorce u Bruntálu
Anglicko-české gymnázium AMAZON
Gymnázium Na Zatlance
UNICEF Bhutan a Dratshang Lhengtshog (bhútánský úřad pro správu klášterů)

Vybíráme z ohlasů našich příznivců na Facebooku UNICEF Česká republika

Jarka Švarcbachová Víc lidí jako je pan Auerbach. Smekám a neubránila jsem se slzám.
Klára Kutová Bylinová A já opět nevydržela bez slz dojetí ani prvních pět minut. Dcery měly dnes o fous prodlouženou večerku  ;-). Moc přeji, ať se řady "přátel UNICEFu" rok od roku znásobují.....
Klára Šplíchalová Jste skvělí! Velká gratulace  
Lydie Raszková Pan Auerbach mne také inspiroval svou skromností a pokorou a smekám
Zdena Suchanová Více lidí jako je pan Asaf Auerbach! Nepřeji si, aby zažili to, co on, ale aby na dění kolem sebe pohlíželi jeho prostým, lidským pohledem... Ale k tomu jsou asi potřeba hlubší prožitky a zkušenosti...

Ze zákulisí přípravy natáčení a vysílání pořadu

Zajistit 120 lidí, kteří vydrží celodenní natáčení pořadu téměř bez hnutí, nebylo jednoduché. Velké díky všem zúčastněným dobrovolníkům a studentům Anglicko-českého gymnázia AMAZON a Gymnázia Na Zatlance.

© František Géla
© František Géla

Pan Asaf Auerbach svou účast v pořadu dlouho zvažoval: „Pokud se nemýlím, tak v křesťanském světě se pomoc bližnímu v nouzi považuje za ctnost. V tom židovském - a to už nejméně tři tisíce let - za povinnost..“

© ČT/Páchová
© ČT/Páchová

Paní Věra Petrová a žáci ZŠ Dvorce u Bruntálu museli vstávat už před čtvrtou hodinou ranní, aby na natáčení v Praze dorazili včas.

© ČT/Páchová
© ČT/Páchová

Těsně před natáčením se zjistilo,  že všechna trika UNICEF jsou Esterce a Adámkovi, kteří v pořadu předávali hostům květiny, příliš velká, takže maminky musely narychlo zabírat. V záběrech naštěstí není nic poznat.

© Marie Kuntová
© Marie Kuntová

David Deyl podporuje UNICEF už řadu let. I když musel pospíchat do živého natáčení v rádiu, neváhal píseň Tobě blíž zazpívat ve studiu naživo. A se skvělým klavírním doprovodem Václava Krahulíka.

© ČT/Páchová
© ČT/Páchová

Kryštof Michal a skupina Portless měli v prosinci opravdu nabitý program, takže svou účast mohli potvdit až  týden před samotným natáčením. Bez jejich písně Run Away by to ale nebylo ono..

© ČT/Páchová
© ČT/Páchová

Pro mnichy z Bhútánu bylo natáčení ve studiu velkou premiérou. Dorozumění komplikovala také nutnost překládat z češtiny do angličtiny a poté do jazyka dzongka, protože v České republice není jediný člověk, který by tento jazyk ovládal.  Po natáčení z nich však všechna nervozita spadla.

© ČT/Páchová, © Marie Kuntová
© ČT/Páchová, © Marie Kuntová

Po natáčení si v zákulisí mohli oddechnout také režisér pořadu Mirek Dvořáček a autorka scénáře Renata Řiháková (na fotografii vpravo).

© ČT/Páchová, © Marie Kuntová
© ČT/Páchová, © Marie Kuntová

Před vysíláním premiéry bylo nutné otestovat, jestli funguje telefonní linka a zda hovory správně přepadávají do jednotlivých call center po republice, takže v úterý 2. ledna přesně v 13:00 celý tým UNICEF ČR včetně řady dobrovolníků zkoušel volat na linku. Děkujeme T-Mobile a operátorům z České pojišťovny, Generali Pojišťovny, Mediacall a Eficia za nezištnou podporu!

© Marcela Zmrhalová
© Marcela Zmrhalová

V call centru České pojišťovny/ Generali v Pardubicích přijímalo hovory 100 operátorů, kteří se na večer vysílání přihlásili jako dobrovolníci.

© Cpoj/Gli
© Cpoj/Gli

A takto byli připraveni vyřizovat dotazy či podněty diváků večer během vysílání pracovníci a dobrovolníci v prostorách UNICEF.

© Marcela Zmrhalová
© Marcela Zmrhalová

Pošta pro tebe a UNICEF slaví narozeniny společně

(z tiskové zprávy ČT, 27. 12. 2016)

Televizní pořad Pošta pro tebe a Dětský fond OSN UNICEF spojily své síly, aby společně oslavily desátou sezónu a sedmdesáté narozeniny. Společným pojítkem je pomoc. Pomoc při hledání ztraceného blízkého člověka, pomoc při znovunavazování kontaktu, pomoc dětem, které nemají ani to základní pro přežití. Speciál Pošty pro tebe uvidí diváci ČT1 ve středu 4. ledna 2017 ve 20.00 hod.

Tvůrci Pošty pro tebe se rozhodli na obrazovkách veřejnoprávní televize podpořit 70. výročí činnosti UNICEF, nejstarší, největší a nejkredibilnější charitativní organizace s celosvětovou působností. „Je to pro mě obrovská čest, že Pošta pro tebe může spolupracovat s UNICEF. Jeho práce si velice vážím a jsem hrozně ráda, že oni nás také vnímají tak, že pomáháme, i když ten dosah pomoci se samozřejmě nedá vůbec srovnávat,“ říká Ester Janečková, které v narozeninovém dílu s moderací pomůže slovenský herec Maroš Kramár. Ten jako vyslanec UNICE navštívil africkou Mauretánii a na svou cestu vzpomíná: Oni sice mají slunce a písek, po čemž my tady tak moc toužíme, ale jinak toho bohužel moc nemají, přitom jsou to krásní a hodní lidé. V Mauretánii je obrovská míra úmrtnosti novorozenců. Vezli jsme tam vakcíny proti mateřskému a novorozeneckému tetanu. Situace je tam tak vážná, že rodiče nedávají dítěti ani jméno, aby mezi nimi nenastala příliš silná citová vazba."

Už 70 let může UNICEF díky dobrovolným příspěvkům laskavých dárců pomáhat strádajícím dětem kdekoliv na světě, zajistit pitnou vodu, výživnou stravu, základní léky a očkování proti smrtelným nemocem, ochranu před násilím a možnost chodit do školy a uniknout tak životu v chudobě. „V Poště pro tebe chceme naše výročí oslavit tím, že ukážeme výsledky naší činnosti. Chceme představit příběhy lidí, kteří získali pomoc po druhé světové válce, a příběhy našich přispěvatelů a dobrovolníků. Také jsme přivezli buddhistické mnichy z Bhútánu, aby oni sami podali svědectví, jak námi podporované projekty fungují v praxi,“ říká výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba a dodává: „UNICEF v těchto klášterech zavádí pitnou vodu, zvyšuje vzdělání a dohlíží na hygienu. Pomoc je mířena všem, ale do Pošty pro tebe jsme přivezli nadaného čtrnáctiletého mnicha Dorjiho s vrozenou vývojovou vadou dolních končetin, jehož příběh u nás po odvysílání filmu Malý mnich vzbudil velký ohlas a mnoho lidí se ozývalo, že by chtěli pomoci adresně jemu. Nyní zjišťujeme stav jeho onemocnění a vyjednáváme mu léčbu v České republice, protože v Bhútánu není žádný ortoped pediatr.“

Ke sledování narozeninového speciálu Pošty pro tebe zve i Martin Kavan v roli pošťáka Ondry: „Bude to hodně zajímavé. Dopis budu doručovat jednomu chlapci z Bhútánu. Jmenuje se Dorji. Další dopis poputuje paní Věře Petrové a jejím žákům do Základní školy Dvorce u Bruntálu.“ Dětskému fondu OSN i Poště pro tebe přijde popřát celá řada gratulantů a připojí se i ti, jež o pomoci nepřemýšlejí, ale spontánně ji nabízejí. Mezi nimi bude například herečka Jitka Čvančarová, spisovatel Michal Viewegh nebo hokejista Patrik Eliáš.

„Spojením Pošty pro tebe s Dětským fondem OSN navazujeme na úspěšné propojování oblíbených zábavných pořadů s charitativními aktivitami. Naše Centrum zábavné tvorby má v tomto ohledu bohaté zkušenosti, např. obrovský zájem diváků vzbudilo propojení StarDance s Centrem Paraple, kde se jen za jediný večer vybralo více než 5 milionů korun. Věřím, že i v rámci speciálního vydání Pošty pro tebe budeme diváky motivovat k jakémukoliv přispění.  Navíc je to skvělá příležitost, jak vynaložit s penězi, které dostali od Ježíška,“ říká Jan Potměšil manažer vývoje pořadu Pošta pro tebe. Česká televize za projekt sbližování svých pořadů s charitativními aktivitami letos obdržela i ocenění v rámci soutěže TOP odpovědná firma roku. Stala se tak vůbec prvním médiem, které za 13 let existence této soutěže, cenu získalo.

Tisk